Yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelen Türkiye ilaç firmalarını da cezbediyor. Üç ilaç devi Türkiye'de yatırım yapacak

Yeni teşvik sistemi dünyadaki ilaç devlerinin yönünü Türkiye'ye çevirdi. Meksika'da en güçlü ilk 100 kadın arasına giren Türkiye'nin ilk fahri ticaret müşaviri Ayşe Koçak üç ilaç deviyle Ankara'ya geliyor. Koçak "Ekonomideki büyüme ve istikrar nedeniyle Türkiye'ye yoğun bir ilgi var. Üç ilaç devi firma Türkiye'de üretim araştırma ve ilaç fabrikası kurmak istiyor" dedi.

Koçak Türkiye'nin büyüme performansının göz kamaştırdığını söyledi. Amerika'daki birçok yatırımcı grubuna üye olduğunu anlatan Koçak "Türkiye'yi konuşmak için gelen firma sayısında ciddi bir artış var. Yatırım olanaklarını merak ediyorlar. Dünyanın en büyük yatırımcı üç firması ile görüşme yaptık. Türkiye'de fabrika kurmak istiyorlar. Benden önayak olmamı istediler. Üç firma da üretim araştırma ilaç fabrikası kurmak niyetinde. Teşvik politikalarını konuştuk. Yeni teşvik sistemindeki olanaklar ilgiyi artırdı" yorumunu yaptı.

HAZAL ATEŞ