Temizlik ve hijyen konusunda sınıfta kaldık

"Yeterince Temiz miyiz?" başlıklı araştırma insanların çoğunun tuvalete girdikten sonra ellerini yıkamadığını gözler önüne serdi.
AA'nın haberine göre gün içinde birçok kişinin elini sıkıyor ve merhabalaşıyoruz. Peki bu kişilerin ne kadar temiz ya da pis olduğunu biliyor musunuz? Bu sorunun cevabını Başkent Üniversitesi Sağlık Yönetimi Bölümünün gerçekleştirdiği “Yetirince Temiz miyiz?” başlıklı araştırması verdi. 9 bin kişi üzerinde yapılan araştırma katılımcıların yüzde 70'inin sabah yüzünü yüzde 582'sinin ise tuvaletten çıkınca ellerini yıkamadığını ortaya koydu.
Sabahları yüzümüzü yıkamıyoruz

Araştırmada toplumda bilinmesi gereken temel sağlık davranışları incelendi. 9 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada el-yüz ve tuvalet temizliği gibi günlük alışkanlıklar sorgulandı. Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Simten Malhan'ın önderliğindeki araştırmada katılımcıların yüzde 705'i sabah kalktığında elini yüzünü yüzde 611'i dışarıdan eve döndüğünde elini yıkamadığını belirtti.
Sifonu çekmeyenler çekmeyenler çoğunlukta

Araştırma sonuçları ise insanların temizlik konusunda pek titiz olmadığını da gözler önüne serdi. Öyle ki katılımcıların yüzde 769'u tuvalete girmeden yüzde 582'si çıktıktan sonra ellerini yıkamadığı yüzde 871'i tuvalete girmeden önce ve yüzde 89'u çıktıktan sonra sifonu çekmediği yüzde 488'i sifonu çekerken tuvalet kapağını kapatmadığını ifade etti.
Eğitim düzeyi yükseldikçe temizlik artıyor

Araştırma özellikle 15-44 yaş grubunun diğerlerine göre temizlik konusunda daha duyarlı olduğunu eğitim düzeyi yükseldikçe temizliğe verilen önemin arttığını gösterdi. Prof. Dr. Malhan hijyene verilecek önemle birçok hastalığın bulaşmasının önlenebileceğini vurgulayarak "Ortalama 20 saniyede el yıkanabilirken çok küçük maliyetlerle çok büyük hastalıkların önüne geçilebileceği göz ardı edilmemeli. Basit davranışların öğretilmesiyle bulaşıcı hastalıkların tedavisindeki yüksek maliyetlerin de önlenebilir” dedi.