Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Politikada Türkçülük


  Politikada Türkçülük


  Türkçülük politik bir parti değildir; bilimsel felsefi estetik bir ekoldür. Başka bir deyimle kültürel bir çalışma ve yenileşme yoludur. Bu nedenledir ki Türkçülük şimdiye kadar bir parti şeklinde politik mücadele hayatına atılmadı. Bundan sonra da şüphesiz atılmayacaktır.

  Bununla beraber Türkçülük büsbütün politik ideallere kayıtsız da kalamaz. Çünkü Türk kültürü başka ideallerle beraber politik ideallere de sahiptir. Mesela Türkçülük hiçbir zaman klerikalizmle teokrasi ile baskı rejimi ile bağdaşamaz. Türkçülük modern bir akımdır ve ancak modern niteliği olan akımlarla ve ideallerle bağdaşabilir.

  İşte bu nedenledir ki bugün Türkçülük Halk partisine yardımcıdır. Halk Partisi egemenliği millete yani Türk halkına verdi. Devletimize Türkiye ve halkımıza Türk milleti adlarını bağışladı. Halbuki Anadolu inkılabına kadar devletimizin milletimizin hatta dilimizin adları Osmanlı kelimesi idi. Türk kelimesi ağzına alınamazdı. Hiç kimse “Ben Türküm” demeğe cesaret edemezdi. Son zamanda Türkçüler böyle bir iddiaya kalkıştıkları için sarayın ve eski kafalıların nefretini üzerlerine çektiler. İşte Halk Partisinin annesi olan Müdafaa-ı Hukuk Cemiyeti büyük kurtarıcımız olan Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlerinin doğru yolu göstermesi ve öncü olmasıyla bir yandan Türkiye’yi düşman saldırılarından kurtarırken öte yandan da devletimize milletimize dilimize gerçek adlarını verdi ve politikamızı baskıcı rejimlerin ve yabancı unsurlar politikasının son izlerinden bile kurtardı. Hatta diyebiliriz ki Müdafaa-ı Hukuk Cemiyeti hiç haberi olmadan Türkçülüğün politik programını uyguladı. Çünkü gerçek birdir iki olamaz. Gerçeği arayanlar başka başka yollardan hareket etseler bile sonuçta aynı hedefe ulaşırlar.

  Türkçülükle halkçılığın sonunda aynı programda birleşmeleri ikisinin de amaca ve gerçeğe uygun olasının bir sonucudur. İkisi de tam gerçeği buldukları içindir ki tümüyle birbirleriyle uyuştular. Bu aynılığın bir yansıması da şudur ki bütün Türkçülerin – hiç biri dışarıda kalmamak üzere Anadolu Savaşı’nda katılmaları ve onun en ateşli savunucuları olmalarıdır. Türkiye’6e Allah’ın kılıcı halkçıların pençesinde ve Allah’ın kalemi Türkçülerin elinde idi. Türk vatanı tehlikeye düşünce bu kılıçla bu kalem birleştiler. Bu birleşmeden bir toplum doğdu ki adı Türk Milleti’dir.

  Gelecekte de daima halkçılıkla Türkçülük el ele vererek idealler dünyasına doğru beraber yürüyeceklerdir. Her Türkçü politika alanında halkçı kalacaktır her halkçı da kültür sahasında Türkçü olacaktır. Dini ilmihalimiz bize inançta mezhebimiz maturidilik ve hukukta mezhebimiz hanefilik olduğunu öğretiyor. Bizde buna benzeterek şu ilkeyi ortaya atabiliriz: “Politikada mesleğimiz halkçılık ve kültürde mesleğimiz Türkçülüktür.”

  Ziya GÖKALP
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Siyasi ve politik anlamda devletin adı ve dili hariç Türkçülük akımı estetik olarak değil; baskı olarak anlaşıldığından siyaset ve politik anlamda herkes eşit olmalıdır.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş