PKK'yı MİT kurdu!
Aydınlık dergisi 18 Kasım 2007 tarihli 1061. sayısındaki kapak haberi: PKK'yı MİT Kurdu. Habertürk gazetesi 11 Kasım 2010 tarihli sayısında "ilk kez"(!) PKK'nin lideri Abdullan Öcalan'ın kayınpederinin MİT'çi olduğunu duyurdu. Benzer bir "özel haberi" Sabah yapmıştı. Sabah gazetesi Eşref Bitlis'in son mektubunu yayımlayarak "özel haber" yapmıştı. Fakat Aydınlık o mektubu 1993 yılında yayımlamıştı. Sabah ve Habertürk'e Aydınlık'ı okumadan habercilik yapmamalarını tavsiye ediyoruz.

İşte Aydınlık'ın o haberi:

BU İHANETLERİN HESABI SORULMAYACAK MI...

PKK'yı MİT kurdu!

Uğur Mumcu kitabı tamamlayamadı. Ağabeyi Ceyhan Mumcu Uğur Mumcu'nun PKK'nın ilişkilerini ve para kaynaklarını saptadığını bu yüzden öldürüldüğünü anlattı... Gazeteci Avni Özgürel de Abdullah Öcalan'la ilgili sırrı 35 yıl sonra açıkladı... Apo'nun MİT'le bağlantısını ilk ortaya koyan ise Aydınlık gazetesi. 27 Haziran 1979 tarihli sayısında "Apocular"ı gündeme getirdi. MİT bağlantısı ortaya çıkınca Apo eski karısını suçladı.

Aydınlık'a ulaşan çok önemli bir bilgi PKK'nın kuruluşuyla ilgili soruyu hiçbir kuşkuya yer bırakmayacak biçimde yanıtlıyor. Söz konusu bilgi 3 Haziran 2000 tarihinden hemen önce yapılan bir görüşmenin bant çözümü.

Görüşme Abdullah Öcalan'ın avukatlarından D. E. ile Genelkurmay'a bağlı Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli bir üsteğmen arasında geçiyor. Üsteğmen görüşmenin bir yerinde Avukat D. E.'ye MİT'le PKK arasındaki bazı ilişkilerden söz ediyor ve şu çarpıcı sözleri söylüyor: "Başından beri girdiği ilişkileri biliyoruz. Örgütü kursun diye Öcalan'a 10 milyon lira verildi"!

UĞUR MUMCU ANLATIYOR
"Yıl 1972. Günlerden 31 Mart Cuma. Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde yapılan boykotta gözaltına alınanlar arasında Urfalı bir öğrenci vardı. Adı Abdullah soyadı Öcalan'dı. Türkiye İhtilalci Komünist Partisi'nin "Şafak Bildirisi"ni SBF'de dağıtmak suçuyla 7 Nisan günü gözaltına alınmış ve 27 Nisan günü tutuklanmıştı.

"Askeri Savcı 22 öğrenci hakkında dava açtı. En ağır ceza Abdullah Öcalan ve Metin N.Yalçın'a istenmişti.

"Öcalan poliste ve savcılıkta olaylara karışmadığını söylemişti. Ancak görgü tanıkları Öcalan'ı suçlamışlardı. İddianamede Öcalan'a Şafak Bildirisi'ni dağıtmak suçundan Ceza Yasası'nın 142 153 159 311 ve 312. maddelerinin uygulanmasını isteyen Askeri Savcı Baki Tuğ duruşma sırasında görüş değiştirdi. Savcı Tuğ Öcalan'ın "Şafak bildirisi dağıtmak suçundan aklanmasını boykota katılmak suçundan cezalandırılmasını" istedi... Abdullah Öcalan sadece boykota katılma suçundan üç ay hapis cezası aldı."

AÇIKLAYACAKTI SUSTURULDU!
Yukarıdaki satırlar Uğur Mumcu'nun "Kürt Dosyası" başlıklı kitabının ilk bölümünden bir özet. Uğur Mumcu kitabı tamamlayamadı. Ağabeyi Ceyhan Mumcu Uğur Mumcu'nun PKK'nın ilişkilerini ve para kaynaklarını saptadığını bu yüzden öldürüldüğünü anlattı.

Kitap da ölümünden sonra ailesinin bulabildiği notlar biçiminde yayımlandı. Ceyhan Mumcu bu kitabın yarım bir kitap olduğunu vurguladı. Zira Uğur Mumcu "birçok bilgiyi kafasında taşıyan bir insandı".

"ABDULLAH ÖCALAN BAŞINDAN BERİ KULLANILAN BİR KİŞİDİR"
"Abdullah Öcalan başından beri kullanılan bir kişidir" diyor Ceyhan Mumcu ve o günleri şöyle anlatıyor: Böyle bir kitabın yayımlanacağı ve bu kitapta PKK'nın nasıl korunduğunun anlatıldığı öğrenilmişti.

Uğur Tekin yayıneviyle görüşüyor kitabı tamamlamak için 1 hafta zaman istiyor. "Kanıtları topladım" diyor. Öldürüldüğü gün de bir hasta ziyaretine gidiyor dönüp kitabını yazmaya devam edecek...

Ölmeden önce Yaşar Kaya'ya "Kimlerle işbirliği yaptığınızı açıklayacağım" diyor. Yine TRT'de birlikte programa çıkacağı Erdal İnönü ve Ahmet Türk'e bir dosya getireceğini söylüyor. Program Salı günü yapılacaktı Pazar günü Uğur öldürüldü. Bu dosyayı verecek ve Ahmet Türk'ü "PKK istihbarat güçlerinin güdümünde" diye uyaracaktı "Barış marış sağlayamazsın bunlarla" diye..

MİT MÜSTEŞARI EMRE TANER "KULLANDIK" DEMİŞTİ Hizbullah'ı büyüten de MÎT 2006 yılında Kasım'ın son haftası Avrupa Karma Parlamento toplantısına katılacak milletvekillerine MÎT karargâhında brifing verilmişti. MÎT Müsteşarı Emre Taner brifingte Hizbullah terör örgütünün bir dönem devlet tarafından kullanıldığını söyledi. Taner ayrıca "Hizbullah uzun süredir sessizliğe bürünmüştü. Yeniden harekete geçirme faaliyetleri var. Takip ediyoruz. Yakında yeniden seslerini yükseltmek isteyebilirler" diyordu.

MÎT Müsteşarı "Büyük Kürdistan"ın kurulması için bazı ABD ve israil kaynaklarının Türkiye'yi hizaya getirme çabalarının yoğunlaştığını söylüyor bu hedef için önümüzdeki yedi yılın çok önemli olduğunu savunuyordu.

AVNİ ÖZGÜREL ANLATIYOR
Abdullah Öcalan'ın MlT bağlantısını ortaya koyan bilgiler "Şafak Bildirisi" olayıyla sınırlı değil.
Gazeteci Avni Özgürel de Abdullah Öcalan'ın MİT'le bağlantısını saptayıp yazılarında ve söyleşilerinde bu konuya dikkat çekmişti.

Özgürel 1965'te üniversite öğrencisiyken önce Türk Ocakları'nda çalıştığını sonra ordan ayrılıp ikinci Kuvayı Milliye diye bir dernek kurduklarını anlatıyor. Devletin de kendilerine destek olduğunu belirten Özgürel "Komünizme karşı" kullanacakları materyellerin MlT tarafından kendilerine ulaştırıldığını anlatıyor: Bu yayınları veren kuruluşlardan biri de Refik Korkut'un Fikir Ajansı'ydı. Ankara'da izmir Caddesi'nde bir binanın bodrum katındaki Ajansa sık sık gittiklerini anlatan Özgürel "Bizim yaşlarda bir genç vardı" diyor "Ajansa gittiğimde onu hep orada görüyordum. 1966 1967 yıllarında ajansta gördüğüm o genç hayal meyal hafızamda kalmış. Yıllar içinde Abdullah Öcalan'ın resimlerini medyada gördüm ama insanlar yaşla birlikte değişiyor tabii. Ancak 1993'te Öcalan'la yüz yüze geldiğimizde bende birtakım çağrışımlar oldu.

ÖCALAN DOĞRULUYOR
Avni Özgürel 1993'te Bekaa'ya Panorama'nın genel yayın yönetmeni olarak Abdullah Öcalan'la görüşmeye gidiyor. Özgürel Öcalan'a soruyor: "Ankara'da İzmir Caddesi'nde Fikir Ajansı diye bir yer vardı. Yanlış hatırlıyor olabilirim ama birden bir şey çağrıştırdı. Bende seni orada gördüm gibi bir his uyandı" diyor. Öcalan "Doğru hatırlıyorsun" diyor. "Ama ben bunları bir müddet sonra açıklayacağım".

ARKASINDAKİ TORPİL BÜYÜK!
27 Mayıs'ta dönemin Başbakanlık Müsteşarı Salih Korur'un kasasından çıkarılan Örtülü Ödenek hesabının kayıtlarında Fikir Ajansı Sahibi Refik Korkud'a 1959 yılının Ağustos ayında 28 bin lira ödendiği saptanıyor...

Abdullah Öcalan'ın Fikir Ajansı'da "ofis boy" olarak çalıştığı yıllar Ankara Tapu-Kadastro Lisesi'nde okuduğu dönem. 1969 yılının 30 Temmuz'unda diplomasını alıyor ve bir ay içinde Diyarbakır Tapulama müdürlüğüne atanıyor iki yılını doldurmadan 1970 Ekiminde torpille İstanbul'a tayin oluyor. Bakırköy Tapulama Müdürlüğü'nde çalışırken İstanbul Hukuk Fakültesine giriyor. Bir yıl sonra da Ankara SBF'ye yatay geçiş yapıyor... 71 Kasım'ında Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'ndeki görevinden istifa ediyor... 21 yaş sınırına rağmen 22 yaşında kendisine burs bağlanıyor...

Uğur Mumcu'nun "Kürt Dosyası" kitabında ayrıntısıyla anlatılan "askerliğin ertelenmesi" hikâyesi de ilginç Öcalan'ın.

"Şafak Bildirisi" nedeniyle cezaevindeyken SBF dekanlığının gönderdiği yazılarla askerliği erteleniyor. Halfeti Askerlik Şubesi bir yıl sonra yeniden soruyor Öcalan'ın askerlik durumunu.
Dekanlık'tan 30 Ocak 1973 günü "1. sınıfta bütünlemeye kaldı" yanıtı veriliyor. 10 Ağustos 1973 günü SBF Dekanlığı'ndan Askerlik Şubesi'ne gönderilen yazıda ise Öcalan'ın 2. sınıftan 3.sınıfa geçtiği bildiriliyor... Abdullah Öcalan'ın askerliği böyle böyle 1978'e kadar erteleniyor. Öcalan'ın okuldaki kaydı da 1984'e kadar silinmiyor.

Abdülmelik Fırat: MİT Öcalan'ı kullandı
Şeyh Said'in torunu olan eski milletvekili Abdülmelik Fırat'ın hatıraları gazeteci Ferzende Kaya tarafından "Mezopotamya Sürgünü" adıyla kitaplaştırıldı. Anka Yayınları tarafından yayımlanan kitapta Abdullah Öcalan'ın MlT'le bağlantısına dair iddialar da yer alıyor. Fırat bu konuda şunları yazıyor:

ABDULLAH ÖCALAN İSMİNDE BİR GENÇ
Fırat'ın tek kaygısı vardı; saf dürüst deneyimsiz ve heyecanlı olan bu gençler kullanılacak ve harcanacaktı.Ankara'daki evlerine gelip giden tanıdık gençlerin yanında bir gün Abdullah Öcalan isimli bir öğrenci de vardı.

Tapu ve Kadastro Okulu öğrencisiydi Öcalan; Abdülmelik Fırat'ın amcazadesi Behram Bilgin ile aynı sınıftaydılar. Bilgin ve Öcalan beraber gitmişlerdi Fırat'ın evine. Gençlerin çoğu Kürt sorununun çözüle-meyeceğini savunuyor silahlı bir mücadeleden söz ediyorlardı. Abdülmelik Fırat'ın kaygısı gittikçe artıyordu: "Bütün karşı çıkışlarımıza ve nasihatlerimize rağmen durmuyorlardı. MİT zaten kullanacağı gençler arıyordu. Çok büyük bir kaos yaratmışlardı. Öğrenci çatışmaları vardı. Gençler arasındaki bu heyecan hayra değildi.

En sonunda korktuğumuz oldu; Kürt örgütleri çatışmaya başladı. Apocular ile diğer gruplar çatıştı; daha sonra ismi PKK olan Öcalan taraftarları saldırdı. O safhada gençlere "Bu yaptığınız yanlıştır;

kandırılıyorsunuz; sizi kullanmak istiyorlar; kendi kendinizi yemeyin" gibi yaptığımız karşı çıkışlar işe yaramadı."

ÖCALAN DARBEYİ HABER Mİ ALDI?
12 Eylül Darbesine beraber bütün örgütler de sahneden silinmişlerdi. Ama darbeden bir şekilde etkilenmeyen hatta dar-beden dolayı dağılan diğer Örgütlerin sempatizan kitlelerini de arkasına alarak güçlü bir şekilde çıkan bir Örgüt vardı sadece: PKK. Çünkü Örgüt yöneticileri 1979 yılı Mayıs ayında Türkiye'den çıkma kararı alarak Suriye ve Lübnan'a geçmişlerdi.

(Bu konuda çok sayıda spekülasyon yapılıyor. Özellikle PKK dışındaki Kürt çevreleri tarafından dile getirilen iddialara göre Öcalan darbeyi önceden haber aldı. Buradan yola çıkılarak Öcalan'ın işin başından beri devletle irtibatlı olduğu tezi savunuluyor.)

Gazeteci İsmet G. Imset'in TDN Yayınları tarafından yayınlanan PKK-Ayrılıkçı Şiddetin 20 Yılı kitabında konu detaylı bir şekilde açılıyor.

Öcalan ve Cemil Bayık bu konudaki iddiaların "uydurma" olduğunu savunuyor. Darbe öncesi Türkiye sınırlan dışına çıkmalarını ise "Geleceği iyi okuma" olarak açıklıyor Öcalan.

"KENDİSİ DE SÖYLEMEYE BAŞLADI"
Abdülmelik Fırat da Öcalan'ın ilişkilerinin olduğunu savunanlardan. Fırat şunları söylüyor: "Öcalan'ın Kesire isimli karısının babası istihbaratçıydı.

Dersim Harekâtı'nda epeyce ihbar yapmış. Pilot Necati isimli istihbaratçıyla ilişkisini de kendisi söylemişti. Bütün bunlar gösteriyor ki istihbarat bu hareketi kullanmak istiyordu. Bunu daha sonra Abdullah Öcalan'ın kendisi de anlattı. MİT bizi kullanmak istedi biz de onla-rı dedi. Derin devleti çok iyi bilen bir gazeteci olan Avni Özgürel bir iki sefer benimle röportaj yaptı. Bir gün bana şu anekdotunu aktardi: 'Öcalan'ın Bekaa'da yaptığı ve dünyanın bir-çok yerinden gazetecilerin katıldığı basın toplantısına ben de gittim. Karşımdaki adamı başka bir yerden tanıyordum; ama çıkaramadım. O da anladı; yanıma gelerek dedi ki: Ben açıklama yapmayıncaya kadar sen yapma. O zaman anladım ki ben onu MİT'ten hatırlıyorum. Biz öğrenciyken oraya yardım almaya gidiyorduk o da oradaydı.'

Ondan sonra Öcalan istihbarat ajanı çıkan eşi Kesire'den Pilot Necati'den söz etmeye başladı."

PKK KURULUYOR
"Kürt Dosyası"nın 30. Sayfasında şu satırlar yer alıyor: Abdullah Öcalan 1973 yılında bir bahar günü birkaç arkadaşıyla birlikte Ankara'da Çubuk Barajı'na gidiyor ve parti kurup gerilla yöntemleriyle ayaklanma hazırlamak gerektiğini anlatıyor ve PKK'nın temelini atıyordu.

Öcalan bazı toplantıları Dikmen'de Kamer Özkan'ın evinde yaptı. Kamer Özkan sonradan bu çevreden koptu. Türkiye'den ayrılarak Almanya'ya yerleşti. PKK'lılar Özkan'ın "MlT ajanı" olduğunu ileri sürdüler.

Abdullah Öcalan'ın 24 Mayıs 1978 yılında evlendiği karısı Kesire Yıldırım'ın MİT'le bağlantılı olduğu biliniyor. Bu durumu sonradan Abdullah Öcalan da dile getiriyor. Uğur Mumcu Kesire Yıldırım'ın babası Ali Yıldırım'ın yaşam öyküsünü ve şeceresini çıkardığı kitabında Yıldırım'ın Korgeneral Abdullah Alpdoğan'la Dersim ayaklanması sırasında ve sonrasında sık sık görüştüğünü anlatıyor.

İBRAHİM GÜÇLÜ: "1980'DE BEKAA'DA KARARLARI KESİRE VERİYORDU"
Eski Rızgari grubunun lideri İbrahim Güçlü 1980'de Bekaa'ye gittiğinde edindiği izlenimi Aydınlık'a şöyle anlattı: "Orada karar süreçlerinde Öcalan'dan çok hanımı Kesire ağırlıktaydı. Kararların alınması çoğu zaman kararların değişmesi Kesire'nin etkisiyle oluyordu." Abdullah ve Kesire Öcalan evlendikten üç ay sonra Diyarbakır'a yerleşirler. Onları Ankara'dan Diyarbakır'a götüren "Pilot Necati" ordudan ayrılmış ve Diyarbakır'da kum ticareti yapmaktadır. Diyarbakır'da Abdullah Öcalan'ın iki yakın dostu daha vardır. Biri Enver Polat adlı Huruçlu adlı bir eski astsubay. Diğeri yedeksubaylığını Eskişehir'de yaptıktan sonra Diyarbakır'a yerleşen Ferhat Tomutay.

MÜSTEŞARIN BARZANİ VE APO GÖRÜŞMELERİ
MlT şimdi de Pentagon'un Kürt senaryolarında rol MlT Müsteşarı Emre Taner 20 Ekim 2005 tarihinde Kuzey Irak'ın Selahattin kentinde KDP lideri Mesut Barzani ile gizlice buluştu. Müsteşar Taner'in gizli ziyareti Mesut Barzani'nin ABD ve Avrupa'ya gerçekleştirdiği gezi öncesine denk geldi. Büyük bir gizlilik içinde Kuzey Irak'ın Selahattin kentine giden Emre Taner başkanlığındaki MİT heyeti burada Barzani ile bir araya geldi.

Müsteşar Emre Taner başkanlığındaki üç kişilik heyetin Kuzey Irak'tan ayrılırken son sözleri "Amerikan Başkanı George Bush'a da görüşmemizin içeriğini iletin" oldu.

Bu görüşmeden dört gün sonra Barzani Amerika'ya gitti. Bush kendisini 'Sayın Başkan' hitabıyla karşıladı. Barzani'nin ABD'de "Kürdistan Bölgesel Hükümeti Başkanı" olarak karşılanacağını AKP Hükümeti biliyordu.

Müsteşar Barzani'nin dört maddede toplanan isteklerini kaydetti.

1. Türkiye Cumhuriyeti Kuzey Irak'taki kukla devleti tanıyacak.

2. Çifte vatandaşlık: Özellikle sınırdaki Türkiye ve Irak Kürtleri arasındaki yakın akrabalık ve geliş-gidiş sıklığı da dikkate alınarak her iki ülke vatandaşına da çifte vatandaşlık imkânı sağlanacak.

3. iki taraf eğitim sağlık ve ekonomi alanlarında sıkı işbirliği yapacak.

4.Bütün bunlara karşılık Barzani yönetimi PKK'yı yok etmek üzere harekete geçecek.
Emre Taner Şenkal Atasagun'un yardımcısı olduğu dönemde de Abdullah Öcalan'la görüşmüştü. Görüşmeyi 6 Aralık 2005 günkü Hürriyet'teki köşesinden duyuran Ertuğrul Özkök MİT'in talebini şöyle dile getirdi: "Apo'yla TSK değil biz muhatap olalım."

ABD'YLE HAREKET ETMEZSEK YIKILIRMIŞIZ
MlT Müsteşarı Emre Taner 5 Ocak 2007 günü bir çakış daha yaptı. Teşkilat'ın 80. kuruluş yıldönümü nedeniyle açıklama yapan Taner "Türkiye'nin uluslar arası sistemin bir parçası olarak başroldeki devletlerle birlikte davranması gerektiğini aksi taktirde ulus devletin yıkılacağını" savundu.

Ardından MlT eski Müsteşarı Sönmez Koksal 9 Ocak günü NTV'de Can Dündar'ın programına çıkıp Irak'la ilgili olarak şöyle konuştu: "Artık kırmızı çizgi falan yok. Ortada bir gerçek var. Bu gerçeğe nasıl yaklaşılacak şimdi onun hesabının iyi yapılması lazım." 1992- 1998 yılları arasında MİT Müsteşarlığı yapan Koksal Türkiye'nin ilk "sivil" müsteşarı. Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde başlattığı "MİT'i sivilleştirme" operasyonu MİT'in Pentagon'un Kürt senaryolarında rol almasıyla atbaşı yürütüldü.

Sönmez Köksal'ın başlıca hedefi "Teşkilat'ı askerlerin etkisinden kurtarmak "tı. Üst düzey yöneticiler seviyesinde teşkilatta önemli değişiklikler yaptı.

Koksal döneminde Ankara Bölge Başkanı olan Şenkal Atasagun tayin ve terfilerde en etkili kişi haline geldi Köksal'ın yanında "gölge müsteşar" kimliği kazandı. Mesut Yılmaz döneminde MlT Müsteşarı olan Atasagun 27 Kasım 2000 günü dört büyük gazetenin Ankara temsilcilerine önemli açıklamalar yaptı. Kürtçe TV'yi savunan Atasagun "Apo'yu getiren de biziz aşılmaması için büyük mücadeleyi veren de biziz" diyordu "Apo'yu nasıl kullandıysak Kürtçe'yi de kullanırız."

PİLOT NECATİ'NİN ESRARENGİZ ÖLÜMÜ
3 Ocak 2007 tarihli Hürriyet'te "PKK'nın gizemli ismi Pilot Necati'nin mezarı Ankara'da bulundu" başlıklı bir haber yayımlandı.

Öcalan'a İmralı'daki yargılamaları sırasında da sorulan Pilot Necati PKK'nın kuruluş döneminde içerdeki istihbaratçı olarak biliniyordu. Öcalan'ın duruşmada "1982 yılında kullandığı zirai ilaçlama uçağının düştüğünü ve öldüğünü duydum" dediği Ağrılı Pilot Necati Kaya'nın gerçekten o tarihte esrarengiz bir uçak kazası sonucu öldüğü anlaşıldı.

Hürriyet'teki haberde şu satırlara yer verildi: PKK içinde kuruluş aşamasında Apo ve Kesire Yıldırım'dan sonra en güçlü isim olarak dile getirilen daha sonra sır olan Pilot Necati'nin sadece Ağrılı olduğu biliniyordu.

Bir dönem güvenlik kuvvetlerince öldürülen THKP-C lideri Mahir Çayan'ın yakın arkadaşı olarak anılan Yüzbaşı İlyas Aydın'ın da aslında Pilot Necati olduğu iddia edilmişti.

Mezarlıkta bulunan 6 Necati Kaya'dan biri olan Pilot Necati'nin 1956 doğumlu Ferzende oğlu olduğu ve 9 Eylül 1982 tarihinde öldüğü anlaşılıyor. Bir dönem devletin terör örgütü içindeki en kilit ismi olduğu iddia edilen Ağrılı Pilot Necati Kaya'nın mezarının ise oğlu İlker Kaya tarafından yaptırıldığı mezar taşında not olarak bulunuyor.

İLK KEZ AYDINLIK ORTAYA ÇIKARDI
1973 baharında Ankara'da Çubuk Barajı'nda PKK'nın temeli atıldı demiştik. O tarihten sonra Doğu ve Güneydoğu illerine adam yollayarak "örgütlenme" faaliyetlerine başlıyor. PKK'nın ortaya çıkışıyla birlikte söz konusu illerde halk üzerinde "Apo terörü" esmeye başlıyor. 27 Haziran 1979 tarihli Aydınlık gazetesi "Belgelerle ve Olaylarla Doğudaki 15 Grup" başlıklı yazı dizisinde "Apocular" ı gündeme getiriyor. Abdullah Öcalan'ın MİT bağlantısı işte o dizide ilk kez aydınlanıyor.
Aydınlık Abdullah Öcalan'ın şeceresini gözler önüne seriyor:

CİNAYET ŞEBEKESİ
1974'ten sonra kurulan Ankara Yüksek Öğrenim Derneği'nin (AYÖD) yönetim kurulunda yer alan Abdullah Öcalan dernek içindeki doğulu gençleri kendi çevresine toplamaya çalıştı. Bu yüzden AYÖD'den atıldı.

İlk çıkışlarında Apocular grubu kimse tarafından ciddiye alınmıyordu. Gerçekten de bu üç beş kişinin savunduğu görüşler ipe sapa gelmez şeylerdi.

Apo AYÖD'den ayrıldıktan sonra Doğu Anadolu illerini dolaştı ve burada tek tek bazı kişileri saflarına kazandı. Kendilerine "Ulusal Kurtuluş Ordusu" da diyen Apocular onlarca cinayet işleyerek soygunlar yaparak kahve kurşunlayarak kendilerinden ayrılanları idam ederek Doğu'daki kargaşalığı körüklediler. 1977'ye kadar önemli bir faaliyette bulunmadılar. Ancak bu tarihten sonra bir saldırı çetesi olarak ortaya çıktılar. Art arda soygun ve cinayetlere başladılar. Öteki gruplarla sürekli silahlı çatışmalar çıkardılar bazı ağalara ve aşiretlere fedailik yapmaya başladılar.

Apocuların faaliyetlerindeki bu değişiklik grubun bu dönemde MİT ve Kontrgerilla içindeki bazı unsurlarla ilişkiler kurmasına bağlanıyor. Doğuda kargaşalık çıkarmak isteyen güçlerin Apo'dan daha uygun bir alet bulamayacakları belirtiliyor. Apoculardan ayrılanlar da bu grup içinde MlT ve kontrgerillayla ilişkisi olan kişilerin bulunduğunu ve grubu bunların yönettiğini belirtiyorlar.

Apo'nun 1977'de evlendiği Karakoçanlı Kesire adlı kızın babasının MlT mensubu ya da muhbir olduğu söyleniyor.

Apocuların elinde çok miktarda silah var. Bu silahların çoğu kalaşinkof ve tomson. Apocular saldırılarını 5-6 kişilik vurucu timler aracılığıyla yürütüyorlar. Bu timler belirli bir yerde durmuyor kasaba kasaba geziyor. Apocuların faaliyetleri daha çok Urfa Gaziantep Elazığ Tunceli ve Maraş yörelerinde toplanıyor.

VARAN 2- APO'NUN ÖNDE GELEN İKİ ADAMI NEDEN YAKALANAMADI?
Aydınlık'ın-28 Haziran 1979 tarihli sayısında "Apocular" dizisinin ikinci bölümü yayımlandı. "Apo'nun önde gelen iki adamı neden yakalanamadı?" başlıklı bu bölümde Apocuların iki senedir Elazığ ve Tunceli'de neredeyse serbestçe saldırılar düzenledikleri cinayetler işledikleri soygun yaptıkları belirtiliyor. Yazının spotunda şu satırlar yer alıyor: Sıkıyönetim ilanından sonra Elazığ'da 22 Apocu yakalandı.

12 cinayet ortaya çıktı. Ancak bu olaylarda başı çeken asıl elebaşılar ortada yoktu... Abdullah Öcalan örgüt içinde kendisine ters düşeni öldürtme geleneğini daha o yıllarda başlatmış. Aydınlık'taki dizide örneklerle ve ayrıntılarıyla anlatılıyor.

"DAVADAN DÖNEN" İNFAZ EDİLİYOR!
Örgütün Malatya sorumlusu Celal Aydın 5-6 kişiden fazla bir kuvvet toplayamayınca örgütten ayrılır. Bu sırada devrimci olduğunu zannederek bu gruba katılanlar yaygın bir şekilde örgütten kopmaktadırlar. Apo kopmaları önlemek için ayrılanlar hakkında idam kararları alıp uygulamaya başlar. İlk idam kararı Antep'te uygulanır. Apo'ya muhalefet eden Bozan Aslan ve Ali Yaylacık pusuya düşürülüp öldürülür.

İkinci idam kararı Celal Aydın hakkındadır. Apo Celal Dönmez Ali Gündüz ve Aytekin Tuğluk adlı kişileri bu işle görevlendirir. Aytekin Tuğluk Malatya'ya gönderilerek "toplantı var" bahanesiyle önce Elazığ'a oradan da Karakoçan'a getirilir... Celal Aydın'ın yalvarmaları sonucu değiştirmez! Daha sonra sıkıyönetim ilan edildiğinde diğer Apocular yakalanırken Celal Aydın'ı öldürtenlerden Elazığ sorumlusu Metin Gürgöze ortadan kaybolur...

MARAŞ OLAYLARINDAN SONRA MHP'Yİ KURTARMA GİRİŞİMİ "Apocular" dizisinin dördüncüsünde Hilvan anlatılır.
Apocuların ağalar ve aşiretler arasındaki sürtüşmeleri kışkırtarak bölgeyi nasıl kana buladığı gözler önüne serilir. Halkın parasını silahını vb. gaspetmenin ötesinde bir yılda 8 cinayeti vardır Apocuların...

Dizinin "Apocular" bölümü 8 gün sürdü. 4 Temmuz 1979 tarihli Aydınlık'taki başlık şöyleydi: Apocuların MHP'yi kurtarma operasyonu: K. Maraş olayından sonra üç günde 2 kişiyi öldürdüler... MHP'nin saldırıya uğramış pozlara girmesine zemin hazırladılar...

TİKP VE AYDINLIK HEDEF HALİNE GELDİ
PKK'nın terör eylemlerine karşı kararlı tutum sergileyen Türkiye işçi Köylü Partisi (TİKP) ve Aydınlık gazetesi hedef haline geldi. 1979-1980 yıllarında Perinçek'in il yöneticileri de dahil 5 arkadaşı "Apocular"ın saldırıları sonucu şehit oldular. O sırada daha PKK terörüne asker ve polis şehit vermemiştik.

Gaziantep II Başkanı Zeki Ön öldürülünce 4 Temmuz 1979 tarihinde bir basın toplantısı düzenleyen Genel Başkanı Doğu Perinçek "Apocuların partiye karşı 30 Haziran'dan itibaren cinayetler işleyeceklerini önceden ilan ettiklerini" belirtti.

Perinçek partisinin terörün üzerine kararlı bir biçimde yürüdüğü için hedef seçildiğini söyledi. Apocular (PKK) tertiplerini ve cinayetlerini terörü destekleyen güçleri açığa çıkardığı için Aydınlık gazetesini de hedef alıyorlardı.

Doğu Bölgesinde Perinçek'in yönetici arkadaşları tehdit ediliyor Aydınlık satışları engellenmeye çalışılıyordu. Diyarbakır'da Suruç'ta Bingöl'de Aydınlık sorumluları ve okurları saldırılara uğramış haklarında ölüm kararları açıklanmıştı. Dağıtım kamyonları terör Örgütü mensuplarınca durduruluyor gazetelere el konuluyordu...

Zeki Ön öldürülmeden iki gün önce partinin Ankara Tuzluçayır Lokali ile Denizli II Merkezi bombalanarak ağır hasar verilmişti.

"TERÖRE KUCAK AÇAN İKTİDARLAR TERÖRÜ YENEMEZLER" Doğu Perinçek haydut sürüsünün sırtını devlete dayayan bazı güçler tarafından korunduğuna dikkat çekiyordu. Apocular bu sayede yüzlerce cinayet işleyip ellerini kollarını sallayarak dolaşabiliyorlardı.

Anarşiye ve terör örgütlerine kucak açan iktidarlar terörü yenemezlerdi! Perinçek "Eşkıyaya yataklık eden iktidarlar dönemi artık sona ermelidir" diyor teröre karşı "milli birlik hükümeti" öneriyordu. Perinçek "Apocular devletin ırkçı ve şoven kesiminin içinde yuvalanmıştır. Bu çete MÎT tarafından kullanılmaktadır. MÎT Doğuda en şoven ırkçı kılığına girebilmektedir" diyordu.

Perinçek son olarak da partisinin teröre karşı mücadeleyi kararlı bir biçimde sürdüreceğini vurguladı ve şöyle konuştu: "Partimizi Türkiye halkının birliği için mücadeleden hiçbir güç vazgeçiremeyecektir!" Gerçekten de Aydınlık gazetesi Apocuların üzerine gitmeye devam etti. Aydınlık cinayetleri işleyenler devlet içindeki ve yurtdışı destekleri vb. üzerine çok önemli yayınlar yaptı. Bu arada Aydınlık'ı engelleme çabaları ayyuka çıktığı halde siyasi iktidarın tüm başvurulara rağmen önlem almaması dikkat çekiciydi...

Siyasi iktidar acizdi. Apocu terör artarak devam etti.

ÖRGÜTLERİ BESLEYEN ZEMİN
TÎKP Genel Başkanı Doğu Perinçek Adil Turan'ın ardından yaptığı basın toplantısında şöyle konuşuyordu: "Bu örgütleri besleyen zemin toprak ağalığı ve aşiret reisliğidir yani Ortaçağ kalıntılarıdır. Artık müzeye kalkması gereken toprak ağalığını savunan bütün güçler Doğu bölgemizdeki bu anarşi ve zorbalıktan sorumludurlar. Köklü toprak reformu yapılarak toprak ağalığına son verilmesi Apocular gibi çetelerin sosyal temelini ortadan kaldıracaktır. Köklü çözüm buradadır." Cinayetler devam etti.

TÎKP Genel Başkanı Doğu Perinçek 26 Aralık 1979 tarihinde AP CHP ve MSP'yi teröre karşı güçbirliğine çağırdı. Perinçek terörün milli bir sorun olduğunu milli seferberlikle alt edilebileceğini söylüyordu.

12 EYLÜL DARBESİNDEN ÖNCE BEKAA'YA KAÇTI
Abdullah Öcalan'ın 12 Eylül darbesinden önceden haberdar olarak Suriye'ye kaçması da bağlantılarını ortaya koyması açısından dikkat çekici. Öcalan 1980'den itibaren Suriye'nin istihbarat örgütü Muhaberat'ın kontrolü altına girdi. Suriye Muhaberatı Öcalan'a Bekaa'da yer gösterdi...

Eski Rızgari grubunun lideri İbrahim Güçlü 1980'de 200 kişiyle geçtiği Suriye'de Abdullah Öcalan'ın Muhaberat'a teslim oluşuna tanıklık eder. Güçlü "Ortadoğu'da ilişkiler karşılıklı çıkar temelinde gelişiyordu" dedi Aydınlık'a. "Tarafların kişilikleri kimlikleri önemli. Bazıları istenmeden verir. Bazıları prensiplidir. Öcalan pragmatik kişiliğe sahip." MİT'in kurduğu örgüt 1980'den sonra Suriye Muhaberatının kontroluna girdi. 1990-1998 yılları Suriye'de muhaberat Kuzey Irak'ta ABD kontrolü biçiminde çift başlı kontrol dönemi. Başyazarımız Doğu Perinçek PKK'nın 4 dönemini ayrıntılarıyla yazdı…

ADİL TURAN ZEKİ ÖN HASAN ERKILIÇ MEHMET ONGAN VE İNAN ÖZDEMİR PKK'ya ilk şehitleri Perinçek'in partisi verdi Yıl 1979 3 Temmuz akşamı Perinçek'in yol arkadaşı partisinin Gaziantep îl Başkanı Zeki Ön "Apocu" denen teröristler tarafından silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
Akşam saat 20.30 sıralarında evine giderken saldırıya uğrayarak ağır yaralanan Ön hastaneye kaldırıldı ama kurtarılamadı. Saldırgan iki el ateş ettikten sonra motosikletli başka bir şahıs tarafından kaçırılmıştı.Urfa'nın Suruç ilçesinde doğan Ön öğretmenlik yaptığı Gaziantep'te tanınan ve sevilen bir devrimciydi.

1946 Urfa'nın Suruç ilçesinde doğan Ön öğretmenlik yaptığı Gaziantep'te halkın gönlünde yer tutmuş onların "Zeki Hoca" sı olmuştu. Gaziantep Eğitim Enstitüsü için yönetici gerektiğinde şehrin ileri gelenleri ona koşmuştu. Ön TİKP îl Başkan olmadan önce Gaziantep Eğitim Enstitüsü Müdür Yardımcılığı görevinde bulunuyordu.

33 yaşında katledilen Zeki Ön bir süre Gaziantep TÖB-DER Başkanlığı da yaptı. Zeki Ön'den iki ay sonra 8 Eylül günü Tunceli II yöneticisi Adil Turan katledildi. Adil Turan ile arkadaşları îmam ve Vahide Canpolat îl merkezi'nden çıktıktan sonra saat 18.30 sıralarında silahlı saldırıya uğradılar. Turan hastaneye kaldırılırken yolda öldü. İmam Canpolat ağır yaralandı. 1979-1980 yıllarında Perinçek'in il yöneticileri de dahil 5 arkadaşı Apocuların cinayetleriyle şehit oldular.

YÜZLERCE İNSAN ARDINDA AĞLADI
Tunceli Nazimiye ilçe başkanı Hasan Erkılıç 19 Aralık 1979 günü arkadaşlarıyla birlikte Tellik köyüne giderken yolları otomatik silahlı 8 kişi tarafından kesildi. Hasan Erkılıç Apocu oldukları belirlenen teröristlerce rehin alınırken diğerleri serbest bırakıldı. Arkadaşlarının girişimleri sonuç vermedi ertesi gün Erkılıç'ın cesedi bulundu...

1946 doğumlu Erkılıç 1963'te Arslan Tuğla Fabrikasında hak mücadelesine önderlik ettiği için işten atılmıştı. İki parmağını da burada iş kazası sonucu kaybetmişti. 1969'da Demirdöküm 1970'te Sungurlar işçilerinin sendikal mücadelelerinde Gislaved direnişinde 15-16 Haziran büyük işçi yürüyüşlerinde ön saflardaydı... 12 Mart'ta yargılandı ve hapis yattı...

1975'lerdeki Berec Gamak Pancar Motor Gislaved Sungurlar grev ve direniş eylemlerinde de Erkılıç işçi arkadaşlarının yanındaydı... Haliç Halk Birliği'nin kurulmasına önderlik etti ve başkanı oldu. 1975 Aralık ayında bu derneğin bir bildirisinden dolayı 142'den ceza aldı ve yeniden hapse girdi... Arkadaşları Hasan Erkılıç öldürüldükten sonra evine gittiler. Bütün komşuları sokağa dökülmüşlerdi. Yüzlerce insan Erkılıç'ın ardından ağlıyordu...

ONGAN... ÖZDEMİR

Apocular 12 Mayıs 1980 tarihinde TÎKP Kahramanmaraş yöneticisi Mehmet Ongan'ı öldürdüler.
Ongan Pazarcık yöneticisi Hasan Ortaç'ın Pulyanlı köyündeki evinde Ortaç'ın eşi annesi ve bir arkadaşıyla birlikte oturuyorlardı. 21.30 sıralarında kapıyı tekmeleyerek giren maskeli üç Apocu katilin silahlı saldırısına uğradılar. 6 yerinden yaralanan Ongan olay yerinde öldü.

Ongan'ı öteden beri ölümle tehdit eden Apocular daha önce de köye gelip Ongan'ın nerede bulunduğunu soruşturmuşlar köylülerin tepkileri üzerine kaçmışlardı.

Ve devrimci öğretmen İnan Özdemir 18 Temmuz 1980 günü Apocular tarafından Kahramanmaraş'ın Narlı nahiyesinde katledildi. Pazarcık'ın Dehliz köylülerinin toprak mücadelesinde yanlarında yer alan Özdemir bu yüzden toprak ağası Papazların hedefi haline gelmişti. Papazların bölgedeki fedailiğini üstlenen Apocular Özdemir'i katlettiler... İnan Özdemir Akveren köyünde toprağa verildi.