Dünyada ortalama yaşam süresi 5 yıl uzadı

Dünya Sağlık Örgütü dünya genelinde ortalama yaşam süresinin 5 yıl uzadığını açıkladı.

AA'nın haberine göre örgütün "Dünya Sağlık İstatistikleri" raporuna göre dünya genelinde ortalama yaşam süresi son 15 yılda beş yıl uzadı ve 1960'lı yıllardan bu yana en hızlı artış yaşandı.

Rapora göre 2015 yılında doğan bir kadının yaşam süresi 738 yıl erkeklerde ise bu süre kadınlara oranla biraz daha kısa ve 691 yıl ancak bu rakamlar ülkeden ülkeye değişikli gösteriyor. Yüksek gelirli 29 ülkede yeni doğan bir kişi ortalama 80 yıl yaşarken sahra altı 22 Afrika ülkesinde yeni doğan birisinin ortalama yaşam süresi ise 60 yıldan az.

Türkiye'de ortalama yaşam süresi 758 yıl

Türkiye'de ise yaşam süresi kadınlar için 789 yıl erkekler için ise 726 yıl ortalama yaşam süresi ise 758 yıl.

Japon kadınlar ve İsviçreli erkekler en uzun yaşam süresine sahip

Ülkeler arasında en uzun yaşam süresiyse ortalama 87 yıl ile Japonya'da yaşayan kadınlarda 813 yıl ile de İsviçre'de yaşayan erkeklerde görülüyor.

En kısa yaşam süresi ise ortalama 50 yıl ile Sierra Leone'de yaşayan kadın ve erkeklerde görülüyor.
AIDS ve sıtma gibi hastalıkların tedavisindeki gelişmeler nedeniyle ortalama yaşam süresindeki en yüksek artış ise 94 yıl ile Afrika'da gözlemlendi.

Raporda ayrıca şu detaylara da yer veriliyor:
Her yıl dünya genelinde 59 milyon çocuk beş yaşına gelmeden ölüyor. 10 milyondan fazla kişi kalp-damar hastalıkları ve kanser nedeniyle 70 yaşından önce hayatını kaybediyor.

Her yıl 800 bin kişi intihar ediyor 125 milyon kişi trafik kazalarında ölüyor 43 milyon kişi ise hava kirliliği nedeniyle yaşamını yitiriyor.