8 ilde 1175 öğrenci mide bulantısı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı. Sütlerden numune alınırken bazı veliler paketlerin günlerdir sıcak ve havasız ortamda bekledildiğini söyledi.

PEKİ UZMANLAR BU DURUMA NE DİYOR?

Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu: Türkiye'de laktoz intoleransı yani süt şekerini sindiremeyen 30 milyon insan var. Genetik olarak bu enzim Türkiye'de yetersiz. Laktaz enzim yetersiz olanlarda bir reaksiyon doğurabilir.

Bu gözden kaçırılmaması gereken bir ihtimaldir. Ancak bu zehirlenme anlamına gelmez sadece sütün sindirilmediğini söyleyebiliriz. Laktoz intoleransı karın ağrısı sancı ve ishal yapar. İkinci ihtimal ise şu: Yoksul oldukları için hiç süt içmeyen insanlar var. Bu ilk tadımda reaksiyon doğurabilir. Süt dağıtılmasının yanlış bir uygulama olduğunu söylemek tamamen provokasyon olur.

Uygulamaya karar verenleri bin kere kutluyorum. Kıymetini ileride anlayacağız. Dağıtılan sütler uzun ömürlü sütler. Dolayısıyla bozuk olma ihtimali düşük. Eleştirilerimizde biraz yapıcı olalım. Çünkü süt çok önemli bir besin . Fakir çocuklarımızın beynini geliştirecek düşünce melekesi yaratacak. Onlara çok büyük bir destek olacak.

Bunlar çocuk psikolojik olabilir

Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Benal Büyükgebiz: 3 ihtimal üzerinde durabiliriz: Laktoz intoleransı besin zehirlenmesi ve psikolojik. Bazı insanlarda laktozun sindiriminden sorumlu enzim eksiktir. Normal bir durum olup pek çok toplumda yüzde 70'in üzerinde var. Laktoz intoleransı olan çocuklar bir okulda veya bir bölgede toplanamayacağına göre buna laktoz intoleransı demek düşük bir ihtimal. Her şehirden ve her okuldan birkaç kişi rahatsızlanmış olsaydı o zaman laktoz intoleransı diyebilirdik. İkinci ihtimal ürün kalitesinden kaynaklanan besin zehirlenmesi. Her ne kadar bu sütler uzun ömürlü olsa da üretim aşamasında bazı zaaflar olabilir. Besin zehirlenmesinde genelde kusma sorunu ortaya çıkar. Öte yandan çocuklarda mide bulantısı ve karın ağrısı olması psikolojik olma olasılığını doğuruyor. Çocuk oldukları için bu ihtimal de çok yüksek.