Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  bayrak Halka Doğru (Türkçülüğün Esasları) | Ziya Gökalp  Halka Doğru
  (Türkçülüğün Esasları)


  Türkçülüğün ilk esaslarından biri de şu “Halka Doğru” prensibidir. Vaktiyle bu prensibi uygulamak üzere İstanbul’da Halka Doğru adlı bir dergi çıkarıyorduk. Sonraları İzmir’de de aynı isimde bir dergi yayınlandı.

  “Halka doğru gitmek” ne demektir? Halka doğru gidecek olanlar kimlerdir? Bir milletin aydınlarına fikir adamlarına o milletin “Seçkinler” i adı verilir. Seçkinler yüksek bir eğitim ve öğretim görmüş olmakla haltan ayrılmış olanlardır. İşte halka doğru gitmesi lazım gelenler bunlardır.

  Seçkinler halka doğru niçin gidecekler? Bu soruya bazıları şöyle cevap veriyor: “Seçkinler halka milli kültür götürmek için” gitmelidirler. Halbuki önceki bölümde görüldü3ğü üzere yurdumuzda “milli kültür” denilen şey yalnız halkta vardır. Seçkinler henüz milli kültürden nasiplerini almamışlardır. O halde milli kültürden yoksun bulunan seçkinler milli kültürün canlı bir müzesi olan halka nasıl bir biçimde milli kültür götürebilecekler? Meseleyi çözebilmek için önce şu noktalara cevap verelim: seçkinler neye sahiptir? Halkta ne vardır? Seçkinler medeniyete sahiptir. Halkta milli kültür vardır. O halde seçkinlerin halka doğru gitmesi şu iki amaç için olabilir: 1) Halktan milli kültür terbisi almak için halka doğru gitmek. 2)Halka medeniyet götürmek için halka doğru gitmek.

  Gerçektende seçkinlerin halka doğru gitmesi iki amaç içindir. Seçkinler milli kültürü yalnız halkta bulabilirler başka bir yerde bulamalar. Demek ki halka doğru gitmek milli kültüre doğru gitmek demektir. Çünkü halk milli kültürün canlı bir müzesidir.

  Seçkinlerin çocukken aldıkları terbiyede milli kültür yoktu. Çünkü içinde okudukları okullar halk okulu değildi milli okul da değildi. Bu nedenle milletimizin seçkinleri milli kültürden yoksun kalarak yetiştiler millilikten uzaklaşarak yetiştiler. Şimdi bu eksikliği tamamlamak istiyorlar. Ne yapmalıdırlar? Bir taraftan halkın içine girmek halkla beraber yaşamak halkın kullandığı kelimelere cümlelere dikkat etmek. Söylediği atasözlerini gelenekte yaşayan bilgelikleri duymak düşünüşündeki ve duyuşundaki yöntemi belirlemek Şiirini müziğini dinleyerek dansını oyunlarını seyretmek. Hayatına ahlaki duygularına katılabilmek giyinişinde evinin mimarisinde mobilyalarının sadeliğindeki güzellikleri tadabilmek. Bundan başka halkın masallarını fıkralarını menkıbelerini “tandırname” adı verilen eski törenden kalma inanışları öğrenme. Halk kitaplarını okumak. Korkut Ata’dan başlayarak halk nükteciliğini çocukluğumuzda seyrettiğimiz Karagözle orta oyununu aramak bulmak lazım. Halkın cenkname’ler okunan eski kahvelerini Ramazan gecelerini Cuma arifane’lerini çocukların her yıl sabırsızlıkla bekledikleri coşkun bayramlarını yeniden diriltmek canlandırmak gerek halkın sanat eserlerini toplayarak milli müzeler kurmak gerek. İşte Türk milletinin seçkinleri ancak uzun süre halkın bu milli kültür müzeleri ve okulları içinde yaşadıktan sonradır ki millileşmek imkanına kavuşurlar. Rusların en büyük şairi olan Puşkin bu biçimde millileştiği içindir ki gerçekten bir milli şair oldu. Dante Petrark Jean Jacques Rousseau Goethe Schiller D’Annunzio gibi milli şiirler hep haktan aldıkları güç sayesinde sanat dahileri oldular.

  Sosyoloji de bize gösteriyor ki deha aslında halktadır. Bir sanatkar ancak halktaki estetik zevkin göründüğü bir yer olursa dahi olabilir. Bizde dahi sanatçıların yetişmemesi sanatkarlarımızın estetik zevklerini halkın canlı müzesinden almamaları yüzündendir. Bizde şimdiye kadar halkın güzellik duygusuna kim değer verdi? Eski Osmanlı seçkinleri köylüleri eşek Türk diye aşağılardı. Anadolu şehirlileri de; taşralı deyimiyle küçümsenirdi. Halka bütün olarak verilen isim avam kelimesinden ibaretti.

  Havas yalnız sarayın kullarının oluşturduğu Osmanlı seçkinleriydi. Halka değer vermedikleri içindir ki bugün bu eski seçkinler sanatının ne dili ne ölçüleri ne edebiyatı ne müziği ne felsefesi ne ahlak sistemi ne politikası ne ekonomisi özetle hiçbir şeyi kalmadı. Türk milleti bütün bu şeylere yeniden her birinin alfabesinden başlamak zorunda kaldı. Bu milletin yakın bir zamana kadar kendisine özel bir adı bile yoktu. Tanzimatçılar ona: “Sen yalnız Osmanlısın. Sakın başak milletlere bakarak sen de milli bir ad isteme! Milli bir ad istediğin anda Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasına neden olursun!” demişlerdi. Zavallı Türk “vatanımı kaybederim” korkusuyla “Vallahi Türk değilim Osmanlılıktan başka hiçbir topluluğa ait değilim” demek zorunda kalmıştı. Boşo’ya karşı bu sözü her gün söyleyen milletvekillerimiz bile vardı.

  Fakat bu Osmanlıcılar hiç düşünemiyorlardı ki her ne yapsalar bu yabancı milletler Osmanlı topluluğundan ayrılmağa çalışacaklardır. Çünkü artık yüzlerce milletten oluşmuş yapay toplulukların devamına imkan kalmamıştır. Bundan sonra her millet; ayrı bir devlet olacak homojen içten doğal bir toplum hayatı yaşayacaklardır. Şüphesiz. Avrupa’nın batısında beş yüzyıldan beri başlayan bu sosyal gelişme hareketi mutlaka doğusunda da başlayacaktı. I. Dünya Savaş’ında Rusya Avusturya ve Osmanlı İmparatorluklarının yıkılması da gösterdi ki bu sosyal kıyamet pek yakınmış acaba Türkler bu sosyal mahşer meydanına kendilerinin de Türk adlı bir millet olduklarını Osmanlı İmparatorluğu içinde kendilerinin de özel bir vatanları ve milli hakları bulunduğunu bilmeyerek anlamayarak çıkmış olsaydılar şaşkınlıktan ne yapacaklardı? Yoksa “Mademki Osmanlılık yıkıldı bizim artık hiçbir milli ümidimiz hiçbir politik emelimiz kalmadı mı?” diyeceklerdi. Önceki Türkçülüğe ilgisiz kalan bazı insaflı Osmanlıcılar Wilson Prensipleri ortaya atıldıktan sora “Türkçülük bize Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrı özel ve milli bir hayatımız sınırları etnografya bilimi tarafından çizilmiş milli bir vatanımız bu vatanda kendi kendimizi tam bir bağımsızlık ile yönetmekten ibaret olan milli bir hakkımız olduğunu zamanında bir çoğumuzun zihnine ve ruhuna yerleştirmiş olmasaydı bugün halimiz ne olacaktı?” demeğe başladılar. Demek ki yalnız bir tek kelime kutsal ve mübarek Türk kelimesidir ki bu karışıklığın içinde doğru yolu görmemize neden oldu.

  Türkçüler seçkinlere yalnız milletlerinin adını öğretmekte kalmadılar; onlara milletin güzel dilini de öğrettiler. Fakat verdikleri ad gibi bu öğrettikleri güzel dil de halktan alınmıştı. Çünkü bunlar yalnız halkta kalmıştı. Seçkinler sınıfı ise şimdiye kadar bir uyurgezer hayatı yaşıyordu. Uyurgezerler gibi iki kişilikleri vardı. Gerçek kişiliği Türk olduğu halde uyurgezerlik hali içinde kendini Osmanlı sanıyordu. Öz dili Türkçe olduğu halde uyurgezerler gibi hastalık sonucu olarak yapay bir dil kullanıyordu. Şiirde de kendi doğal ölçülerini bırakarak acemden aldığı taklit ölçülerle şiir okuyordu. Türkçülük bir ruh doktoru gibi bu uyurgezeri Osmanlı olmayıp Türk olduğuna dilinin Türkçe ve ölçülerinin halk ölçüleri olduğuna inandırdı. Hayır inandırmak değil kelimenin tam anlamıyla ona bunu ilmi verilerle kanıtladı. Böylelikle ki seçkinler yapay bir uyurgezerlik halinden kurtularak normal bir biçimde düşünmeğe ve duymağa başladı.

  Fakat bugün itiraf etmeliyiz ki bu seçkinler halka doğru yalnız bir tek adım ata bilmişlerdi. Tamamen halka doğru gitmiş olmak için halkın içinde yaşayarak ondan milli kültürü tamamen almaları gerekir. Bunun için yalnız bir çare vardır ki o da Türkçü gençlerin öğretmenlikte köylere gitmesidir. Yaşlı olanlarda hiç olmazsa Anadolu’nun iç şehirlerine gitmelidirler. Osmanlı seçkinleri ancak tamamen halk kültürünü aldıktan sonradır ki milli seçkinler haline gireceklerdir.

  Halk doğru gitmenin ikinci görevi de halka medeniyet götürmektir. Çünkü halkta medeniyet yoktur. Seçkinlerse medeniyetin anahtarlarına sahiptir. Fakat halka değerli bir armağan olarak aşağıda gösterdiğimiz üzere doğu medeniyetini veya onun bir dalı olan Osmanlı medeniyetini değil Batı medeniyeti götürmelidirler.

  Alıntıdır.
  Sürmenaj, Bunu Beğendi.
  Çocuklar uyurken sessiz olunurZiyaretçilere, Gizli İçerik! ölürken değil.!

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Güzel konu. Bazıların okumaya ihtiyacı var.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş