Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz Photoshop'ta Araçlar-Menüler ve İçerikleri

  Photoshop'ta Araçlar-Menüler ve İçerikleri
  Photoshop Araç Kutusu (Toolbox)

  Photoshop'u kullanmak için öncelikle Asagıda resmini gördüğünüz "Araç Kutusu" nu iyice öğrenmeliyiz.

  Araç Kutusuna ulaşmak için programın arayüzündeki Ana Menüsünden Window>Show Tool ile Toolbox'ı açalım (Kapatmak için ise Window>Hide Tool yolunu seçiyoruz).

  Araç Kutusu yandaki resminde görünen araçlarından başka araçları da içerir.

  Gizli olan bu araçlara yanında " " işareti bulunan ikonların üzerinde mouse nuzu basılı tutup bir süre bekleterek açılacak olan yeni ikon penceresinden erişebilirsiniz.

  Bunlardan birini seçerseniz Araç kutusunda ki diğer ikon ile yerini değiştirecek kullanmaya hazır hale gelecektir. Herbirinin yanlarındaki klavye kısa yol tuşlarını da görebilirsiniz.

  Şimdi "Araç Kutusu" üzerindeki ikonları sırası ile tanıyalım..
  "Rectangular Marquee Tool"
  Kare dikdörtgen çizmek için seçili alan yaratır. Klavye kısa yolu gördüğünüz gibi "M" tuşudur. Kare çizmek istersek kare şeklini seçip klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemeliyiz. Aksi halde dikdörtgen alan seçer. Elliptical Marquee Tool Şayet Daire çizmek istersek daire şeklini seçip yine klavyemizdeki Shift tuşuna basılı tutarak imajımız üzerinde mause muzu sürüklemeliyiz. Aksi halde elips alan seçer.Diğerleri tek pixel olarak yatay (Single Row Marquee Tool) veya dikey (Single Column Marquee Tool) alan seçmeye yarar.

  "Move Tool" Seçilen bir alanı veya Layer (Katman)'ı taşımanıza yarar.Otomatik seçim özelliği olduğu gibi imajın üzeründe iken sağ tuş yaparsanız hangi Layer de olduğunuzu da belirtir. Klavuzluk görevi vardır. (V)

  "Lasso Tool" Kement Aracı denir. İmajınız üzerinde serbestçe çizerek alan seçebilirsiniz. Resmin belli noktalarını tek tek seçmenize Polygonal Lasso Tool ile yapabilirsiniz. Magnetic Lasso Tool ise kontrast ve renge duyarlıdır.

  "Magic Wand Tool"
  İmaj üzerindeki benzer renkleri seçim aracıdır. Benzer renkleri veya tonları seçebilirsiniz.

  "Crop Tool" Kesme Aracı denir. İmajınızdaki fazlalıkları kesmenize fazlalıkları temizlemenize ve imajınızı serbest olarak döndürmenize yarar. ©

  "Slice Tool"
  Dilimleme Aracı imaj üzerinde dilimler yaratmanıza yarar. İmajınızı dilimlere bölebilirsiniz. Slice Select Tool ise dilimleri seçmemize yarar.

  "Airbrush Tool"
  Yumuşak kenarlı hat şeklinde boyama yapmamızı sağlar. (Kalem hareketi sağlar.)(J) 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  "Pencil Tool" Kalem Aracıdır. Airbrush Tool aksine sert kenarlı çizgiler çekmeye yarar. Adından da anlaşılacağı üzere Kalem olarak kullanılır. Paintbrush Tool ise Fırça etkisi sağlar ve boyama yapmamıza yarar.

  "Clone Stamp Tool" Istampa Aracı ile İmajın bir yerine Alt tuşu ile tıkladığımızda buranın resim ve doku örneğini alır ve bu örneği istediğimiz yere tıklayarak yapıştırmamızı sağlar. Pattern Stamp Tool ise hafıza-şablon (Pattern) olarak aldığımız görüntüyü kullanmaya yarar.

  "History Brush Tool" İmajın arkaplan rengini kopyalayıp imaj üzerine seçilen alanı fırça etkisiyle boyar. Art History Tool ise kullanılan seçili alandaki farklı boyama stillerine bakıp onları taklit ederek fırça etkisiyle boyama yapar.

  "Eraser Tool" Silme Aracı imaj üzerinde beğenmediğiniz yerleri siler ancak silerken alttaki Layerdeki rengin vaya imajın görünmesini sağlar. Background Eraser Tool arkaplan rengini silerek imajı transparent yapar. Magic Eraser Tool ise tek tıklama ile imajın arkaplan rengini silerek imajı tranparent yapar.

  "Paint Bucket Tool" Boya Kovası ile seçili alanı Foreground denen renk değiştirme aracındaki üstteki renk ile doldurabilirsiniz. "Gradient Tool" ise iki yada daha çok rengin birbiri arasında yumuşak geçiş yaparak seçili alanın boyanmasını sağlar.

  "Blur Tool" İmaja kenarlardan dışa doğru belirsizlik hissi verir Sharpen Tool imajın kenarını dışa doğru keskinleştirme hissi verir Smudge Tool imajın rengini dağıtmak renkleri birbirine karıştırma leke hissi verir.

  "Dodge Tool" İmajda aydınlanmış-ışıklanmış alan sağlar Burn Tool İmajda koyulaşmış-kararmış alan sağlar Spone Tool ise imajın renk doygunluğunu azaltıp çoğaltmaya yarar.

  "Path Companent Selection Tool - Direct Selection Tool" Pen Tool ile İmaj üzerinde herhani bir yerde seçim yaptığımızda vaya bir parça seçtiğimizde seçim noktalarını ve kontrol hatları ile kontrol noktalarını tespit ederler. 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  "Type Tool" İmaj üzerinde yazı (text) yazmamızı sağlar Photoshop'un Yazı Editörüdür (T).

  "Pen Tool" Etkili ve denetimli seçim alanları sağlar yapılacak imajın düzgün kenar rotaları-yönleri çizmemize izin verir. Uygulamalarda daha geniş açıklanacaktır.


  [img]http://www.aeystudio.com/tips/photoshop/pstools/pen.gif[/img
  "Rectangle Tool" en üstte Rectangular Marquee Tool bölümünde anlattığımız işlemleri yapar. Ancak bu araçın farkı Foreground denen renk değiştirme aracındaki üstteki renk ne ise uygulandığı yerde direkt o rengi kullanır ve maskeleme yapar. İsterseniz daha sonra üzerine çift tıklayarak rengi değiştirebilirsiniz. Resimde de görüldüğü gibi köşeleri yuvarlatılmış elips poligonal olarakta kullanılır.Herbirinin kenarlıkları yarıçapları "Tool Options Bar" 'dan ayarlanabilir. Line Tool çizgi aracıdır. İstenilen kalınlıkta düz çizgiler çizer. Custum Shape Tool Photoshop'un hazır şekiller listesini kullanmamızı sağlar.

  "Notes Tool" imaja açıklayıcı yazı ve ses ekler. Ancak bu eklentiler sadece PSD formatında etkindirler.

  "Eyedropper Tool" imaj için örnek renk seçmemizi sağlar. İmajın hangi rengine tıklarsanız o rengi alır. Color Sampler Tool Info sekmesinde seçilen rengin değerini gösterir. Measure Tool imajda iki nokta arasındaki uzaklığı ölçmemizi sağlar.

  "Hand Tool" ekrana sığmayacak şekilde büyültülen imajlarda görünmeyen yerlere ulaşmak için kullanılır.

  "Zoom Tool" imajın istenilen bölümüne yakınlaşmayı veya uzaklaşmayı sağlar.(Z)  "Palet (Renk Seçim Aracı)" Foreground üstteki rengi Background alttaki rengi belirtir. Defaunt renk (D) resimdeki gibidir. 'a tıklayarak da default ayarlara geçilebilir. 'a tıklayarak alttaki ve üstteki renkleri yer değiştirebilirsiniz(X). Ancak alttaki daima Background üstteki daima Foreground olacaktır.  "Quick Mask Mode" Hızlı maskeleme yapmaya veya maskelemeden çıkmaya yarar.(Q) 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  "**** Screen Mode" tam ekran yapar eski hale gelir.  "Jump to ImageReady" ImageReady'ye atlama yapar. Herhangi bir imajınız açıksa doğrudan ImageReady'e gönderip aynı imajda bütün katmanları efektleri ve filitreleri ile ImageReady'de kullanıma hazırlar. (Ctrl+Shift+M)  Katmanlar (Layers)

  "Layer" leri açmak için Ana Menüden Window > Show Layers yolunu kullanıyoruz. (Kapatmak için ise Window > Hide Layers yolunu seçiyoruz.).

  Katmanlar olarak da ifade edilen Layer'ler Photoshop gibi resim işleme programlarının en önemli unsurlarıdır. İmajımızı hazırlarken yaptımız her desenin yazının grafiğin birbirine karışmaması değiştirmek istediğimizde herbirine ayrı ayrı hükmetmemizi sağlarlar. İmajımızı hazırlarken imaja ekleyeceğimiz her yeni parça ayrı bir katman (Layer) açılarak yapılmalıdır. Yani meydana getireceğimiz imajımız bir Üstüste Gelmiş Layer - Katmanlar - Bütünüdür.

  Bunu şöyle de açıklayabiliriz;nasıl ki bir sinema filmi çekilirken film kamerası şerit halinde ve her hareketi ayrı ayrı karelere çeker de ancak film oynatıldığı zaman perdede hepsi tek bir sahne imiş gibi görünürse Layer ler de aynı böyle bir filmin kareleri gibi ayrı ayrı hazırlanır ama yapılan imaj tek bir resimmiş gibi görünür.

  Tabiki bizim imajımızda -Katmanlarda- film kareleri gibi hareketlilik animasyon yoktur. ))

  Bunun nedeni Photoshop'un sadece pixel tabanlı bitmap resim işleme programı olmasıdır.

  Ancak pixel tabanlı imajlara da animasyon uygulamasını Adobe-ImageReady Programını incelerken göreceğiz. (Animasyonlu Banner vb.)

  Layer'lerin herbirisi birbirinden bağımsızdır.
  Onları istediğimiz gibi yerlerini değiştirebilir herbirine ayrı ayrı çeşitli Effect'ler (Yeni adıyla "Layer Style" )
  uygulayabilir saydamlaştırıp altındaki layerin görünmesini sağlayabilir yada imajımızda görünmesini iptal edebiliriz.


  Şimdi bu anlattıklarımızı uygulamalı olarak görelim:
  Açılan New penceresi ile yeni açılacağımız dökümanımızın hangi özelliklerde olacağını belirliyoruz.

  Bu Pencereyi biraz açıklayalım Name kısmını dökümanınıza (imajınıza) bir ad vermek için kullanabilirsiniz. Image Size Bölümünde imajımızın genişliğinin (Width) yüksekliğinin (Height) pixel cinsinden ne olacağını yazacağız. Bütün resim işleme programları gibi Photoshopta da ölçü birimi pixel olduğundan bu kısmın pixels olarak kalması çok önemlidir.

  Resolution penceresi ise imajımızın pixels/inch olarak çözünürlüğünü belirliyoruz. Bu sayfalarda Photoshop ile web sayfalarımızda kullanılacak imajları düzenleyeceğimizi var sayarak ve imajımızı web de yayınlayacağımızı düşünerek monitör çözünürlükleri de 72 pixel olduğundan Resolution bölümünün mutlaka 72 pixels/inch olması gerekiyor. Yani monitör de 1 inc (254 cm) lik bir alanda de 72 pixel görünecektir. Mode Kısmı yine monitörler açısından ekran görüntü renkleri olan RGB Color olarak kalacaktır. Contents Bölümünü imajımızın arkaplan rengini belirleyeceğimiz bölümdür.Yani imajımız hangi renk üzerine oturacaktır? Bu bölümde White BackgroundTransparant olarak 3 seçenek görüyoruz. White seçilirse arka plan renginin Beyaz olur Background: Araçlar Kutusunu açıklarken sözü edilen Renk Seçim aracında (Palet'te) alttaki rengi ifade eder.

  NEW PENCERESİNİN KULLANIMI

  Yan taraftaki resimde görüleceği üzere Background (Alttaki Renk) Kırmızı Foreground (Üstteki Renk) Sarı dır.

  Resimdeki Kırmızı nın olduğu yere hangi rengi verip "Contents" bölümünde Background seçeneğini işaretlersek imajımızın arka plan rengi o renk olur. İsterseniz 'a tıklayarak Background Sarı Foreground Kırmızı olarak renkleri yer değiştirebilir (Klavyedeki X Tuşu) yada 'a tıklayarak da default ayarlara (Background Beyaz Foreground Siyah) geçebilirsiniz. (Klavyedeki D Tuşu)
  Transparet: Seçilirse imajımızın arka plan rengi olmayacak imaj penceresi zemini yandaki resimdeki gibi görünecektir.Transparent olan imajlar yerleşecekleri web sayfalarının arka plan rengi (<body bgcolor="#FFFFFF">) ne olursa olsun o renk ile uyumlu olacaklardır.
  New Penceresindeki ilgili yerleri düzenledikten sonra OK Tuşuna basıp Nihayet Nihayet yeni imajımızı açıyoruz ve Layer lere devam ediyoruz. Şayet Layer sekmesi görünmüyorsa Ana Menüden Window > Show Layers ile Layerlerimizi aktif hale getiriyoruz. İlk açılışta Layer Penceresi görüntüsü yandaki gibidir.

  Şimdi imajımıza yeni bir Layer ekleyerek Layer Penceremizi biraz daha iyi tanımaya çalışalım.

  Ana Menüden Layer > New > Layer ile yeni bir Layer açalım. (Shft+Ctrl+N).

  *Yeni Layer i ayrıca Layer Penceresinin altında bulunan 'a tıklayarakda açabiliriz.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  New Layer Penceresini incelersek
  Name: Yeni Layer'ımıza bir isim verebiliriz.
  Group With Previous Layer: Alttaki Layer ile beraber hareket ettirmek istersek burayı işaretliyoruz.
  Color: Yeni Layer'ımızı diğerler layer lardan ayırabilmek için bir renk seçebiliriz.
  Mode: Altındaki layer ler ile çalışma tarzını buradaki listeden seçebiliriz.

  Opacity: Layer ımızı saydamlaştırmak şeffaflaştırıp altındaki layer'ın görünmesini sağlamak için % değeridir. 100% değeri Layer ımızın mat saydamlaşmamış halidir. Bu değeri % cinsinden düşürdükçe saydamlaşarak alttaki Layer ın görüntüsünü açar. İki Layer beraber görünürler.


  Alttaki 1.Layer kırmızı Opacity değeri: %100 Üstteki 2.Layer Yeşil. Opacity değeri: %100  Alttaki 1.Layer kırmızı Opacity değeri: %100 Üstteki 2.Layer Yeşil. Opacity değeri: %36

  Layer penceremiz daha yakından tanımak için yandaki resmi inceleyelim:

  1-Göz (Indicates layer visibility): Layeri görmemizi sağlar şayet mause ile gözün üzerine tıklayıp kapatırsak o layer'i imajımızda göremeyiz. Açık olan Layer'i gösterir.

  2-Fırça (Indicates painting on layer or layer mask): Hangi Layer de işlem yapılıyorsa orada belirir.Çalıştığımız Layer'i gösterir.

  3-Efekt Uygulaması (Add a layer style): Layer ımıza çeşitli efektler uygulamamızı sağlar. Tıkladıktan sonra açılan pencereden bir efect seçersek seçtiğimiz efektin işaretlendiği Layer Style penceresini açar.

  4-Maskeleme Aracı (Add a mask): Layer e mask ekler.

  5-Yeni set yaratma Aracı (Create new set): Daha sonra inceleyeceğiz.

  6- Renkleri ve Tonlarını değiştirme Aracı (Create new fill or adjustment layer): Mecut renklerimizde çok güzel değişiklikler yapmamızı sağlayan özellikleri çalıştırır.

  Uygulamalarda daha çok inceleyeceğiz.


  7-Yeni Layer Yaratma Aracı (Create a new layer): İmajımıza yeni bir layer ekler.

  8-Layer'i silme Aracı (Delete layer): İptal etmek istediğimiz için işaretlediğimiz layer i siler.

  9-Layer seçenekleri: Buradan yeni Layer yaratabilir seçilen Layer in kopyasını çıkarabilir Layer i silebilir Layer özelliklerini görebilir Layer Style de Blending Seçeneklerine ulaşabilir Layer leri birbirleri ile birleştirebilirsiniz.

  10-Opacity: Yukarıda anlatınan Matlık değerini ayarlayabilirsiniz.

  11-Mode: Yukarıda anlatılmıştır.

  12-Layer'deki transparent pixel leri kilitler.

  13-Layer'in üzerinde herhangi bir boyama işlemini engeller.

  14-Layer sağ-sol aşağı-yukarı hareketini kilitleyerek engeler.

  15-Layer'i bütün müdahalelere karşı kilitler.

  Bir kaç küçük uygulama yaparak Layer penceresini biraz daha yakından tanıyalım;

  Daha önceden gördüğümüz gibi şayet kapalı ise Ana Menüden Window > Show Layers ile Layer penceresini açalım.

  Yeni bir imaj başlamak için Ana Menüden File > New ' seçiyoruz yada Ctrl+N klavye kısa yolunu kullanarak dökümanımızı açıyoruz. Önceden gördüğümüz New Penceresi karşımıza geliyor. Ayarlarımızı yapalım Name bölümüne bir isim yazabilirniz veya boş bırakabilirsiniz. Nasılsa kayıt sırasında bir isim vereceksiniz! Biz yine "Photoshop-Layers" yazıyoruz.

  Width bölümüne 250 yazıyoruz Height bölümüne de 250 yazıyoruz pixels ler olduğu gibi kalıyor. Resulation 72 pixels/inch Mode: RGB Color Contents de ise White'ı işaretliyoruz. Bu verdiğimiz değerlere göre imajımız 250 x 250 Pixels ölçüsünde yani Kare şeklinde 72 pixels/inch çözünürlükte RGB (Red:Kırmızı Green:Yeşil Blue:Mavi'dir.

  Monitörler için Ana Renkler modu) Renk modunda ve beyaz zeminli olacaktır. OK deyip imajımızı açıyoruz. Çizimlerimizi daha düzgün yapmak için mesafelerini ayarlamak içinimajımızın etrafına Ruler (Cetvel)'i açmamızda fayda vardır (View > Show Rulers).


  Burada bir hatırlatma yapalım eğer Photoshop'a çok yabancıysanız bu anlattıklarımız size çok tuhaf gelebilir. Bu nedenle öncelikle Photoshop Programını edinip makinanıza kurmanız ve bir süre sağını solunu iyice kurcalayıp aşina olmanız gereklidir.

  İmajımızı çizmeye başlayalım; Öncelikle Layer Penceresinden tuşuna basarak yada Layer > New > Layer ile yeni bir Layer açalım. (Shft+Ctrl+N). Bu yeni layerimızın üzerine sağ tuş ile tıklayarak açılan pencereden Layer Properties i seçip Name kısmına "Daire" yazalım. Böylece Yeni Layer ımıza "Daire" adını vermiş olduk.

  Daha sonra Tool Box dan Marquee Tool dan Elliptical Marquee Tool u seçerek "Daire" Layer ımızın içine istediğimiz boyutta bir daire çizelim. Düzgün bir daire çizmek için bir elimiz de mause ile daireyi çizerken diğer elimizi de klavyemizde shift tuşuna basılı tutalım (Çizim Bitene Kadar!. Eğer Shift tuşunu basılı tutmazsak çizimimizin elips olacağını tam daire yapmak için çok uğraşacağımızı hatırlatırız. Şimdi çizdiğimiz bu daireyi boyamak için Swatches penceresinden bir renk seçelim.

  (Window > Show Swatches) Biz burada Kırmızı'yı seçtik (RGD Red). Renk Değişim Aracında (Palet'te) üstteki renk "Foreground" Kırmızı oldu. Tekrar Tool Box dan bu defa Paint Bucket Tool'u seçerek dairemizi seçtiğimiz kırmızıya boyamak için seçili alanın üzerine bir kere tıklıyoruz. İşte bu kadar. Artık "Daire" isimli Layer ımız da Kırmızı renkte bir Dairemiz var.


  Tekrar Layer Penceremize gidip basarak ikinci bir Layer açalım. Bu Layer ımıza da yukarıda bahsettiğimiz şekilde " Kare" adını verelim. Artık "Kare" adında ikinci bir Layer ımız oldu. "Kare" Layer ımız seçili iken (Mavi Renk) ( Göz ve Fırça açık - görünür olacak) tekrar Tool Box dan Marquee Tool aracına gidip bu defa Rectangular Marquee Tool u seçerek yine Shift tuşunu basılı tutarak istediğimiz büyüklükte bir kare çizelim. Eğer Shift tuşunu basılı tutmazsak çizimimizin dikdörtgen olacağını tam kare yapmak için çok uğraşacağımızı bir kez daha hatırlatırız.

  Karemizi boyamak için tekrar Swatches penceresinden bir renk seçelim. Bu defa Lacivert'i seçtik(RGB Blue). Bu defa Renk Değişim Aracında (Palet'te) üstteki renk "Foreground" Lacivert oldu.Tekrar Tool Box'dan Paint Bucket Tool'u seçip imajımızda seçili olan karemizin içine tıklıyoruz. İkinci Layer'imiz olan "Kare" isimli Layer ımız da da Lacivert renkte bir Karemiz oldu.


  Layer'leri daha iyi tanımak ve mantığını anlamak için "Kare" isimli Layer'imizdeki Kareyi Dairemizin üzerine sürükleyerek taşımak için Tool Box 'tan Move Tool aracını seçip Karenin üzerine basılı tutarak Dairenin üzerine sürükleyerek taşıyoruz. Layer Penceresine dikkat ederek gördüğünüz gibi İmajımızda Layer sırasına göre Layer Penceresindeki alttaki "Daire" Layer'ında olan daire altta üstteki "Kare" Layer'ında olan kare üstte duruyor.

  Arzu edersek bunların yerini değiştirmemiz de mümkündür. Yani Daireyi üste Kareyi alta alabiliriz. Şöyleki; Layer penceresine gidelim "Daire" Layer'ına tıklayalım mause'umuz üzerinde iken basılı tutarak üstteki "Kare" Layarının üzerine sürükleyelim (Layer Order) artık Daire Karenin üzerinde yer aldı. Layer leri yer değiştirmek için bunun tersini de üssteki layer'i sürükleyerek alttaki layer'in altına taşımak suretiyle de yapabiliriz. Yani Layer ler birbirlerinin altına ve üstüne sürüklemek suretiyle taşınabilirler böylece içlerinde çizili olan resimlerde birbirlerinin altında ve üstünde olmak üzere yer değiştirmiş olurlar (Layer Order).

  Yaptığımız imajımızı PSD Formatında kaydedelim ki tekrara açtığımızda Layer'lerimiz kaybolmamış -kapatılmamış- olsun. Aksi halde bütün Layer ler birleşecek imajı açtığımızda Layer Penceresinde sadece tek bir "Background" 'da Kırmızı bir daire resmi ve Lacivert bir kare resmi görünecek Daire ve Kare isimli 2 adet Layerler görünmeyecektir

  Anlatılanlara Göre Layer Penceremizdeki İşlemler:


  Swatches Penceresinden Renklerimizi Seçebiliriz.Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş