Photoshop seçili alan içerisine bir görüntüyü koymamız için bize pratik çözümler sunuyor. Örneğin bir televizyon içerisine istediğimiz bir görseli yerleştirmeye çalışalım.

Elimizde bir televizyon görüntüsü bir de içine yerleştirmek istediğimiz görüntü olsun.


Televizyon görselini açalım ve Polygonal Lasso Tool ile televizyon ekranının kenarlarından seçmeye başlayalım. Bu aşamada dikkatli olmalıyız. Çünkü uygulamanın güzel görünmesi buna bağlı.
Şimdi ekrana yerleştirmek istediğimiz görseli açıp kopyalayalım. Kısaca Ctrl + A Ctrl + C tuşlarını kullanabiliriz önce hepsini seçip sonra da seçili alanı kopyalamak için.

Televizyon görselinde hala seçili alan varken Edit > Paste Special > Paste Into seçeneğini seçelim. Kısayolu Ctrl + Alt + Shift + V’dir. Ekrana koymak istediğimiz görsel şu anda ekran üzerinde olmalı. Merak edenler için layer penceresi aşağıdaki gibi.

Paste Into komutu seçili alan içerisinde kalan kısmı maskeleyerek dışarıda kalan kısımları gizledi.

Ekrandaki görüntü seçiliyken Ctrl + T’ye bastığımızda Transform komutunu çalıştırmış oluruz. Transform ile görseli boyutlandırabilir sağ tıklayıp Distort’u (ya da görseliniz uygunsa Perspective) seçerek televizyonun perspektifine göre ayarlayabiliriz.

Layer penceresinde Blending Options > Inner Shadow ile biraz gölge verelim ekrandaki görsele. Böylece daha güzel sonuç alabilirimz çalışmamızdan.


Sonuç aşağıdaki gibi olmalı. Biraz da yansıma vererek değişik sonuçlar elde edebiliriz.


Beğendiysen paylaş paylaşmak güzeldir.