Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Action Nedir ?
  İlk önce Actions nedir bundan başlıyalım sonra “Actions Paletimizi” tanıyalım ve örneklerimizle ilerleyelim Actions mantığını daha çok kavramanız için..

  Action Photoshop un kullanicilarina saglamis oldugu işlemleri otomatik bir şekilde hızlı ve pratik yoldan çözen makro lara denir. Kısacası yapılan bütün işlemleri aynen bir kaset gibi kayıt eder ve daha sonra play dediğimizde bize şarkıyı yani daha önce kayıt ettiğimiz komutları tekrar tekrar uygular.

  Bir örnek ile açıklayayım : 60 adet fotoğrafımız var ve bizden bunun en basitinden hepsinin ebatının aynı yapmamız isteniliyor. Veya resim 60 adet fotoğrafımız var ve bunun belirli yerine yazı veyahutta logo atıcağız ve bu 60 adet fotoğrafa beyaz bir çerçeve atıcağız.

  İlk önce “Actions” kısa yolu “Alt+F9” tuşu ile actions paletimizi açarız yada adobe photoshop programının üst menü lerindeki “Window” a girerek “Actions” a tıklayarak paletimizi açabilir. Buraya kadar anlaşılmayan bir şeyin olmadığını farz sayarak Actions paletimizin üstündeki butonları tanıyalım…

  Aşağıdaki göstermiş olduğum şekil “Actions” ların Buton Mode sidir.

  Aşağıdaki Göstermiş olduğum şekil ise “Actions” ların kayıt ve komut bölümüdür.  Actions ların Buton mode si ve Komut sistemi dedik bu bölümler Actions paletinin sağ üst kısmındaki ufak oktan seçilir. Aşağıdaki örnekte gösteriliyor..
  [DAILY]xee88r[/DAILY]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart
  1) Stop/Playing Recording : Türkçe anlamı kayıt ı durdurmak olarak algılayabilirsiniz. buradaki görevi anlamındanda anlıyacağımız gibi yapılcak olan son işlemdir. Yani kayıt ı bitirdiğiniz de son olarak bu butona tıklayacağız.

  2) Begin Recording : Türkçe anlamı kayıt ı başlatmak olarak algılayabilirsiniz. Buradaki görevide anlamından anlıyacağınız gibi kayıt ı başlatmak için kullanılan buton dur.

  3) Play Selection : Seçim ile oynamak anlamındadır. Yani bir actions yaptığınız ve bunda bir hata tespit ettiniz. Bu buton ile yanlış olan yeri seçerek onu düzeltmenizi sağlıyacaktır.

  4) Create New Set : Yeni bir set oluşturmak “yaratmak” anlamındadır. Buradaki görevi yapıcağınız bir actions u ayrı bir şekilde kayıt edebilmeniz için kullanılabilirsiniz. Ve daha sonradan bunu set haline getirip başka bir bilgisayarlarda kullanabilmeniz için set klasörü açarak yaparsanız daha düzenli çalışma yapmış olursunuz.

  5) Create New Action : Yeni bir Actions oluşturmak “yaratmak” anlamındadır. Bu butona tıkladığımızda aşağıdaki gibi yeni bir pencere önümüzde belirecektir kısa bir şekilde bu menüdekilerinde ne olduğundan bahsedeyim.  a) Name : Actions unuzun adını buraya yazılması gerekıyor. Yazılmazsa daha sonradan oluşturdugunuz actionslar ile karışabilir önerim ne amaçla kullanılıyorsa ona kısa bir isim verilmesidir. Örnekte “Action 1” yazıyor siz oraya kendinizin belirlediğiniz isim i yazınız.

  b) Set : Hangi set paletinde olmasını istediğinize seçen bir uygulamadır. Yani Actions paletinde başka setler olabilir ve siz o set lerin üstüne bu actions u kayıt edebilirsiniz. Bunu seçebilmeniz amaçlı olan bir uygulamadır.

  c) Function Key : Her zaman actions paletini kullanmak yine zaman kaybı olabilir. İşte sizin o kadar da zamanınız yok ise ve işlemleri daha pratik bir şekilde halletmek istiyorsanız “Function Key” tam size göre klavyeden tek tuş ile bu actions unuzu çalıştırabilmeniz için olan bir uygulamadır.

  d) Color : Actions larınıza ayrı ayrı renkler vererek belirli renk gruplarına ayırabilirsiniz Actions lara renk vermek te kullanılır.

  6) Delete : Silmek anlamındadır. Yanlış yaptığınız işlemleri veya artık kullanmadığınız set leri buradan silebilirsiniz.

  Buraya kadar anladığınızı varsayarak devam ediyorum…

  Gelelim Actionsumuza kayıt işlemi ve kayıt ı sonlandırmaya.

  Actions paletimizi açtık ve “ Create New Set” butonuna bastık. Ve yeni setimizin adını yazdık ben yeni diye bir set oluşturdum. Siz istediğiniz isimi verebilirsiniz..  Daha sonra “Create New Action” butonuna tıkladım ve gerekli olan yerleri doldurdum. Size örnek olsun diye örnek isimli bir actions oluşturuyorum ben siz istediğiniz isimi verebilirsiniz.  Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere Örnek isiminde Yeni Set altında f2 fonksiyonlu kırmızı bir actions oluşturacağım bunlar benim buton mode ye geçtiğimde aklımın karışmaması için yaptığım işlemler.

  “Not : Eğer klavyenin “f2” tuşu başka bir fonksiyona göre ayarlandı ise otomatik olarak “shift” seçeneği secilcektir ve sizin bu actions unuzun kısa yolu “f2+shift” olucaktır eğer klavye tuşunda “f2+shift” de var ise otomatik olarak control seçeneği de secilerek sizin actionuzun kısayol tuşları “f2+shift+ctrl” olarak belirlenicektir.

  Elimizde 10 adet fotoğraf var diyelim ve bunların kenarlarına ufak bir logo veya yazı eklemek istiyeceğiz ve bu resimlerin hepsine 1.5 cm lik bir beyaz çerceve yapması için actionsumuzu ayarlıyacağız.

  Resim 7 de göstermiş olduğum bölgeleri isteğiniz şekilde doldurduğunuzu düşünerek record a bastığınızı var sayarak devam ediyoruz. File dan open diyip resmimizi açalım.

  Açtım ve yazıyı diyelim ki resmin ortasına yazdım ve resimin kenarına çektim. Free transform ile yazımı istediğim büyüklük/küçüklüğe getirdim ve enter a bastım . Resmimin ebatı 15x10 du ben canvas size a girip bunu 165x115 yaptım ve ok dedim. Daha sonra da photoshop un üst menülerinden “Layer” e girip “Flaten İmage” "kısayol tuşları : Alt+L+F" ile background ile yazı olan text imi birleştirdim. Ve “save” diyerek resmimi kapatıp actions umu “Stop/Playing Recording” butonuna tıklayarak durdurdum. Ve actionsumun doğru çalıştığını görmek için aynı ebatta olan bir resimi açarak “f2” tuşuna bastım bu saydığım islemlerde sizde aşağıdaki gibi sonuca ulaştıysanız actionsunuz doğru çalışıyordur. Buton mode ye alarak isterseniz actions paletinden tıklayarakta kullanabilirsiniz actions unuzu.

  (Ders programlarından alınmıştır..) 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Actions nedir ? İlk önce Actions menüsünde Button Mode ye tıklayın. Çünkü yeni bir actions yapıcağız. (Aşağıdaki resim de gösterildiği gibi.)

  Daha sonra aşağıdaki resimdeki adımları izleyerek burada yazılanları takip ediniz. Adım 1 de göstermiş olduğum buton un üstüne tıkladığınızda adım 2 deki yeni Actions un özelliklerini gireceğimiz menü çıkacaktır önümüze buradan adım 2 de gösterdiğim yerdeki örnek yazısını istediğiniz isimi verebilirsiniz. Adım 3 de ise record a tıkladığınızda Actions umuz kayıt a başlıyacaktır.  Actions kayıt a başladığında Actions a ilk vericeğimiz komut “open” olsun yani resimlerimizi açmaya başlıyalım. Yukardaki File menüsünden Open a tıklayarak resimlerimizden herhangi bir tanesini açın.

  Resim açıldıkdan sonra klavyenin sağ tuşu ile “ d “ tuşuna basın toolbar daki renkler resetlensin siyah önde beyaz arkada olsun. Ve sonra yukardaki “image” menüsünden “Canvas Size” a tıklayalım. Örnek veriyorum 100x80 cm. olan bir resimimiz olsun ve klasördeki bütün resimlerin ebatını da daha önceden bu ebata getirmeyi unutmayın diye söylemiştim. 100x80 canvas size i büyütceğiz 104x84 yaparak “ok” a tıklayalım.

  Canvas size i istediğimiz ebata getirip çercevelerimizi oluşturduk. Ben şahsen bu anlatımda 4 cm lik bir çerceve oluşturdum. Daha sonra resmimizin kenarlarının büyüdüğünü ve çerceveyi gördükden sonra “File” dan Save diyerek resmi kapatın. Actions da yaptığımız işlemler aşağıdaki resimde gösteriliyor. Resmi kapattıktan sonra Stop Playing / Recording butonuna tıklayalım aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi.
  Stop dedikden sonra. File menüsünden “Automate” bölümünden “Batch” uygulamasına tıklıyoruz. Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi.  Batch i sectikten sonra aşağıdaki resimide incelerseniz yapmanız gerekenleri anlamış olucaksınızdır. Kısaca size kolaylık olması için şöyle biraz bahsedeyim..  İlk yapmamız gereken ler play adımlarını ayarlamamız gerekiyor.Play da set dediğimiz bölümde actionsumuz un klasör adını secmemiz gerekiyor çünkü o anda photoshop ta sadece bizim hazırladığımız actions yoktur başka actions larda vardır. Örnek resimde gösterdiğim actions klasörünün ismi set tede vardır. Orada onu şeçiniz..  Yukardaki 7 numaralı seçtiğim 3 ncü yuvarlak taki “Source” Kısmını folder olarak seçin aynı resimdeki gibi.

  Onun altındaki “Choose” tahmin edebiliyorsunuzki işlem yapılcak olan klasörü belirtiniz. Örnek veriyorum d:/deneme/ klasörü altında toplayın işlem uygulanıcak aynı ebattaki resim dosyalarınızı. “Include All Subfolders” seçeneğini şeçmeniz demek ; bu secili olan klasörün içinde başka klasörler var ise aynı işlemleri o klasörlerede yapıcağım demek oluyor. Subfolders isiminden de anladığımız gibi Alt Klasörler anlamını taşımaktadır...

  Ve son olarak işlemleri doğru yaptıysanız bir kere daha sekiz numaralı resimdeki ayarlara bakıp ok diyin ve photoshop unuzu bırakın o bütün işlemleri tek tek bütün resimlerinize yapsın belirlediğiniz klasördeki resimleri açarak actions a verdiğiniz komutlar doğrultusunda tek tek hepsini her resiminize uygulasın

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş