--------------------------------------


Kadın fotoğrafını çivili tahta fotoğrafına kopyaladım. Farkılı seçenekleri deneyip Luminosity'te karar kıldım. Nereye yerleştireceğime karar verebilmek için alttaki fotoğrafı da görmem gerektiği için opacity'i 70 yaptım. Ama buradaki rakam ve blending modların önemi yok çünkü farklı fotoğraflarda farklı seçimler söz konusudur...

Bana sadece yüzü gerektiği için fotoğrafın diğer kısımlarını silmem gerekiyordu. Gerçekten de silebilirsiniz ama geri alması en kolay yöntem diye her zaman layer mask kullanıyorum.


Uygun bir fırça büyüklüğü ve opacity seçin. (başlarken opacty 100% olursa daha hızlı kapatırsınız)


Layer'ın yanına eklenen alanda çalışacaksınız. Yanlışlıkla fotoğrafın üzerini boyamamak için hangisinin seçili olduğuna dikkat edin (Çalışacağınız alanın üzerine fare ile tıklayınca kenarında ince bir çerçeve belirir buna bakıp anlayabilirsiniz)Siyahla boyarsanız kapatırsınız beyazla boyarsanız kapattıklarınız tekrar ortaya çıkar.
Fartlı büyüklüklerin açıların geçirgenliğin (opacity) etkileri de farklıdır. Kontrastı arttırabilir USM ile keskinleştirebilirsiniz vb... Bu aşamada ne yapacağınıza kendiniz karar vereceksiniz. Örnek olsun diye benim denemelerimi aşağıya ekledim.

Büyütünce fotoğrafın kalitesinin bozulacağını bilmeme rağmen büyüttüm. Çünkü kullanım biçimim büyemenin sorunlarının belli olmayacağı bir kullanımdı...

Gözlerin tahtadaki çatlağa gelmesi en iyi görüntü diye karar verdim. Seçimimi bu yönde kullandım.


Sonuç:
Alıntıdır.