Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 1 Mart 1958 İzmit Deniz Kazası

  Üsküdar vapuru faciası ya da Körfez Faciası olarak bilinen Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ölümcül sivil deniz kazasıdır.

  1 Mart 1958'de İzmit - Gölcük arasında sefer yapan Üsküdar isimli vapur İzmit iskelesinden hareket ettikten sonra Derince yakınlarında şiddetli rüzgar sebebiyle batmıştır. Kayıplar hakkında net bir bilgi yoktur. Bazı kaynaklara göre 200-300 bazılarına göre 400-500 yolcu hayatını kaybetmiştir.

  Yolcuların çoğunu İzmit Lisesi ve İzmit Sanat Okulu talebeleri oluşturuyordu. Yolcularından yalnızca 40 kişi kadarı kurtulabilmiş diğerleri dalgaların arasında kaybolup gitmişti.

  1950'li yıllarda Karamürsel ve Gölcük'te lise yoktu. Kara ulaşım vasıtaları da kısıtlıydı. Bu sahil ilçelerinin gençleri aynı zamanda ekonomik olan vapur yolculuğunu tercih ediyorlardı. Cumartesi günleri yarım gün eğitim verildiğinden öğle tatiliyle birlikte öğrencilerin tamamına yakını vapura bindi.

  Derince açıklarına gelindiğinde şiddetli fırtınaya yakalanan ve çoğu kısmı ahşap olan Üsküdar vapurunun kaptan köşkü uçtu. Kumandasız kalan vapur yan yatarak battı. Bazı kayıtlarda vapurun ikiye bölündüğünden de söz edilir

  Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'na ait Deniz Üssü'nden yardıma gelen denizaltı ve savaş gemileri denize dökülen yolcuların ancak küçük bir bölümünü kurtarabildi.

  Hayrettin Lisesi bu olayın ardından kurulmuştur.

  Üsküdar vapurunun özellikleri
  148 Gros ton 64 Net ton
  Sipariş veren: Şirket-i Hayriye
  İmal yeri: Almanya / Elbing F. Schichau GmbH
  Genişlik: 66 metre
  Uzunluk: 331 metre
  Su kesimi: 21 metre saç
  Motor cinsi: 3 silindirli buhar makinesi
  Motor gücü: 350 HP (Beygir gücü)
  Hızı: 8 Deniz mili / Saat
  Yolcu kapasitesi: 344 kişi
  İmal tarihi: 1927
  Hizmete giriş yılı: 1927 Eylül
  Baca numarası: 72

  BORKED

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Üsküdar Vapuru faciasının 53. yılı

  Cumhuriyet tarihinin en yüksek ölümlü deniz kazası

  İzmit Körfezi'nde 1 Mart 1958'de ''Üsküdar Vapuru''nun aniden çıkan fırtınada batması sonucu hayatını kaybeden 76'sı öğrenci 272 kişi törenlerle anıldı. Bu kaza Cumhuriyet tarihinin en yüksek ölümlü deniz kazası olarak akıllara kazınmıştı.  Kocaeli Vali Yardımcısı Mustafa Guni İzmit Marinası 1 Mart Vapur İskelesi'nin önündeki anma töreninde yaptığı konuşmada 1 Mart 1958'de Cumhuriyet tarihinin en ölümlü sivil deniz kazasının yaşandığını anımsattı.  53 yıl önce Üsküdar Vapuru'nun İzmit İskelesi'nden ayrılmasından kısa bir süre sonra şiddetli fırtına sonucu battığını ifade eden Guni ölü sayısına ilişkin net bir rakamın olmadığını kimi kaynaklara göre 200-300 kimi kaynaklara göre 400-500 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.
  ''Elim kazanın belki de en acı tarafı rahmete kavuşanların çoğunun gencecik hayatını henüz yaşayan yavrularımızın oluşturmasıdır'' diyen Guni şöyle devam etti: ''Okumak öğrenim görmek umuduyla deniz yolunu kullanan öğrencilerimiz işine gitmek düşüncesiyle yola çıkan insanlarımız maalesef son yolculuklarını yaptıklarının farkında bile değillerdi. Yolcuların çoğunu İzmit Lisesi ve şimdiki adıyla Endüstri Meslek Lisesi olan İzmit Sanat Enstitüsü talebeleri oluşturuyordu...


  Elverişsiz hava koşulları nedeniyle yan yatan gemiden yalnızca yaklaşık 40 yolcu kurtulmuş diğerleri azgın deniz sularında kaybolmuştu. Eminim ki aramızdan ayrılan bu insanların acılarını arkadaşları ve yakınları halen yüreklerinde hissediyordur. Bu faciada ebediyete intikal eden sevgili yavrularımızı aziz vatandaşlarımızı rahmetle anıyor ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.'' dedi.

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yazıcı ise çoğu hayatının baharında yaklaşık 400 kişinin İzmit Körfezi sularında vefat etmesinin acı verdiğini söyledi. Yazıcı 344 yolcu kapasiteli 31 yıllık eski vapurun fırtınalı günde kapasitesinin üzerinde yolcu almasının kabullenilemeyecek bir ihmal olduğunu kaydetti.


  Facianın üzerinden 53 yıl geçmesine rağmen Körfez'e her baktıklarında bu kazayı hatırladıklarını ifade eden Yazıcı şöyle konuştu: ''Burada büyük bir ihmal var. Fırtınalı günde vapura kapasitesinden fazla yolcu alınmış sonucu ortada... O ihmal yüzünden İzmit ve Karamürselli kardeşlerimiz adeta denize küsmüş Körfez'den çıkan balıklar yıllarca yenilmemiş kıyısında insanlar yürümemiş hemşehrilerimizin yüzü uzun süre gülmemiş. Faciadan kurtulan Hikmet Ağaçkoparan 'Sahil yolundan İzmit'e gidip gelirken deniz kenarında oturur denize bakarım...


  Bir çok insan da benim gibi yapar ama onlar manzara seyreder. Ben baktığımda ise gözümde o gün canlanır. Deniz üzerindeki o can pazarını görür boğazım düğümlenir acılar tazelenir ve gözlerim dolar' diyor.'' Bir daha böyle acıların yaşanmaması için tedbirli olunması gerektiğini belirten Yazıcı o günün acı hatıralarını silebilmek için ''temiz bir Körfez güvenle yolculuk yapılan Kocaeli'' için çalıştıklarını ifade etti.


  Deniz ulaşımı ve güvenliğine büyük önem verdiklerine işaret eden Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü: ''2004 yılında hizmete başladığımızda körfezde doğru dürüst bir deniz ulaşımı şehir hatları diye bir şey yoktu. Doğru dürüst bir iskelesi dahi yoktu. 21. yüzyılda Kocaelimize bu yakışmıyordu ve deniz ulaşımı için çalışma başlattık. Modern iskeleler kazandırdık ve deniz otobüsleri hizmet vermeye başladı.

  Üsküdar Vapur faciası gibi bir facianın bir daha yaşanmaması için tüm imkanlarımız seferber ettik. Bugün körfez sularında modern ve güvenli gemilerle ulaşım yapılıyor. Denize küsen hemşehrilerimize yeniden güvenli yolculuk imkanı sağlamanın gururu içindeyiz. 12 iskele inşa ettik ve hepsini teknolojinin son imkanlarıyla donattık. Deniz otobüsleriyle her gün 144 sefer yapıyoruz. Hemşehrilerimizin güven ve konfor içinde yolculuk yapmaları için elimizden gelen tüm imkanları seferber ettik.'' dedi.


  İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan körpe geleceği sırtlayacak beyinlerin bir kazaya kurban gittiğini ifade ederek ölümün Allah'ın emri olduğunu kaderin tecelli ettiğini ancak insanların da tüm tedbiri alması gerektiğini söyledi.

  KAPTANIN GEMİYİ TERK ETTİĞİ İDDİASI

  Sivil Toplum Kuruluşları adına konuşma yapan Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu Sözcüsü Numan Gülşah ise Üsküdar Vapuru'nun kaptanı Mehmet Aşçı'nın söylenenlerin aksine vapuru terk etmeyerek batmaması için yoğun çaba harcadığını anlattı.
  Aşçı'nın kazada ilk ölenlerin arasında bulunduğunu hatırlatan Gülşah sözlerini şöyle sürdürdü: ''Buna rağmen 13 gün sonra cesedinin bulunması kurtularak kaçtığı dedikodularını yok edememişti. Şehitlerin yakınları yaşadıkları acı içinde evini taşladı ailesini darp etti.


  Kaptanın cenazesine bayrağımız örtülmemişti. Mehmet Aşçı'nın 6 kişinin kaldırdığı tabutu bilinmeyen bir yere götürüldü ve gömüldüğü yer bu güne kadar sır olarak kaldı. Bir mezar taşı bile dikilmemiş sanki sonsuza kadar yok olması istenmişti.

  53 yıldır babasının mezarını bilmeden yaşayan kaptanın kızı Sevim Şancı ve kızı ile damadı kaptanın mezarının bulunmasını ve onurunun iadesini istiyorlar. Kocaeli Sivil İnisiyatif Platformu olarak yaptığımız çalışmalar sonunda bulduğumuz iki fotoğrafın izleri bizleri Örcün köyündeki Osmanlı Mezarlığına götürdü.
  Mahkeme kararı alınması halinde bu alanda kazı yapılacak. Kaptanın kızı Sevim Şancı'dan alınacak doku örnekleri belki de kaptanın mezarını belirleyecek. Aile 53 yıllık acısını bundan sonra yaşamayacak İzmit'te yaşayanlar da bu acının gecikmiş utancından kurtulacak.'' Törene katılanlar Atatürk Vapuru ile kazanın meydana geldiği Petrol Ofisi açıklarına gitti. Guni Yazıcı İzmit Lisesi ve Kocaeli Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri burada ölenler anısına denize çelenk ve karanfil bıraktı.

  KARAMÜRSEL'DEKİ TÖREN Karamürsel'de ise kazada ölenlerin Karamürsel Eski Mezarlığındaki kabirleri ziyaret edildi ve Karamürsel Vapur İskelesi'nden denize çiçek bırakıldı. Karamürsel Su Altı Sporları Derneği dalgıçları üzerinde ''Ruhunuz şad olsun'' yazılı pankart denizin dibine bıraktı. 1 Mart 1958 tarihinde İzmit'ten Karamürsel'e gitmek üzere yola çıkan ''Üsküdar Vapuru'' aniden çıkan fırtına nedeniyle Petrol Ofisi açıklarında batmış kazada 76'sı öğrenci 272 kişi hayatını kaybetmişti.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kurtuluş Savaşı'nın "tek deniz çatışmasının" silahsız kurtarma gemisi olduğu belirtilen aynı ölçülerde yeniden yapılarak müzeye dönüştürülen Alemdar Gemisi'ni geçen yıl 145 bin kişi gezdi.

  Ereğli ilçesinde milli mücadele döneminde üstün yararlılıklar gösteren 1982'de hurdaya ayrıldıktan sonra aynı ölçülerle yeniden yapılarak müzeye dönüştürülen Gazi Alemdar Gemisi'ni geçen yıl 145 bin kişi gezdi.

  Danimarka'da 1898 yılında 49475 metre uzunluğunda ve 795 metre genişliğinde kurtarma amaçlı inşa edilen Kurtuluş Savaşı'ndaki hizmetlerinin ardından 1982'de sökülen Alemdar Gemisi Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği önderliğinde ilçedeki 4 tersanede orijinaliyle aynı ölçülerde yapılarak 2008'de müze gemi olarak ziyarete açıldı.
  Kurtuluş Savaşı'nın "tek deniz çatışmasının" kahramanı olduğu belirtilen Alemdar Gemisi'nin orduya gerekli silah ve cephaneyi Trabzon ve İnebolu'ya deniz yoluyla taşıyarak sunduğu hizmetleri anlatan materyallerin yer aldığı müzeyi 2013'te de ABD'den Çin'e kadar çok sayıda yabancı turistin de aralarında yer aldığı binlerce kişi gezdi.

  Yaklaşık 102 bin olan ilçe merkezi nüfusundan daha faza kişiyi ağırlayan Alemdar Gemisi geçmişte denizlerde gösterdiği kahramanlığı turizme hizmet ederek sürdürdü.

  Sahil bandına konuşlandırılan Gazi Alemdar Müze Gemisi'nin sorumlusu Kenan Kalyoncu AA muhabirine yaptığı açıklamada Türkiye'nin çok sayıda ilinin yanı sıra ABD Almanya Çin Filipinler Rusya Hollanda Romanya Japonya İsviçre Fransa Belçika Yunanistan ve Bulgaristan'ın da aralarında yer aldığı dünyanın birçok ülkesinden turistlerin müzeyi gezdiğini söyledi.  Müze gemiyi açıldığı tarihten itibaren 700 bin civarında kişinin gezdiğini ifade eden Kalyoncu "Alemdar Gemisi'ni 2013'te de 145 bin kişi ziyaret etti. Her yıl ziyaretçi sayısında artış yaşanması bizleri de son derece mutlu ediyor. Hafta sonu ve tatil günlerinde ziyaretçi oranında büyük artış yaşanıyor. Müze gemi bölgenin en önemli turizm unsurlarından biri konumunda" diye konuştu.
  Alemdar'ın destansı öyküsü

  Gazi Alemdar Gemisi Yaptırma ve Yaşatma Derneği kayıtlarından derlenen bilgiye göre 1898'de Danimarka'da kurtarma gemisi olarak inşa edilen Alemdar Marmara Denizi ve boğaz çevresinde Osmanlı'da kurtarma hizmetleri yapıyordu.

  Birinci Dünya Savaşı sonunda Osmanlı donanmasının çürümeye terk edilmesinin ardından muharebe gücü olmayan gemiler arasında yer aldığından kurtarma seferleri yapmasına izin verilen Alemdar'ı milli mücadelenin içine çekebilmek için boğazdan kaçış planı hazırlandı.

  Gemideki 7 kahraman denizci Karadeniz'deki şiddetli fırtınayı fırsat bilerek demir aldı. Müttefik gemilerin arasından geçerken "batmakta olan bir gemiye yardıma gittiklerini" söyleyen denizciler boğazdan çıkıp zorlu yolculuğun ardından Ereğli'ye ulaştı.

  Ereğli'den 80 ton kömür yüklenen Alemdar bir süre sonra Trabzon'a gitmek üzere hareket ettiği sırada ilçedeki gayrimüslimlerin ve casusların haber vermesi sonucu Fransız Karadeniz Komutanlığı'ndaki C-27 gambotu Bartın'ın Amasra ilçesinde pusuya yatarak gemiye asker çıkardı.

  Yönü İstanbul'a çevrilen ve C-27 gambotunun takibe aldığı Alemdar'ın personeli kurtuluş planları yaptı. Gemide kemençe eşliğinde horon oynayan personel davet ettikleri 5 askeri etkisiz hale getirip silahlarına el koydu.

  Ani manevrayla dümen kıran Alemdar'ın peşine düşen gambottan açılan ateşe tüfeklerle karşılık veren gemi personeline Ereğli'ye yaklaşılması üzerine karadan da destek verildi.

  Sandallarla da denize açılan vatandaşların desteğiyle C-27 gambotu mağlup olarak bölgeden ayrılırken esir 5 askerin serbest bırakılmasına karşılık Fransızlardan Karadeniz'de dolaşan Türk bayraklı gemilere dokunulmaması garantisi alındı.

  Fransızlarla yapılan anlaşma gereği milli mücadelenin sonuna kadar Ereğli'de demirli kalması gereken Alemdar yine efsanevi bir kaçış öyküsüyle siyah rengi griye boyanarak Trabzon'a getirildi.

  Rusya'dan harp malzemesi taşıyan gemilere karakol ve kollama görevi yapan Alemdar 1951'de İstanbul Haliç Tersanesinde onarımdan geçirildikten sonra 1959'dan itibaren hizmet dışı bırakıldı.

  Alemdar Gemisi 1964 ve 1980'de özel firmalar tarafından satın alınmasının ardından 1982'de söküldü.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çok acı facia. Mekanları cennet olsun.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş