PÜF-1


OPACITY DEĞERLERİNİ KLAVYEDEN DEĞİŞTİRME
Toolbox araçlarından brush stamp (boyama ve rötuş) araçlarından herhangi biri seçili durumdayken klavyeden girilen numerik değerler bu araçların opacity değerlerini değiştirir. Seçim araçları crop move seçiliyken girilen numerik değerler bulunduğunuz layer?ın opacity değerini değiştirecektir. Opacity değerlerine klavyeden 48 62 gibi küsuratlı değerler girebilirsiniz.

PÜF-2

COLOR RANGE
Color Range renge duyarlı bir seçim aracıdır. Color Range penceresinde yer alan damlalık araçlarının yardımıyla belirlenen renkler pencere kapatıldığında bir seçim alanına dönüşür.

İşlevli ve yoğun kullanılan bir Photoshop aracıdır. Color Range penceresinde yer alan Selection ve Image seçenekleri seçim çalışmanızın açık olan belgenin ön izlemesi ile birlikte çalışmanıza olanak sağlar. Pencerede yer alan Seçim değerlerinizi kaydederek başka bir çalışmanızda tekrar kullanabilirsiniz.

Select açılan menüsünden renge duyarlı seçim çalışması yapabilirsiniz. Belirli bir renk hakimiyetinin olduğu belgelerde kullanılabilir. Color Range´in en önemli araçları damlalıklar. Select menüsünün seçeneğini "Sampled Colors" yapın en altta bulunan "Selection Preview" bölümünde de Grayscale seçeneğini aktif yapın. Üç damlalıktan "+" simgeli olanı seçin ve Zebra gibi siyah kuşakları olan bir nesnenin açık orta ve koyu bölümlerine tek tek tıklayın. Her tıklayışınızda Zebra´nın kuşaklarındaki belirginliği görebilirsiniz.

Seçim için renk ekleme ve çıkarma işlemi için iki ayrı damlalığı kullanmanın yanında birinci damlalığa tıklayıp istediğiniz renk tonunu seçtikten sonra seçime yeni noktalar dahil etmek için shift tuşunu kullanabilirsiniz. Alt tuşuna basarak da seçimden nokta çıkarabilirsiniz

PÜF-3

CMYK RENK MODUNDA RGB FİLTRELERİ
Photoshop filtrelerinin çoğu RGB renk modunda çalışır. CMYK renk modunda iken ister kanallara tek tek ister Quick Mask ile RGB filtrelerini CMYK modda kullanabilirsiniz. Yeni bir Alpha kanalı oluşturun ve Filter menüsüne göz atın hemen hemen tüm filtrelerin aktif olduğunu göreceksiniz.

PÜF-4

FADE
Photoshop tüm alternatif araçlarıyla bize neredeyse sınırsız bir güç veriyor. Kullanılan tüm araçların farklı tarzlarda yorumlanmasıyla kolayca hoş sonuçlar elde edilebiliyor. Fade özelliği de bunlardan biri.

Çalışma belgesine herhangi bir filtre uyguladığınızda Edit menüsü altında aktif hale gelen Fade?e tıklayın. Açılan pencereden son uyguladığınız filtrenin Opacity değerini bununla beraber etkili olmasını istediğiniz Layer Mode´larından birini seçebilirsiniz.


alıntı.