Özgür bakımlı ve sağlıklı ayaklar isteyen herkes ayaklarının taşıdığı yükün farkına varmalı onları biraz bakımla şımartmalı. Sıcak yaz günlerinde ayaklarımız sandalet ve terliklerle özgürlüğüne kavuşurken güzelliğini ya da aksine bakım ihtiyacını sergiledi. Tırnak mantarı nasır çatlamış topuklar gibi sebeplerle sıcak yaz günlerinde bile ayaklarınızı kapalı ayakkabıların içinde gizlemeye çalıştıysanız Estetik Dermatolog Yrd. Doç. Dr. Melisa Eczacıbaşı’nın anlattıklarını dikkate alarak sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Yrd. Doç. Dr. Eczacıbaşı en başarılı tedavi sonucunun iyi bir muayene ve kişiye özel tedaviden geçtiğini vurgulayarak en sık karşılaşılan ayak sorunlarını ve çözüm yollarını anlattı…
Yorgun ayaklara şok banyosu
Özellikle uzun süreli ayakta durarak çalışanlar yorgun ayaklarını dinlendirebildiklerinde kendilerini adeta yeniden doğmuş gibi hissederler. Bunun için Yrd. Doç. Dr. Eczacıbaşı’nın bir banyo önerisi var: “Ayaklarınız yorulduğunda 10 dakika kadar sıcak suda dinlendirin. Sonra soğuk su ile şok uygulayın. Daha sonra tüm ayağınızı ve parmak aralarını iyice kurulayıp kremle masaj yapın. Son olarak kalp hizasına kadar yüksek bir yere dayayıp 10 dakika kadar dinlendirin. Kendinizi dinlenmiş hissedeceksiniz.”

Sıcakta şişen ayaklar için hareketler
Sıcak havalarda ayaklar şişmeye başlar. Şişen ayaklarınıza serinletici sprey sıkabilirsiniz. Kan dolaşımınızı hızlandırmak da şişkinliği indirir. Yrd. Doç. Dr. Melisa Eczacıbaşı bunun için şöyle bir öneride bulunuyor: “Kan dolaşımınızı hızlandırmak için otururken ayak bileklerinizle havada daireler çizin. Ayaktayken de parmak uçlarınızda hafifçe yaylanın. Eğer varsa ayaklarınız ve bacaklarınız için masaj aleti de kullanabilirsiniz.”
Tırnak mantarları tedavi edilmeli
Ayak tırnakları ve tırnak dipleri enfeksiyon ve hasarlara çok açıktır. Tırnaklarınız kırılıyorsa rengi değişiyorsa anormal derecede kalınlaşmış ise sorun ilerlemeden bir cilt hastalıkları uzmanına başvurmalısınız.

Ayak tırnaklarında mantar enfeksiyonlarına çok sık rastlanır. Tırnaklarda yerleşen mantarın tedavisi zor olabilir. Çünkü oldukça dirençlidirler. Aşırı terleme havuzlar hamam ve saunalar bu sorunu besler. Çünkü mantarlar sıcak ve nemli ortamlarda ürerler. Yrd. Doç. Dr. Eczacıbaşı mantarların son derece bulaşıcı olduğunu unutmamak gerektiğini vurguluyor: “Enfeksiyon taşıyan kişiden mantarlı bölgeye temas etmiş havlulardan duş ve havuz gibi yerlerin zemininden yeterince sterilize edilmemiş pedikür aletlerinden kolayca bulaşır. Tedavisi için mutlaka bir dermatoloğa başvurulmalıdır.”

Nasırlar can yakar
Cilt belirli bir baskıya veya sürtünmeye maruz kaldığında kendini korumak için çoğalır ve kalınlaşıp nasırlaşır. Bu oldukça sevimsiz ve can sıkıcı bir sonuç olsa da derinin bir savunma tepkisidir. Ancak ağrısı ve hoş olmayan görüntüsüyle canımızı sıkar. Yrd. Doç. Dr. Eczacıbaşı hafif nasırların tedavisi için eczanelerde satılan plasterleri öneriyor: “Nasırın üstündeki kalın tabakayı kazıdıktan sonra plaster yapıştırılır. İki gün beklendikten sonra çıkarılır ve beyazlaşan deri temizlenir. Bu uygulamaya nasır geçinceye kadar devam edilir. Ancak nasırlar durumuna göre lazerle kriyoterapi veya cerrahi yöntemlerle de yok edilebilir.”
Çatlayan topuklara peeling
Çatlayan kuruyan ayak derisine bakım yapmadan önce yumuşatıcı bir banyo çok iyi gelir. Bu banyo sizi rahatlatırken aynı zamanda ayaklarınıza da masaj etkisi yapar. Banyodan sonra ayaklarınız peeling’e yani kuru ve ölü derilerden arınmaya hazırdır. Sertleşmiş bölgeleri ponza taşı ile çabucak yumuşatabilirsiniz. Yrd. Doç. Dr. Eczacıbaşı daha derinlemesine bir bakım için ayak peeling kremlerinin kullanılabileceğini söylüyor: “Bu kremlerin içindeki küçük parçacıklar ayaklarınızı ölü deri hücrelerinden arındırarak rahatlatır. Peeling kremiyle her iki ayağınızı birkaç dakika kuvvetli bir şekilde ovaladıktan sonra iyice durulayın. Hemen arkasından iyi bir nemlendirici ile ayaklarınıza masaj yapın. Sonucu beğeneceksiniz.”

Tırnak batması iltihaplanabilir
Tırnak batması en çok ayak başparmaklarında görülür. İnsanın canını çok acıtır ve bazen de iltihaplanabilir. Batık tırnağınız varsa ayaklarınızı ılık sabunlu su içinde dinlendirip tırnaklarınızın yumuşamasını bekleyin. Tırnaklarınız yumuşayınca köşelerini dışarı çıkarın. Sonra da tırnak altına pamukla destek yapın. Böylece tırnağın battığı yere tekrar değmesini engelleyerek uzamasını sağlarsınız. Ancak Estetik Dermatolog Yrd. Doç. Dr. Eczacıbaşı iltihaplanma şişme gibi şiddetli durumlarda mutlaka bir dermatoloğa gidilmesi gerektiğini önemle vurguluyor.

Ayak tırnağı nasıl kesilmeli?
Ayak tırnakları el tırnaklarından daha serttir. Bu nedenle ayak tırnaklarınızı büyük bir tırnak makasıyla ya da özel ayak tırnağı pensiyle kesmeniz uygun olur. Keserken köşelere fazla kavis vermeyin. Son olarak tırnak etinizi törpünün ucuyla geri itin. İsterseniz bunun için tırnak eti giderici kremlerden de yararlanabilirsiniz.

Tiroit yetersizliğine dikkat!
Ayaklardaki çatlamalar nasırlaşmalar ve deri kalınlaşması tiroit yetersizliğine de işaret edebilir. Bu konu önemli bir belirtidir. Doktor kontrolünde az miktarda tiroit hormonu ile ayaklardaki sıkıntılarla birlikte birçok sorun düzene sokulabilir.