Gaziosmanpaşa Hastanesi organ nakli ile ilgili iddalar karşında açıklama yaptı "Çetelerle alakamız olmadı olamaz!..."

Gaziosmanpaşa Hastanesi'nin basın açıklaması aşağıdadır;GAZİOSMANPAŞA HASTANESİNİN ORGAN NAKLİ ÇETELERİ İLE ALAKASI OLMADI…. OLAMAZ….

Hastanemiz 1992 yılından bu yana hizmet veren sunduğu sağlık hizmeti ve etik uygulamaları ile gerek hasta ve yakınları gerekse sağlık profesyonelleri tarafından taktir edilen 217 yatak ruhsatlı bir sağlık kuruluşudur.

2007 yılında kurumumuzda böbrek nakli yapılmaya başlanmış ve şuana kadar 932 nakil yapılmıştır. Ayrıca 1000’in üzerinde nakil başvurusu tıbbi ve etik nedenlerden ötürü reddedilerek yapılmamıştır.

Hastanemiz Türkiye’nin en hızlı büyüyen nakil merkezlerinden biri olmuştur. Bu başarımızı çekemeyen birileri kurumumuza yönelik iftira ve karalama kampanyaları başlatmışlardır. 2009 yılı Nisan ve Mayıs aylarında 7.200 kişi aranarak hastanemiz hakkında yine organ nakli ile ilgili olumsuz konuşmalar yapılmıştır. Bu konu adli mercilere intikal etmiştir. Daha sonra muhtemelen aynı kişiler hakkımızda suç duyurusunda bulunarak bu süreci başlatmıştır.

1 Nisan 2011 tarihinde Emniyet Müdürlüğü Mali Şube tarafından 256 canlı vericili böbrek nakli dosyamıza el konulmuş daha sonra 8 dosya hariç tüm dosyalarımız tarafımıza iade edilmiştir.

29 Temmuz 2011 tarihinden sonra dönem dönem bazı yayın kuruluşlarında; konu hiçbir şekilde görüşümüz alınmadan tek yanlı polisiye bilgilerle düzmece bir kurgu ile hastanemizin ve çalışanlarımızın ismi kullanılarak haberler yapılmak suretiyle gündemde tutulmuştur.

Özetle söylemek isteriz ki;

Sözü edilen 8 dosyanın 4’ünde akrabalık ilişkisi mevcuttur. Emniyet Müdürlüğü bu dosyaların yasal dayanağı ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğünden yazılan yazıları dikkate almamış yanlış hukuki yorum yapmıştır.
Diğer 4 dosyada ise akrabaymış gibi sahte evrak düzenlenmiştir. Bu nüfus cüzdanlarından biri noter tasdikli olarak hastanemize başvurmuştur. Buradaki verici kişilerin düzenlediği sahtekarlık hastanemizin dışında yapılmıştır. Kendileri ile hiçbir şekilde bir parasal ilişkimiz olmamıştır.
İddianamede bahsedilen “çete başkanı” (kendisi de başka bir hastanede nakil olmuştur) ile ne hastanemiz kurum olarak ne de çalışanlarımızın hiçbir ilişkisi yoktur. Kendisini tanımıyoruz.
Gaziosmanpaşa Hastanesi olarak hiçbir zaman etik olmayan bir uygulamayı ne teşvik ettik ne de göz yumduk Endikasyonu olmayan hiçbir operasyonu kişiden veya kurumdan (SGK’dan) para almak için yapmadık.
Mahkeme süreci sonunda “mağdur edildiğimiz” isnat edilen suç ve çete ile ilişkimizin olmadığı tescil olacaktır. Yasal sürecin gerçekleri ortaya çıkaracağını biliyoruz.
Gaziosmanpaşa Hastanesi olarak yeni cerrahi ekibimizle yasal ve haklı olmayan bir nakle bile aracı olmadan yeni önlemler alarak erişkin ve çocuk böbrek nakillerine başarılı bir şekilde devam ediyoruz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.