Topuk dikeni kilo alma nedeni

Oldukça ağrılı bir durum olan topuk dikeni kişilerin fiziksel aktivitelerini kısıtlaması nedeniyle kilo alımına da neden oluyo


Topuk dikeni ile ilgili bilgi veren Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Önder Taylan Çifçi topuk ağrısının düztabanlarda yüksek kavisli ayaklarda kilo problemi olanlardatopuklu ayakkabı ya da babet tarzı düz ayakkabı kullananlarda diyabetiklerde çeşitli romatizmal hastalıklarda ortaya çıkabildiğine dikkat çekti. Dr. Önder Taylan Çifçi topuk dikeni ile ilgili şunları kaydetti: "Hastalar tipik olarak sabah yataktan kalktıktan sonra ilk birkaç adımda topuk ağrısı ile karşılaşırlar ve bu ağrı kendiliğinden yürüme ile azalır. Bir yerde uzun süre oturduktan sonra ilk kalkmada oluşan ağrı ve gün sonu ağrıları çok tipiktir ve tanı koydurucudur. Hastalar çok uzun süre yürüdüklerinde veya ayakta kaldıklarında topuk ağrısından şikâyet ederler. İlerleyen zamanla ayakta şişme çeşitli kemik deformiteleri ayak bileğinde ağrı gibi sorunlar tabloya eklenir.
Eğer topuk dikeni rahatsızlığı tedavi edilmezse kronik bir duruma dönüşebilir ve kişinin yürüyüş şeklini değiştireceği için zamanla ayak diz kalça ve sırt problemlerine yol açabilir.”
Tedavisi

Dr. Önder Taylan Çifçi topuk dikeni hastalarında uygulanan tedavilerin başında aşil germe egzersizlerinin geldiğini kişiye özel hazırlanan tabanlıklar kullanılarak basma esnasında hissedilen ağrıların azaltılmasının sağlandığını ve ağrı kesici ilaçlarının yanı sıra buz uygulamasının önerildiğini söyledi. Uygulamaların altı hafta gibi bir sürede fayda sağlamaması durumunda ise fizik tedaviye başlandığını belirtti.
En etkili tedavi yenileyici enjeksiyon yöntemi

Dr. Çifçi; topuk dikeni tedavisinde başlangıç uygulamalarından sonraki aşamaların doktorun tercihine göre kortizon ya da prp enjeksiyonları olduğunu ama bu iki yöntemin de olumsuz ya da yetersiz olduğunu söyledi şöyle konuştu: "Kortizon enjeksiyonu zaten zayıf ve gergin olan bağ dokusunun kemiğe tutunmaya çalışan kısmını daha da zayıflatır ve taban çökmesine zemin hazırlar. Prp enjeksiyonu ise tedavi konusunda daha isabetli bir tercih olmakla birlikte genellikle yetersizdir. Topuk Dikeninde en etkili tedavi Rejeneratif (yenileyici) enjeksiyon yöntemidir. Ayak tabanını oluşturan ve ayak kubbesini destekleyen plantar fasyanın güçlendirilmesi tedavinin ana hedefidir. Seanslar halinde uygulanan proliferan solüsyonlar o bölgede vücudun savunma mekanizmasını harekete geçirerek bir tamir süreci başlatır. 3 haftada bir uygulanan seanslarla birlikte hastaya evde uygulamak üzere egzersiz programı verilmelidir. Ortalama 4-6 seans enjeksiyon tedavisi ile vücudun ağırlığını taşımakta zorlanan zayıf plantar fasya doğal yoldan güçlendirilerek kalıcı bir iyileşme ve ağrı kontrolü sağlanır. Plantar fasya güçlendirildiği için sonuçlar kalıcıdır. Ağrı genellikle nüksetmez. Böylece uzun vadede oluşabilecek diz ve bel rahatsızlıklarının önüne geçilmiş olur.”
Topuk dikenini önlemek için yapılması gerekenler

- İstirahat çok önemlidir.
- Gerekli durumlar dışında ayakta kalmamak ve uzun mesafe yol yürümemek gerekir.
- Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
- Kaliteli sağlıklı tabanı yumuşak ortopedik ayakkabı kullanılmalıdır.
- Fazla kilo varsa zayıflamak topuklarınıza binecek yükün azalmasına yardımcı olacaktır.