Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Layers ve Layer Penceresi

  Katmanlar (Layers)
  "Layer" leri açmak için Ana Menüden Window > Show Layers yolunu kullanıyoruz. (Kapatmak için ise Window > Hide Layers yolunu seçiyoruz.).

  Katmanlar olarak da ifade edilen Layer'ler Photoshop gibi resim işleme programlarının en önemli unsurlarıdır. İmajımızı hazırlarken yaptımız her desenin yazının grafiğin birbirine karışmaması değiştirmek istediğimizde herbirine ayrı ayrı hükmetmemizi sağlarlar. İmajımızı hazırlarken imaja ekleyeceğimiz her yeni parça ayrı bir katman (Layer) açılarak yapılmalıdır. Yani meydana getireceğimiz imajımız bir Üstüste Gelmiş Layer - Katmanlar - Bütünüdür.Bunu şöyle de açıklayabiliriz;nasıl ki bir sinema filmi çekilirken film kamerası şerit halinde ve her hareketi ayrı ayrı karelere çeker de ancak film oynatıldığı zaman perdede hepsi tek bir sahne imiş gibi görünürse Layer ler de aynı böyle bir filmin kareleri gibi ayrı ayrı hazırlanır ama yapılan imaj tek bir resimmiş gibi görünür.

  Tabiki bizim imajımızda -Katmanlarda- film kareleri gibi hareketlilik animasyon yoktur. Bunun nedeni Photoshop'un sadece pixel tabanlı bitmap resim işleme programı olmasıdır.Ancak pixel tabanlı imajlara da animasyon uygulamasını Adobe-ImageReady Programını incelerken göreceğiz. (Animasyonlu Banner vb.)
  Layer'lerin herbirisi birbirinden bağımsızdır.Onları istediğimiz gibi yerlerini değiştirebilir herbirine ayrı ayrı çeşitli Effect'ler (Yeni adıyla "Layer Style" ) uygulayabilir saydamlaştırıp altındaki layerin görünmesini sağlayabilir yada imajımızda görünmesini iptal edebiliriz.

  Uygulama 1
  Şimdi bu anlattıklarımızı uygulamalı olarak görelim:

  Açılan New penceresi ile yeni açılacağımız dökümanımızın hangi özelliklerde olacağını belirliyoruz.Bu Pencereyi biraz açıklayalım Name kısmını dökümanınıza (imajınıza) bir ad vermek için kullanabilirsiniz.

  Image Size Bölümünde imajımızın genişliğinin (Width) yüksekliğinin (Height) pixel cinsinden ne olacağını yazacağız. Bütün resim işleme programları gibi Photoshopta da ölçü birimi pixel olduğundan bu kısmın pixels olarak kalması çok önemlidir. Resolution penceresi ise imajımızın pixels/inch olarak çözünürlüğünü belirliyoruz. Bu sayfalarda Photoshop ile web sayfalarımızda kullanılacak imajları düzenleyeceğimizi var sayarak ve imajımızı web de yayınlayacağımızı düşünerek monitör çözünürlükleri de 72 pixel olduğundan Resolution bölümünün mutlaka 72 pixels/inch olması gerekiyor. Yani monitör de 1 inc (254 cm) lik bir alanda de 72 pixel görünecektir. Mode Kısmı yine monitörler açısından ekran görüntü renkleri olan RGB Color olarak kalacaktır. Contents Bölümünü imajımızın arkaplan rengini belirleyeceğimiz bölümdür.Yani imajımız hangi renk üzerine oturacaktır? Bu bölümde White BackgroundTransparant olarak 3 seçenek görüyoruz. White:Seçilirse arka plan renginin Beyaz olur Background: Araçlar Kutusunu açıklarken sözü edilen Renk Seçim aracında (Palet'te) alttaki rengi ifade eder  New Pencerisinin Kullanımı
  resimde görüleceği üzere Background (Alttaki Renk) Kırmızı Foreground (Üstteki Renk) Sarı dır. Resimdeki Kırmızı nın olduğu yere hangi rengi verip "Contents" bölümünde Background seçeneğini işaretlersek imajımızın arka plan rengi o renk olur. İsterseniz 'a tıklayarak Background Sarı Foreground Kırmızı olarak renkleri yer değiştirebilir (Klavyedeki X Tuşu) yada 'a tıklayarak da default ayarlara (Background Beyaz Foreground Siyah) geçebilirsiniz. (Klavyedeki D Tuşu)  Transparet: Seçilirse imajımızın arka plan rengi olmayacak imaj penceresi zemini yandaki resimdeki gibi görünecektir.Transparent olan imajlar yerleşecekleri web sayfalarının arka plan rengi (<body bgcolor="#FFFFFF">) ne olursa olsun o renk ile uyumlu olacaklardır.  New Penceresindeki ilgili yerleri düzenledikten sonra OK Tuşuna basıp Nihayet Nihayet yeni imajımızı açıyoruz ve Layer lere devam ediyoruz. Şayet Layer sekmesi görünmüyorsa Ana Menüden Window > Show Layers ile Layerlerimizi aktif hale getiriyoruz. İlk açılışta Layer Penceresi görüntüsü yandaki gibidir.
  Şimdi imajımıza yeni bir Layer ekleyerek Layer Penceremizi biraz daha iyi tanımaya çalışalım.
  Ana Menüden Layer > New > Layer ile yeni bir Layer açalım. (Shft+Ctrl+N).

  *Yeni Layer i ayrıca Layer Penceresinin altında bulunan 'a tıklayarakda açabiliriz.

  New Layer Penceresini incelersek
  Name: Yeni Layer'ımıza bir isim verebiliriz.
  Group With Previous Layer: Alttaki Layer ile beraber hareket ettirmek istersek burayı işaretliyoruz.

  Color: Yeni Layer'ımızı diğerler layer lardan ayırabilmek için bir renk seçebiliriz.

  Mode: Altındaki layer ler ile çalışma tarzını buradaki listeden seçebiliriz.

  Opacity: Layer ımızı saydamlaştırmak şeffaflaştırıp altındaki layer'ın görünmesini sağlamak için % değeridir.

  100% değeri Layer ımızın mat saydamlaşmamış halidir. Bu değeri % cinsinden düşürdükçe saydamlaşarak alttaki Layer ın görüntüsünü açar. İki Layer beraber görünürler.
  Alttaki 1.Layer kırmızı Opacity değeri: %100 Üstteki 2.Layer Yeşil. Opacity değeri: %100  Alttaki 1.Layer kırmızı Opacity değeri: %100 Üstteki 2.Layer Yeşil. Opacity değeri: %36  Layer penceremiz daha yakından tanımak için yandaki resmi inceleyelim:

  1-Göz (Indicates layer visibility): Layeri görmemizi sağlar şayet mause ile gözün üzerine tıklayıp kapatırsak o layer'i imajımızda göremeyiz. Açık olan Layer'i gösterir.

  2-Fırça (Indicates painting on layer or layer mask): Hangi Layer de işlem yapılıyorsa orada belirir.Çalıştığımız Layer'i gösterir.

  3-Efekt Uygulaması (Add a layer style): Layer ımıza çeşitli efektler uygulamamızı sağlar. Tıkladıktan sonra açılan pencereden bir efect seçersek seçtiğimiz efektin işaretlendiği Layer Style penceresini açar.

  4-Maskeleme Aracı (Add a mask): Layer e mask ekler.

  5-Yeni set yaratma Aracı (Create new set): Daha sonra inceleyeceğiz.

  6- Renkleri ve Tonlarını değiştirme Aracı (Create new fill or adjustment layer): Mecut renklerimizde çok güzel değişiklikler yapmamızı sağlayan özellikleri çalıştırır. Uygulamalarda daha çok inceleyeceğiz.

  7-Yeni Layer Yaratma Aracı (Create a new layer): İmajımıza yeni bir layer ekler.

  8-Layer'i silme Aracı (Delete layer): İptal etmek istediğimiz için işaretlediğimiz layer i siler.

  9-Layer seçenekleri: Buradan yeni Layer yaratabilir seçilen Layer in kopyasını çıkarabilir Layer i silebilir Layer özelliklerini görebilir Layer Style de Blending Seçeneklerine ulaşabilir Layer leri birbirleri ile birleştirebilirsiniz.

  10-Opacity: Yukarıda anlatınan Matlık değerini ayarlayabilirsiniz.

  11-Mode: Yukarıda anlatılmıştır.

  12-Layer'deki transparent pixel leri kilitler.

  13-Layer'in üzerinde herhangi bir boyama işlemini engeller.

  14-Layer sağ-sol aşağı-yukarı hareketini kilitleyerek engeler.

  15-Layer'i bütün müdahalelere karşı kilitler.

  Bir kaç küçük uygulama yaparak Layer penceresini biraz daha yakından tanıyalım;

  Daha önceden gördüğümüz gibi şayet kapalı ise Ana Menüden Window > Show Layers ile Layer penceresini açalım.

  Yeni bir imaj başlamak için Ana Menüden File > New ' seçiyoruz yada Ctrl+N klavye kısa yolunu kullanarak dökümanımızı açıyoruz. Önceden gördüğümüz New Penceresi karşımıza geliyor. Ayarlarımızı yapalım Name bölümüne bir isim yazabilirniz veya boş bırakabilirsiniz. Nasılsa kayıt sırasında bir isim vereceksiniz! Biz yine "Photoshop-Layers" yazıyoruz.

  Width bölümüne 250 yazıyoruz Height bölümüne de 250 yazıyoruz pixels ler olduğu gibi kalıyor. Resulation 72 pixels/inch Mode: RGB Color Contents de ise White'ı işaretliyoruz. Bu verdiğimiz değerlere göre imajımız 250 x 250 Pixels ölçüsünde yani Kare şeklinde 72 pixels/inch çözünürlükte RGB (Red:Kırmızı Green:Yeşil Blue:Mavi'dir.

  Monitörler için Ana Renkler modu) Renk modunda ve beyaz zeminli olacaktır. OK deyip imajımızı açıyoruz. Çizimlerimizi daha düzgün yapmak için mesafelerini ayarlamak içinimajımızın etrafına Ruler (Cetvel)'i açmamızda fayda vardır (View > Show Rulers).

  Burada bir hatırlatma yapalım eğer Photoshop'a çok yabancıysanız bu anlattıklarımız size çok tuhaf gelebilir. Bu nedenle öncelikle Photoshop Programını edinip makinanıza kurmanız ve bir süre sağını solunu iyice kurcalayıp aşina olmanız gereklidir.
  İmajımızı Açıyoruz. (Ruler-Cetvel Görünüyor.) [İmaj Penceresi]
  İmajımızı çizmeye başlayalım; Öncelikle Layer Penceresinden tuşuna basarak yada Layer > New > Layer ile yeni bir Layer açalım. (Shft+Ctrl+N). Bu yeni layerimızın üzerine sağ tuş ile tıklayarak açılan pencereden Layer Properties i seçip Name kısmına "Daire" yazalım. Böylece Yeni Layer ımıza "Daire" adını vermiş olduk.

  Daha sonra Tool Box dan Marquee Tool dan Elliptical Marquee Tool u seçerek "Daire" Layer ımızın içine istediğimiz boyutta bir daire çizelim.

  Düzgün bir daire çizmek için bir elimiz de mause ile daireyi çizerken diğer elimizi de klavyemizde shift tuşuna basılı tutalım (Çizim Bitene Kadar!). Eğer Shift tuşunu basılı tutmazsak çizimimizin elips olacağını tam daire yapmak için çok uğraşacağımızı hatırlatırız. Şimdi çizdiğimiz bu daireyi boyamak için Swatches penceresinden bir renk seçelim.

  (Window > Show Swatches) Biz burada Kırmızı'yı seçtik (RGD Red). Renk Değişim Aracında (Palet'te) üstteki renk "Foreground" Kırmızı oldu. Tekrar Tool Box dan bu defa Paint Bucket Tool'u seçerek dairemizi seçtiğimiz kırmızıya boyamak için seçili alanın üzerine bir kere tıklıyoruz. İşte bu kadar. Artık "Daire" isimli Layer ımız da Kırmızı renkte bir Dairemiz var.

  Tekrar Layer Penceremize gidip basarak ikinci bir Layer açalım. Bu Layer ımıza da yukarıda bahsettiğimiz şekilde " Kare" adını verelim. Artık "Kare" adında ikinci bir Layer ımız oldu. "Kare" Layer ımız seçili iken (Mavi Renk) ( Göz ve Fırça açık - görünür olacak) tekrar Tool Box dan Marquee Tool aracına gidip bu defa Rectangular Marquee Tool u seçerek yine Shift tuşunu basılı tutarak istediğimiz büyüklükte bir kare çizelim. Eğer Shift tuşunu basılı tutmazsak çizimimizin dikdörtgen olacağını tam kare yapmak için çok uğraşacağımızı bir kez daha hatırlatırız. Karemizi boyamak için tekrar Swatches penceresinden bir renk seçelim. Bu defa Lacivert'i seçtik(RGB Blue). Bu defa Renk Değişim Aracında (Palet'te) üstteki renk "Foreground" Lacivert oldu.Tekrar Tool Box'dan Paint Bucket Tool'u seçip imajımızda seçili olan karemizin içine tıklıyoruz. İkinci Layer'imiz olan "Kare" isimli Layer ımız da da Lacivert renkte bir Karemiz oldu.

  Layer'leri daha iyi tanımak ve mantığını anlamak için "Kare" isimli Layer'imizdeki Kareyi Dairemizin üzerine sürükleyerek taşımak için Tool Box 'tan Move Tool aracını seçip Karenin üzerine basılı tutarak Dairenin üzerine sürükleyerek taşıyoruz. Layer Penceresine dikkat ederek gördüğünüz gibi İmajımızda Layer sırasına göre Layer Penceresindeki alttaki "Daire" Layer'ında olan daire altta üstteki "Kare" Layer'ında olan kare üstte duruyor.

  Arzu edersek bunların yerini değiştirmemiz de mümkündür. Yani Daireyi üste Kareyi alta alabiliriz. Şöyleki; Layer penceresine gidelim "Daire" Layer'ına tıklayalım mause'umuz üzerinde iken basılı tutarak üstteki "Kare" Layarının üzerine sürükleyelim (Layer Order) artık Daire Karenin üzerinde yer aldı. Layer leri yer değiştirmek için bunun tersini de üssteki layer'i sürükleyerek alttaki layer'in altına taşımak suretiyle de yapabiliriz. Yani Layer ler birbirlerinin altına ve üstüne sürüklemek suretiyle taşınabilirler böylece içlerinde çizili olan resimlerde birbirlerinin altında ve üstünde olmak üzere yer değiştirmiş olurlar (Layer Order).

  Yaptığımız imajımızı PSD Formatında kaydedelim ki tekrara açtığımızda Layer'lerimiz kaybolmamış -kapatılmamış- olsun. Aksi halde bütün Layer ler birleşecek imajı açtığımızda Layer Penceresinde sadece tek bir "Background" 'da Kırmızı bir daire resmi ve Lacivert bir kare resmi görünecek Daire ve Kare isimli 2 adet Layerler görünmeyecektir
  Uygulama 2

  Anlatılanlara Göre Layer Penceremizdeki İşlemler:  Swatches Penceresinden Renklerimizi Seçebiliriz.  "Layer Order" Yaparken Layer Penceremizdeki İşlemler:


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Palet de (Renk Seçim Aracı) Üst renkleri (Foreground)seçiyoruz.

  İmajımızı PSD Formatında kaydettikten sonra Layer özelliklerini biraz daha inceleyelim.

  Layer Penceresinden tuşuna basarak yada Layer > New > Layer ile yeni bir Layer açalım. (Shft+Ctrl+N).

  Layer Properties'de Name kısmına "Dikdörtgen" yazalım. Layer ımız seçili iken (Mavi Renk) ( Göz ve Fırça açık - görünür olacak) tekrar Tool Box dan Marquee Tool aracına gidip Rectangular Marquee Tool'u seçerek - bu defa Shift tuşuna basılı tutmadan - istediğimiz büyüklükte bir Dikdörtgen çizelim. Eğer çizim sırasında Shift tuşunu basılı tutarsak çizimimizin Kare olacağını bir kez daha hatırlatalım. Dikdörtgenimizi boyamak için tekrar Swatches penceresinden bir renk seçelim. Bu defa Yeşil'i seçtik (RGB Green). Bu defa Renk Değişim Aracında üstteki renk "Foreground" Yeşil oldu. Tekrar Tool Box'dan Paint Bucket Tool'u seçip imajımızda seçili olan dikdörtgenin içine tıklıyoruz. Layer Penceremizde Üçüncü Layer'imiz olan "Dikdörtgen" isimli Layer ımız da da Yeşil renkte bir Dikdörtgenimiz oldu.

  Önceden gördüğümüz gibi imajın içinde Layerleri -Layerlerin içindeki resimleri- sürükleyerek taşımak için Tool Box 'tan Move Tool aracını seçip sürükleyerek taşıyorduk. Move Tool Aracının özelliklerinden bahsedersek bu aracı seçtiğimizde Tool Options Bar'a dikkat edersek "Auto Select Layer" kutucuğunu görürsünüz. Şayet bu kutucuk işaretli değilse Move Tool Aracını imajımızın içindeki herhangi bir resmin üzerinde sağ tuş ile tıklarsak o resmin hani Layer de olduğu en üstte olmak üzere altındaki bütün Layerlerin listesini gösterir. Buradan Layer Penceresindeki istediğiz Layer'i seçebiliriz. Ancak bu kutucuk işaretli ise Move Tool Aracını hangi resim üzerine tıklarsak Layer Penceresinde o resmin Layer'ini otomatik olarak seçer.


  Üçüncü "Dikdörtgen" Layer'ımızı yaptık.


  Move Tool ile Tool Options Bar'da "Auto Select Layer"'i Seçmek.

  "Move Tool" da iken "Auto Select Layer" seçimini animasyonlu GÖRÜN

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Layer Penceresinde Layerlede bulunan göz şekline ise tıklarsanız "Göz" ikonu kaybolur ve o layere ait resim imajımız da görünmez. Resmi tekrar görmek için "Gözün" kaybolduğu ikonuna tekrar tıklayıp "Göz" ikonunu aktif hale getirmemiz gereklidir. Yani istemediğimiz layerleri imajdan silip sonradan pişman olmaktansa "Göz" ikonu ile kapatıp tekrar açabiliriz

  Move Tool" Aracının Kullanımını animasyonlu görmÜN
  Layer Penceremizin Boyutlarını sağ alt köşesinde bulunan noktasından tutup çekerek -yandaki şekildeki gibi- büyültüp küçültebiliriz.


  Layer'leri Kontrol Penceresi. (1)
  İmajımızı PSD Formatında kaydettikten sonra Layer Penceremizde üst köşede bulunan 'un özelliklerini de biraz daha inceleyelim.

  Bu yan ok tuşuna basınca yandaki resimde görüldüğü gibi Layer'leri Kontrol Penceresi açılır. Bunları yukarıdan aşağıya doğru sırası ile inceleyelim; (1)

  New Layer: Yeni bir Layer yaratmamıza yarar.
  Dublicate Layer: İşaretleyerek seçtiğimiz (mavi renk olan ve önünde fırça resmi bulunan ) Layer'in bir kopyasını çıkarıp yeni bir layer olarak Layer Penceresine yerleştirir.

  Delete Layer: İşaretli Layer'i siler.
  New Layer Set: Yeni bir Layer Set oluşturur.
  Layer Properties: İşaretli Layer'in Özelliklerini açar.(Layer'e yeni bir ad verebilirizadını ve rengini değiştirebiliriz.)

  Blending Options: İleride göreceğimiz efektleri düzenlememize yarayan ve çok sık kullanacağımız "Layer Style" Penceresini açar. ("Harmanlama-Karışım Seçenekleri" penceresi de denebilir).
  Layer Style" Penceresi

  Merge Down: Layer bir altındaki Layer ile birleşip tek bir Layer yapar.

  Merge Visible: Layer Penceresinde Göz ikonlarının yanlarındaki boş kutucuklara tıklarsak bu kutucuklarda zincir şekli yer alır. Bunu anlamı; zincir ile işaretlenmiş Layerler beraber hareket etmek zorundadırlar (Constrain).Yani birbirleri ile alakalı olmuşlardır. Buna "Link" oluşturma da denir. Hatırlarsanız Layerler yanlarındaki Göz ikonlarını kapattığımızda imajımızdan kayboluyorlardı. Yani "Görünmez" oluyorlardı. zincir ile işaretlenmiş herhangi bir Layerleri görünmez yaparsak (Göz İkonunu kapatarak) "Merge Visible" seçeneği ile sadece görünen Layerleri birleştirip tek bir Layer yapar görünmeyen Layeri yalnız bırakır.

  Flatten Image: Bütün Layerleri birleştirip kapatır. İmajımızı bu şekilde kaydedip kapatırsak bir daha açtığımızda Layerlerimizi göremeyiz.

  Palette Options: Layerlerin içlerindeki küçük pencerelerin (Paletlerin) büyüklük ve küçüklüklerini ayarlamamızı sağlar veya pencereleri yok edip Layer Penceresinde sadece Layer adlarını gösterir.

  Eğer Layerleri zincir ile işaretleyip tekrar 'u tıklarsak bu defa Layer Kontrol Penceresinin yeni özellikleri ortaya çıkar (2).

  Şimdi buradaki yenilikleri inceleyelim;
  New Set From Linked: zincir ile işaretleyip Link oluşturduğumuz Layerlere yeni bir "Set" yaratır.

  Lock All Linked Layer: Link oluşturduğumuz bütün Layerleri müdahalelere karşı kilitler. Kilitli Layerlere işlem yapamayız.

  Merge Linked: Sadece zincir ile işaretleyerek Link oluşturduğumuz Layerleri birleştirip tek bir Layer yapar.
  Zincir ile Layerleri Link haline getiriyoruz.
  Layer Penceresine herhangi bir Layer'e Sağ tuş ile tıklarsak yandaki şekildeki gibi yeni özellikleri açılır. Gerçi bu özellikleri ileride Maskeleme Type Tool yazı aracı kullanımı ve imaja filitrelerin uygulanmasında daha geniş olarak açıklayacağız. Ancak Layer penceremizi tanımak açısından burada da kısaca gözgezdirmek zorundayız. Yandaki resimde aktif olanlardan yukarıda bahsetmiştik şimdi sadece aktif olmayan pencereleri açıklarsak;

  Enable Layer Mask: Layer'e uyguladığımız maskelemeyi aktif hale getirir.

  Rasterize Layer: Photoshop'un Yazı Aracı olan Type Tool ile bir yazı (Text) yazdığımızda bu yazıya direkt olarak filitreleri uygulayamayız. Bunun gibi Photoshop'un Türkçe karakterleri tanımama özelliği olduğundan yazılarımızda Türkçe karakter kullanamıyoruz. Örneğin küçük harf ile " ı " yazamıyoruz. Bu nedenle önce küçük harf ile " i " yazıyoruz. Daha sonra Layeri "Rasterize Layer" ile rasterize ederek yazımızı "Text - yazı" özelliğinden çıkarıp " i " harfini üzerindeki "nokta (.)" işaretini Marquee Regtanguar ile işaretleyip seçerek siliyoruz. İşte artık küçük bir " ı " harfimiz oldu.

  Copy Layer Style: Layer üzerine evvelce uygulanmış Efektleri kopyalar. (Photoshop'un eski sürümlerindeki "Efektler" adının 6.0 sürümü ile "Layer Style" olarak değiştiğinden evvelce bahsetmiştik.)

  Paste Layer Style: Kopyalanmış Efektleri seçilen Layer'e yapıştırır.

  Paste Layer Style to Linked: zincir ile link verilmiş olan tüm Layerlere kopyalanmış efektleri yapıştırır. Böylelikle aynı efekti her Layer'e vermek için tek tek uğraşmazsınız.

  Clear Layer Style: Layerdeki efekti siler.
  Zincir ile işaretlenmiş Layer'lerin Kontrol Penceresi. (2)
  Palette Options ile Layer'in iç pencerelerinin büyüklüklerini ayarlayabiliriz veya pencereleri "None" ile kapatabiliriz.  Layer'e "Sağ Tuş" ile tıklarsak yeni özellileri açılır.


  Transparent Layer Seçimi yapabiliriz.

  Layerler ile ilgili bir kaç konuya daha değinmek gerekiyor. Bu bölümde Layer'i seçme "Select Layer Transparency" işlemini yani Layer'in Transparent Seçimini anlamaya çalışacağız. Hatırlarsanız evvelce Layer'in içindeki küçük pencerelerden bahsetmiştik.
  Örnek imajımızdaki "Kare Layer" 'ine dikkat edersek küçük pencere içinde imajımızdaki mavi renkli kare şeklini görürüz.  Buradaki mavi rengin etrafında karelere ayrılmış alanlar Transparent zeminleri ifade eder. Bunun anlamı şudur; layerdeki mavi renkli imaj altındaki Layerde ne renk varsa o rengin üzerinde kalır ve karelere bölünmüş alanlar alttaki imajın rengini alır. Örneğimizdeki imajımızda "Kare" adlı Layer seçili iken Fırça Aracı [Paintbrush Tool-(B)] ile mavi renkli karemizin dışından üzerine doğru başka bir renktte bir çizgi çizelim. Layer'in içindeki küçük pencere  şeklini alır. Yani çizdiğimiz şekil karenin dışından başlayarak içine girdi dolayısıyla mavi renkli kare şeklimizin dışına taştı. Oysaki biz çizdiğimiz bu şeklin sadece mavi renkli karemizin içinde kalmasını dışarıya taşmamasını istiyoruz. Bunun kolay yolu Layer'in içindeki pencereye sağ tuş ile tıklayarak  (veya Ctrl+sol tuş ile tıklayarak) açılan pencereden "Select Layer Transparency" komutunu seçmekle imajımızdaki mavi renkli karemizi seçili hale getiriyoruz. Şimdi yukarıda bahsettiğimiz Fırça Aracı ile boyama işlemini tekrar yapalım. Bu defa görüyoruz ki sadece seçmiş olduğumuz mavi renkli karemizin içine çizim yapabildik. karenin dışına ise Fırça Aracı çalışmadığı için herhangi bir çizgi çizemedik.

  Kısaca özetlersek "Select Layer Transparency" komutunu ile imajımızda aynı Layer içinde ve sadece seçtiğimiz kısma müdahale edebiliyoruz.

  Photoshop 6.0'ın bizim için çok faydalı bir özelliğini daha inceleyelim. Ana Menüden Layer/Arrange ile Arrange'ı açalım. Arrange Layerlerdeki şekillerimizin imaj penceresinde ayarlamak düzenli bir şekilde sıraya sokmak birbirleri arasındaki yerlerini düzenlemek için kullanacağımız çok kolaylıklar sağlayan bir özelliktir.

  Bring to Front: Seçtiğimiz Layer'i Layer Penceresinin en üst sırasına taşır.
  Bring Forward: Seçtiğimiz Layer'i Layer Penceresinde bir üst sıraya taşır. Send Backward: Seçtiğimiz Layer'i Layer Penceresinde bir alt sıraya taşır.

  Send to Back: Seçtiğimiz Layer'i Layer Penceresinin en alt sırasına gönderir. (Background'un üstüne.)

  *Hatırlatma yapalım biliyorsunuz ki Layer Penceresinde üstte olan Layere ait resim imaj penceresinde de bir alttaki Layer resminin üstünde yer alır. Biraz karışık oldu alt-üst derken ama sizler deneyerek daha kolay anlayabilirsiniz... :-))

  Tekrar Ana Menüden Layer > Aling Linked ile Aling Linked'i açalım.

  Aling Linked zincir ile link yaptığımız Layerlere ait imajların imaj penceresinde düzenlenmesini hizalanmasını sağlar. Arrange'den farkı ise buradaki değişiklik Layer Penceresinde değil de sadece imaj Penceresinde olur. Yani Layerlerin sırası değişmez. Seçilen Layerden hangi Layer'e ile link veridi ise link verilen Layer'e ait resim seçilen Layerdeki resme göre imaj penceresinde hizalanır düzenlenir. Bu özellik "Araç Seçenekleri Çubuğu"ndan da kontrol edilebilirler.  "Transparent Layer Seçimini" örnek imajımızın imaj penceresinde inceleyelim.
  Bunları Açıklayalım;
  Top Edges: İmaj Penceresinde link verilen resmi seçili Layer'e ait resmin hizasına çekerek üst kenarına hizalar.

  Vertical Centers: İmaj Penceresinde link verilen resmi seçili Layer'e ait resmin hizasına çekerek dikey olarak ortalar.

  Botton Edges: İmaj Penceresinde link verilen resmi seçili Layer'e ait resmin hizasına çekerek alt kenarına hizalar.

  Left Edges: İmaj Penceresinde link verilen resmi seçili Layer'e ait resmin (kendi hizasına çekmeden) sol kenarına hizalar.

  Horizonal Centers: İmaj Penceresinde link verilen resmi seçili Layer'e ait resmin (kendi hizasına çekmeden) yatay olarak hizalar.

  Right Edges: İmaj Penceresinde link verilen resmi seçili Layer'e ait resmin (kendi hizasına çekmeden) sağ kenarına hizalar.

  Daha iyi anlamak için İZLEYİN

  "Arrange" özelliği ile Layerleri alta ve üste taşıyabiliriz.


  Alink Linked" ile resimlerimizi hizalıyoruz.

  Layer Kısmı Bitti Hayırlısıyla Sonraki Ders Filtreler Devam Edecek.....

  File(Dosya)
  Revert(Eski haline çevir):Resim üzerinde yapılan çeşitli değişiklikleri tekrar eski haline getirmek için kullanılır.

  Palace(pleys)yerİPDP Şeklindeki Dosyaları Fotoshop ortamına çevirir. İmportl:Bu menü üçüncü parti filtreleri üçüncü parti plaginleri taramak için kullanılır.

  Skeynir varsa eğer o sikeynirini plagın içerisi koymuşsak import altında görünülenir.

  Export:fotoshop ortamında hazırlanan dekupelerin petlerini ülüsleytır â göndermek için yani pet formatında kaydetmek için

  Workgrup:
  Automate(otomatikleştır):
  File info(dosya bilgisi):Resim hakında bilgileri içerir.Yapanıünvanı …vs yi içeren tablo bilgileridir.

  Jump to(jam tu)osyayı başka proğramla aç.Sift+ctrl+m

  Export
  Zoom view(zomlayarak görme):

  Template:kalıpade kalıpve diğer ayarlar yapılır.Folderden dosya seçilir.

  Edit(Düzen)

  Editüzen den fade oldur.Bir resme uygulanan filtreyi burada düzenleyebiliriz.Örneğin Bir filtre uyguluyoruz. Sonra fadeye giriyoruz.Fade Opasitiy(netlik)ayarı yapılır.
  Paste info(içine yapıştır)

  Örnek:
  Select All+ cut

  +bir alan seç edit+select info layer penceresinden maske seçiliyor

  +filter
  SonraFilter+Blur
  Chek spellik:yazım kontrolünü sağlar.Yazılan bir yazıda düzenlemeyi sağlar.değiştirmetümünü değiştirmeekleme yapılıryapılabilir.İngilizcedir.

  Find&replace text (Fayn repliys )tek:metin bulup değiştirir.Örneğin E ‘yi ’ya çevirmek için kullanılır.Başka harfleride değiştirebiliriz.resme yazılan metindeki harflerden bahsediyorum.sonraen yakınını bulhassas hal…vs

  Örneğin fint what â birinci harf yazılır.
  Change todeğiştir)ikinci harf yazılır.

  Fillolgu.Resimden bir alan seçilir ve renk verilir.Ön plan renginden. Foregrouncolor(foregrontkalır):

  Bir alan seç renk paletini tıkla+(backgroundcolor)Bedrondkalır arka plan rengini uygulamak için kullanılır.

  Patent(paten)dolgu malzemesi oluşturur.
  Örnek:
  Edit+fill+foregrount color gereken renk ayarları yapılır.
  Bir resim açarız.ve bir alan seçeriz.dolgu vereceğimiz bir alan.Birisi ön plan vermek için kullanılır.Bir diğeride arka plan rengini vermek için kullanılır.eğer aktif halde değilse fill aktif hale getirmek için CMYK ya geçin.Darken:karartmak dissolverime eritmek.linearoğrusal lightenydınlatmak….vs

  History:kısmi geri alma patenolgu

  Örneğin ;bir alan seçilir.Edit+fill+use +history resmin orjinalini geri getirir.seçilmiş alanda

  Filter +blur+redial blur(merkezden bulanıklaştırmak)Bir girdap görüntüsüde oluşturulabilir.+zoom sonra dairesel bir alan seç ortala select+feather(fedır)(yumuşaklık)( 35 ok

  Sonra layer(katman) layer stlyl gerekli ayarlamaları yap.Yani resimde yaptığımız bozulmaları geri alabiliriz.kısmi olarak.Ctrl Geri Ctrl Alt Daha çok uygulama yaparak bu dersleri öğrenebilirsiniz.

  Sonra araçlardan history sonra brus+65pk opacity +0.20 daha farklıda ayarlayabilirsiniz. sonra boyamaya başlanır.

  Draft:taslakkaralama

  Bastlatdann iyien iyi biçimdeen çoken fazla


  Ctrl geri tuşu: arka plan rengi

  Alt geri:ön plan rengini verir.

  Stroke(vurgu)?kenarları verilen piksel değerine göre büyür veya küçülür.

  Örneğin;resimden bir alan seç.Edit+stroke+rengi değiştir.ok

  Width:genişlik


  İnside: iç kısım
  Center:merkezorta

  Outside: Dış taraf


  Örneğin2;select+ feather(kuş tüyü)yumuşaklık verilir.sonraEdit+stroke

  Free transform(serbes dönüşüm.)

  Seçilen katman üzerinde çevirme küçültme gibi işlemler yapılır..Kısayol ctrl T


  ?demektir. seçili alanı kaydırmak içinX:W:yükseklikH:Genişlik
  Örneğin bir katman seçilir .kopyala+yapıştır ile ayrı bir katman oluşur.

  SonraEdit+ free transform+Ve piksel ..vs ayarlamalar yapılır.Kopyalanan kısımı yan yatırabiliriz perspektif uygulayabiliriz.

  Transformönüşüm.döndürmeeğritmeçarpıtmaeğrili k… vs ayaralamalar verilebilir.
  Yazı yazılır. Transform +perspektive
  Layer+ layer sytil den gerekli ayarlamalar yapılır.

  GÖLGELENDİRME
  Yazıyı yaz
  Sonra Edit +Free transform+shif tuşu ile büyütülür.Enter
  Öne düşen bir gölge: layers menüsünden yeni bir katman oluşturulur.(create new layer) katman Bir alta çekilir.

  Yazı ctrl ile seçilir.

  Edit+fill(dolgu)+black(siyah)seçilmişliği gider.seçim araçlarından biri ile boşluğa tıklanır.

  .Free Transform
  Üsteki yazı bir alta çekilir. Edit+perspektive+ok


  Transform+rotate 180

  Filter+Blur(gölgelendirme)+gavsiyan blur.”ok”Sonra opsity ile gölge yumuşatılır.

  Sonra yazılan yazıyı seç.
  Edit +taransform +Rotate%80
  Rotate 90 cwat yönünde çevir.

  Rotateönüşüm
  Define Brush fırça şekilleri buradan seçilir.
  …Edit +transform

  +Free horizantal: yatay iz düşüm. Yazı yatay çevrilir.
  free vertical(firi vertikıl)ikey iz düşüm.yazı dikey çevrilir.veya resim

  Define brush(difayn biraş)özel fırça ucu
  Örneğin; bir alan seç bir resimden sonra fırça ucu seçilir.fırça ucununu değiştirmek için araç cubuğundan fırça ucu görülen yerden küçük oku tıklayın.fırça çeşitlerinden istediğinizi seçin uygulayın.Tüm resme uygulama yapacaksanız select ten all i tıklayın.bir kısmı seçeceksenizbirinci araç düğmesi.

  Seleck+ feather :’erime’ verilir.
  Define brush
  İkinci araçlar

  Örnek:alan seçilir+define Brush(fırça ucu)seçilen alanın tam siyah olması için;alt del

  Sonra edit+define brush (difayn bıraş)
  İmage(resim)

  Buradan resim ile hertürlü ayarlamalar yapılır.
  Mode(Mod)

  Bitmap (biteşlem):İmaj+mode Bitmap numune noktalama
  Threshold:başlangıç

  Patternesen
  Diffusion ditther:kararsız yaymakararsiz yayılma işinize gelen birisini seçersiniz.


  Resolusion(rezuleyşın): ayarları yapılır İmage +Adjustment +levels gerekli ayarlamalar yapılır.

  Sonra İmage+mode+Bitmap gerekli ayarlamalar yapılır.
  Sürekli belirli bir adım için history paletinden New snapshot (New şat ):şipşak fotoğraf

  İmage+mode+Bitmap+halftone sceen Gerekli efekt ayarları yapılır.Açı ayarlarıbiçimBiçimden yuvarlak biçimelmasiçini kaplamakare gibi biçimlerden birini seçebilirsiniz.

  Görüntü birleştirmek için image+mod greyscale İmage+dublicate (kopyalama)yapılır sonrachannels(kanal) dan yeni bir kanal oluşturulur.Onun için new channel(yeni kanal)tuşu tıklanır.Tekrar eski resime gelinir.İmage+image size den gerekli piksel ayarları..vs yapılır.Önceden kopyalanan resim alfa kanalına yapıştırılır.RGB ye tekrar geri dönülür.SonraLayer +layer 3 seçilir.

  İmage+apply image(resme uygula) gerekli ayarlamalar yapılır.

  Darken:karartmak
  Background:arka plan Ana katman


  Grayscale(gri ölçek)

  İmage+intexed color(indekıd kalır)
  duotone(çift ton):örneğin:image+monotone(monoton)renk ayarları yapılır.Duotone curve.den renk ayarları da yapılır.resim kaydedilir EPS olarak

  indexed color(indekıd kalır)dizinlenmiş renk)Web uygulamalarında gif resimlerinde kullanılır.renk kipi olarak.256 dan daha fazla ton oluşamaz.Resmin önceki haline dön


  Örnek;image+mode indexed color+
  siystem
  Web:internetle ilgili çalışmalarda kullanılır.
  RGB(Kırmızıyeşilmavi)&CMYK(SarıAçıkMavi…) color:
  Örnek;CMYK ana kanalları oluşturur.
  İmage+(RGB)

  Lab color(lab kalır) ton rengi):bu daha çok foto cd leri kullanırken foto image modellerinde kullanılır.

  Multichannel(malti çenıl):çok kanallı spot kanallarında kullanılır.RGB de oluşturulan bazı renkler CMYK da basılamayabilir.Bu durumda CMYK ya çevrilmelidir ki;baskı tam olsun.CMYK da çalışamayan filtreler için RGB ye dönülebilir.Düzenleme yapıldıktan sonra geri CMYK ya dönülmelidir.

  Color table(renk tablosu):Resimde çeşitli renk efekleri oluşturulur.Table +custum(kastım) renk alanını seç

  Örneğin:titreyen yazılar oluşturmak için;

  File +New
  Mode: greyske
  Renkler sıfırlanır ön plan rengi beyaz yapılır.
  Fill siyah dolgu

  Yazı yazılır+layer menüsünden +flatten image+resim saat yönünde çevrilir.devamında ise
  filter+stlylize+wind(rüzgar)+blast(patlama)+wi nd seçilir.birkez defa wind uygulanır.Resim saat yönünde tekrar çevrilir.Filter+Sitlize +difusse(kırılma)

  Filter den distort eğriler büğrüler + ripple (hafif dalgalı)
  inteked color+mode +color table den black body
  image+mode +RGB

  Filter blur…vs
  İmage (resim)/Adjustments(ayarlamalar)
  Önce renkleri öğrenmek en başta gelir.CMYK Baskıda kullanılır.RGB çizgi renkleri olarak kullanılır.

  Levels (renk seviyeleri):
  Örneğin:bir resim açılır.İmage+Adjustment
  levels Açılan pencereden
  input levels(giriş düzeyleri)
  Output levels:çıkış düzeyleri
  Giriş düzeyleri resimde var olan tonlara göre ayarlama sağlarken output resmin hepsine uygulanır. sonra gerekli ayarlamalar yapılır.ok.

  Auto üğmesi tonları kendi oluşturur.
  Damlalıklar iseiyahgribeyaz.Bunlarla Resimdeki renkler düzenlenir.Resimde etkisini görmek için Window+history
  İmage+Adgustment

  Auto levels:kısayol( shift+ctrl+L):
  Auto contrast kısayol(Alt+sift+ctrl+L)Otomatik hesap yapar ve resimde bir keskinlik sağlar.


  Auto colorrenk dengesi)Kısayol shift ctrl B
  Curves(kurves):kısayol :CTRL M

  Eğrilerle oynandıkça resimde değişimler olur.
  Mause ile tutup hareket ettirilir.sonra ok
  Örnek :Bir yazı yazalım.Bir layer daha oluşturuyoruz.yazı katmanına ctrl ile tıklıyoruz.select ten+Feaderedit fill +black ok seçilmişliği gider boş bir yerde


  Yine filter +stliyze+Enboss.gerekli ayarlamaları yap.başka filtrede uygulanabilir.

  Adjustment +curves den metalik etki oluşturmak için eğriler oluştur.Tekrar yazıyı ctrlmause
  ile tıkla.yeni bir layer oluştur.mask â tıkla ctrl ile
  edit+fill feregrontcolor

  sonra birleştir layer +merge Down. seçilmişliği gider .Devamında İmage +adjustment colorize seç yazıyı seç tekrar filter+other+minimum1 bir üst katmana gel katmanları birleştir.

  Color balance:
  Shadows:koyu tonlar midtones orta tonlar
  Preserve luminosity:ışık düzeyini koru
  İmage+brightness(biratnıs)/contras(kontras)arlaklık/resimdeki tonlar birbirinden ayrılır.
  Hue saturation(hu satureyşın)ene ve bul ne işe yarıyor.
  Hue:renk özü
  Saturation:renk doygunluğu
  Lightness(laytnes):renk parlaklığı
  İmage

  Adjustment:
  Desatrate(de saturiyt)
  Match color:renkleri birbirlerine uygun şekilde dağıtmak için kullanılır.rengin parlaklıkyoğunluksolma ayarlamaları yapılabilir.


  Replace color(repleys kalır) seçersin bir renk tonu. Hue den gerekli ayarlamalar yapılır.

  Selecktive color(selektiv kalır):renklerde değişimler sağlayabilirsiniz.Korkmayın kayıt yapmadıktan sonra resimde bozulma olmaz.birinci kutucuğu işaretlersenizoranlı ikinci kutucuk işaretlenirsetam uygulanır.

  Chanenel mixer(çenıl mikser):kanalları birbirine ekler.
  Monochrome(monocrom):tek renkliliği sağlar.

  Gradiand map(gradyant map)ene
  Photo filter:fotoğraf filtreleme
  Oku öteye beriye çek.onay kutusunu işaretle kaldır.dene
  Shadow/…ene ve gör.

  Ekposure…parlaklıkkoyulukrenkleri dengeleme…vs ayarlamalar yapılır loaddan farklı tipler seçilebilirsiniz

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Fff

  Efektler (Effects)

  Photoshop'un eski versiyonlarındaki "Effects" uygulamalarının yeni 6.0 versiyonunda "Layer Style" adını alarak değiştiğinden daha önceden bahsetmiştik. Efektlerin Ana Menüden Layer > Layer Style alt menüsünü açarak "Blending Options" adı altında sıralandığını görebilirsiniz.

  Efektleri incelemeye başlamadan önce iki ayrı efekt çeşidinin olduğunu bilmemiz gerekir. Bunlardan birisi "Blending Options" dan ulaşılan ve Drop Shadow (Gölge Vermek) Inner Shadow (İçe Gölge) Outher Glow (Dışa Parlaklık) Inner Glow (İçe Parlaklık) Bevel end Emboss (Eğim - şev ve Kabartma Etkileri) Satin (Saten etkisi) Color Overlay (Renk verme) Gradient Overlay(Eğim verme) Pattern Overlay (Desen-model verme) Stroke ( Hat verme) olarak adlandırılan efektlerdir. Bu efektlere yukarıda belirttiğimiz gibi "Blending Options" altından ulaşabileceğimiz gibi daha kolay yolu olan Layer Penceresindeki Layer'e çift tıklayarak yada Layer Penceresinin altındaki Effect simgesine ( ) tıklayarak açılan "Layer Style Penceresi" nden ulaşabiliriz. Diğeri ise hem Layer Penceremizin üst tarafında bulunan Açılır Menüden hemde Layer Style Penceresinde ki "Blend Mod" dan ulaşabileceğimiz Layer Efektleridir.


  Bu efektler Photoshop'un birçok komutunda karşımıza çıkacaklar. Ancak her yerde aynı özellikleri taşıdığından sadece burada açıklayacağız.

  Hatırlarsanız meydana getirdiğimiz imajımızın üst üste gelmiş bir katmanlar bütünü olduğundan bahsetmiştik. Katmanları alta ve üste sürükleyerek yerlerini değiştirebiliyor şeffaflıklarını ayarlayabiliyorduk (Opacity). Bu nedenle Layerleri asetat kağıtlara da benzetebiliriz.

  "Opacity Değerini" düşürdükçe (Şeffaflaştırdıkça) geçirgenliği artıyor ve bir alttaki resmin görüntüsü ortaya çıkıyordu.


  Bu hatırlatmadan sonra öncelikle yan tarafta resmini gördüğünüz Layer Efektlerini tanıyalım;

  Normal: Sıradan asetat katmanıdır. "Opacity" değeri % 0 iken tam geçirgen % 100 iken geçirgen değildir.

  Dissolve: Erime dağılma etkisi verir. Dağınık kirli pürüzlü yüzeylerin yapımında bu efekt çok etkilidir.
  Multiply: Siyah rengin hakim olduğu koyu bir görüntü elde ederek iki Layer'i birbirine kombine eder.

  Screen: Yine iki Layer'i kombine ederek bu defa açık renklerin hakim olduğu bir görüntü elde eder.

  Overlay: "Multipy" ve "Screen" efektlerinin tam orta noktasını bulur.

  Soft Light: Hafif bir spot ışığı etkisi verir. Etki rengi koyu ise "Multipy" açık ise "Screen" uygular. İmajın kontrastını yükseltir.

  Hard Light: "Soft Light'ın daha şiddetlisidir.

  Color Dodge: Uygulanan renk uygulayıcının renk değerlerine göre parlaklaşır.

  Color Burn: Color Dodge'nin tam karşıtıdır.

  Darken: Birbirleriyle etkileşim yapan renklerden koyu olanı baskınlaştırır.

  Lighten: Darken'in tam karşıtıdır.

  Difference: Etkileşen renklerden açık tonda olanı bularak diğer renkten RGB değerini çıkarır.

  Exclusion: Difference ile aynı mantıkta çalışmasına rağmen daha yumuşak sonuç verir.

  Hue: Etki eden ile etki edilen renk değerleri kombine edilir.

  Saturation: Rengin şiddetidir. Etki eden ile edilenin kombinasyonu neticesi renk elde eder.

  Color: Rengi farklı şeffaf bir Layer in diğer Layer'e etkimesini sağlar.

  Luminosity: Rengin parlaklığıdır.
  Şimdi de Layer Penceremizde efekt vermek istediğimiz Layerin ortasına çift tıklayarak "Layer Style" penceresini açıp yandaki resimde sadece ilgili kısmı görünen ve "Layer Style - Blending Options" dan ulaşacağımız Efektleri inceleyelim;


  Drop Shadow: Herhangi bir Layer' de olan ve imaj penceremizin içine çizdiğimiz şekle gölge verir. İçindeki ayarları:

  Structure:
  *Blend Mode: Yukarıda açıklanmıştı (Normal Dissolve vd.).

  *Opacity: Geçirgenlik şeffaflık oranıdır. Default (Varsayılan-Standart) değeri %75 dir.
  *Angel: Açı'dır. Işık kaynağı ile cisim arasındaki sanal doğrunun yatayla yaptığı açıyı ifade eder. Default değer 120° dir.

  *Use Global Light: "Genel ışık değerini kullan." Bunu seçersek resimdeki gölgeleme yapan tüm ışık değeri ile genel ışık değerini kullanırız. Bunu değiştirirseniz tüm Layerlerdeki ışık değerleri ve açıları değişecektir.

  *Distance: Resim ile gölgenin düştüğü zemin arasındaki pixel cinsinden uzaklığı belirler. Default değeri 5' dir.

  *Spread: Gölgeyi yaymak için kullanılan % değeridir. Yüzde değeri çoğaldıkçe gölgenin bulanıklığı azalır. Default değeri 0' dır.

  *Size: Gölgenin pixel cinsinden ebatalarını belirler.

  Quality:
  *Contour:Photoshop'un bünyesindeki desenlerle veya bizim "Define Pattern" ile kaydettiğimiz desenleri gölgenin dış hatlarına uygular.

  *Anti-aliased:Tek pixellik çizgilerin açı kazandıklarında oluşan rahatsız edici çıkıntılarının daha açık bir renkle yumuşatılması ve boşlukların daha koyu bir renkle doldurulması işlemi olan Anti-Alias'ın gölgeye uygulanmasını sağlar.

  *Noise Bölgeye % cinsinden rastgele pixeller ekler.


  Efektlere devam edelim buradaki efektlerin özelliklerinin bir çoğu "Drop Shadow" ile aynı olduğundan sadece farklı olan ayarlarını inceleyeceğiz;


  Inner Shadow: İçe gölge verme efektidir. Resmin daha uzakta gömülü gibi görünmesini sağlar. Farklı olan Choke: Gölgeyi içe doğru yayarak imajı boğar.

  Outher Glow: Dışa parlaklık efektidir. Resmin etrafına neon ışıkları ile aydınlanma kazandırır. Biz yine farklı olanları inceleyelim

  Structure:
  Bu bölümde işaretli kutucuk içine tıklarsanız açılacak olan "Color Picker" den efekte vereceğiniz rengi seçebilirsiniz. Hemen yanındaki "Gradient" ( Eğim ) penceresini açarsanız buradan hazır şablonları kullanabileceğiniz gibi isterseniz kendinizde şablon hazırlayarak bu efekte uygulayabilirsiniz.

  Elements:

  Technique: Softer: Parlaklığa yumuşak bir etki verir.

  Precies: Tam parlaklık sağlar.

  Inner Glow: İçe Parlaklık efektidir. Neon ışıkları türündeki efekti cismin içine uygular.

  Elements:
  Source: Parlaklığı Center: Ortadan dışa doğru Edge: Kenardan ortaya doğru verir.

  Quality:
  Range: Parlaklığın menzilini % cinsinden belirler. Default değeri % 50 dir. Yüzde değeri küçüldükçe içe büyüdükçe dışa doğru mesafesini ayarlar.
  Jitter: Parlaklığın imaj üzerindeki stresini % cinsinden belirler.
  Bevel and Emboss: Eğim-şev kabartma efektidir. Aydınlatma ve karartma ile imajın kabarık zemine gömülü veya şişkin görünmesini sağlar.

  Structure:
  Style: Burada açılır menüde 5 tane efekt vardır. Outher Bevel: Dışa eğim-şev verir. Inner Bevel: İçe eğim verir. Emboss: Kabartma etkisi yapar. Pillow Emboss: Zeminin alt yüzeyine kabartma efekti vererek imajın zemine gömülmesi etkisini yaratır. Stroke Emboss: İmaj kenarlarına kabartma etkisi verir. Default ayarı Inner Bevel'dir.
  Technique:Buradaki açılır menüde de üç adet efekt vardır. Smoothüzgün yumuşak etki yapar.

  Chisel Hard: Kabartmaya sert yontma etkisi yapar. Chisel Soft: Kabartmaya yumuşak yontma etkisi yapar. Default ayarı Smooth'dur.


  Depth: Efektin derinliğini yüzde cinsinden belirler. Default ayarı % 100 'dür.
  Direction: Burada yanındaki radyo düğmeleri ile seçilen iki değer vardır. "Up" Işığın sol üstten "Down" ışığın sağ alttan gelmesini sağlar.Default ayarı "Up" tır.

  Size: Efekt etkisinin yüzde cinsinden boyutudur. Default ayarı % 5' dir.

  Shading:
  Bu bölüm efekte yapılan gölgeleme ayarları bölümüdür. Gloss Contour: Buradaki hazır şablonlar ile veya kendiniz şablon ekleyerek efektin dış hatlarına parlaklık ekleyebilirsiniz.

  Highlight Mode - Shadow Mode: Işık ve gölge tarzlarını daha önce anlattığımız Layer Efektleri bölümündeki ayarlardır. (Normal Dissolve vd.) Default ayarları Highlight Mode'da Beyaz renk ve Screen Shadow Mode'da Siyah renk ve Multiply'dir. Opacity değerleri her ikisinde de % 75 'dir.

  Dikkat ederseniz "Layer Style Penceresi"nde Bevel and Emboss efekti altında bulunan "Contour" ve ""Texture" sekmelerini göreceksiniz. Buradan "Contour" sekmesinden ayrıca efektin dış hatlarına verilen efekt değerlerini ayarlayabilirsiniz. "Texture" sekmesinden de hazır şablonları kullanarak veya kendiniz "Define Pattern" ile yarattığınız şablonlarınız ile imajın üstüne desenler ekleyebilirsiniz.

  Layer Penceresindeki "Göz"leri kapatarak verdiğimiz Efektleri imajımızdan kaldırabiliriz.
  Üstteki küçük dökümanı "Define Pattern" ile hafızaya alarak altındaki büyük dökümanımıza "Fill" ile döşedik.
  Satin: İmaja verdiği efekt ile saten etkisi yaratır. Default ayarları Blend Mode: Multiply Opacity %50 Angel 19°

  Distance:11px Size:14 px'dir.


  Color Overlay: İmaja renk kaplama efektidir. Blend Mode'un yanındaki renk kutusuna tıklayarak açılan Color Picker'den seçilen renk ile Blend Mode daki seçime göre renk efekti ekler.

  Gradient Overlay: İki yada daha çok rengin birbiri arasından yumuşak geçiş yaparak imajı boyar. Default ayarları resimdeki gibidir.

  Pattern Overlay: Hazır Şablonları Kullanarak veya Define Pattern ile kendi yarattığınız şablonlardan oluşan desenler ile imaja kaplama yapar.

  Stroke:
  İmaj altında etkisi ile dış kenarlarına çerçeve ekler. Position: Çerçevenin pozisyonunu belirler çerçeveyi Outside: Dış kenara Inside: İç kenara Center: Kenarların ortasına ekler. Fill Type: Doldurma tipini seçebiliriz.

  Çerçeveye Color: Renk Doldurur Gradient: Eğim vererek doldurur Pattern: Desen vererek doldurur (Bunlardan daha önce bahsetmiştik).


  Efektleri kısaca incelemiş olduk. Ancak bunların işlevlerini görebilmeniz için mutlaka Photoshop programını temin edip satın almasanız dahi deneme versiyonunu indirip ( deneme versiyonun da kayıt yapmaya izin verilmiyor) kendinizin deneme yanılma yöntemi ile ve sabırla uğraşarak öğrenmenizden daha kolay yolu yoktur. Biz burada sadece basit şekilde inceleyerek ileride ihtiyaç duyduğunuzda kullanmanız için size bir kaynak yaratmış oluyoruz.

  Bu bölümde adı çok sık geçen ve Photoshop'u kullanırken çok sık kullanacağımız bazı özelliklerinden olan "Define Pattern" "Fill" "Stroke" efektlerini ve "Transform" özelliklerini de incelememiz gerekmektdir. Bu efektlere Photoshop'un Arayüzünde bulunan Edit Menüsünden ulaşabilirsiniz.

  Şimdi bunları inceleyelim;

  Define Pattern:

  Öncelikle "Pattern" kelimesinin Türkçe karşılğının "Desen" olduğunu hatırlamalıyız. Böylece "Define Pattern" nin de "Desen Tanımlamak" olduğunu bilmeliyiz. Yani bu özellik ile programa bir mesaj vererek "İmajımızı bir desen ile kaplamak istediğimizi" bildiriyoruz.

  Bir örnek verirsek 10x10 pixels ebatlarında yeni bir döküman açıp içine bir şeyler çizgik boyadık ve efekt vererek süsleyerek bir imaj (desen) elde ettik.

  Şimdi bu imajımızı daha büyük ölçülerde 100x100 pixels ebatlarında başka bir dökümanımıza desen olarak kaplamak istiyoruz. Bunu Kopyala (Ctrl+C) - Yapıştır (Ctrl+V) yöntemiyle yapmaya kalkarsak hem çok zaman alır hemde çok uğraştırır. Ayrıcada her zaman istenen etkiyi de vermez.

  Bu nedenle işlemi "Define Pattern" ile yapacağız. Öncelikle desen olarak kullanacağımız 10x10 pixels edatlarındaki dökümanımızın tamamını seçelim (Ctrl+A) [Şayet tamamını değil de bir kısmını kullanacağımız desen olarak seçmek istersek bunun için Araç kutusundaki seçim aracımız olan "Marquee Tool" dan birisi örneğin "Rectangular Marguee Tool " (M) ile seçmimizi yapmamız gerekiyor.]


  Daha sonra Edit > Define Pattern ile bu seçimimizi desen olarak programın hafızasına alırız. ( Program Edit/Define Pattern seçimini yapınca bir pencere açarak hafızaya aldığımız desen'e bir isim vermemizi ister. Buraya bir isim yazarsak ileride kullanacağımız zaman bize kolaylık sağlayacaktır.)

  Artık istediğimiz kadar Kopyala-Yapıştır yapsak da hafıza daki desen bilgisi değişmez taki başka bir Define Pattern yapıp da aynı isim ile kaydedene kadar.

  Yukarıda ki Efektler bölümünde sık sık anlattığımız "kendiniz Define Pattern ile desen yaratabilirsiniz." açıklaması bunu ifade eder. Peki yarattığımız ve Define Pattern ile hafızaya aldığımız bu deseni nasıl kullanacağız? Şimdi diğer bir özellik geliyor;


  Üstteki küçük dökümanı "Define Pattern" ile hafızaya alarak altındaki büyük dökümanımıza "Fill" ile döşedik

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş