Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Çamaşırlarınızı kaloriferde kurutmayın

  Çamaşırlarınızı kaloriferde kurutmayın

  Kış aylarında odadaki nem dengesini olumsuz etkilemesi nedeniyle kalorifer üzerinde çamaşır kurutmanın solunum yolları hastalıklarına neden olabildiği bildirildi.


  Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Baş - Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Tanfer Kunt kış aylarında çamaşırların genellikle kalorifer üzerine serilerek kurutulmaya çalışıldığını söyledi.
  Bu durumun odadaki nem dengesini olumsuz etkilediğini belirten Kunt şöyle konuştu:
  Yoğun buharlaşma oksijen dengesini bozuyor

  AA'nın haberine göre Prof. Dr. Tanfer Kunt "Kaloriferin üzerine konulan çamaşırlar yoğun buharlaşma nedeni ile odanın oksijen ve nem dengesini bozar. Çamaşır kaloriferin üzerinde kuruduğu an aile bireylerini hissetmedikleri şekilde etkiler. Havasız ortamda artan nem miktarı da astım gibi hastalıkların gün yüzüne çıkmasına neden olur. Ayrıca çamaşırlardan yayılan deterjan kokusu da oksijenin kalitesine zarar verir" şeklinde konuştu.
  Kunt nem dengesinin bozulmasının ve kalitesiz oksijenin bulunduğu ortamın solunum yolları hastalıkları olan kişileri daha fazla etkilediğini vurguladı.
  Gribal hastalıkları bulunan kişilerin böyle bir ortamda burun etlerinde şişme ve tıkanıklık olabileceğini aktaran Kunt "Sonuçta ağız solunumu yapan hastalarda ağız kuruluğu boğaz kuruluğu olması kaçınılmazdır. Kuru ve temizlenmemiş havanın alt solunum yollarına gitmesi faranjitle ses kısıklıklarına sesin uzun süre kaybına ve inatçı kuru öksürüklere neden olacaktır" diye konuştu.
  Kunt kadınların kış aylarında çamaşırları evde kullanmadıkları bir odada ya da kurutma makinesi yardımıyla kurutması gerektiğini kaydetti.
  Yeterli nem ve oksijen

  Kunt yatak odasındaki hava sıcaklığı ve nemin önemli olduğunu söyledi. Odada olması gereken nemin yüzde 40-50 civarında olduğunu belirten Kunt şöyle devam etti:
  "Bu nemin sağlanması için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Soğuk buhar üreten makinelerden yardım alınabilir. Bu cihazlar elektrikle sudan soğuk buhar üretir. Odanın nemini birkaç saat içinde optimal şartlara ulaştıracaktır. Heri ihtimale karşı odanın nemi kontrol edilmelidir. Öte yandan kalorifer üzerine kapla su konulması uzun sürede nemlenme sağlar. Pek sağlıklı bir yöntem değildir. Ayrıca suyun uzun sürede kirlenme bakteri kaynağı olma riski de vardır."
  Kunt odanın neminin optimal şartlara ulaştırılması kadar hava sirkülasyonunun da önemli olduğunu vurguladı.
  Odanın havasız olması sonucu hastaların bulunduğu odada virüslerin havada asılı kalması ve kolaylıkla havadan yayılmasının söz konusu olacağını aktaran Kunt "Oda içindeki alerjenlere karşı evdeki tüm odaların kış aylarında belirli aralıklarla havalandırılması sağlık açısından önemlidir" diye konuştu.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Eskiden annem kurutuyordu şimdi neden kurutmadığını anladım.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş