AMBALAJ GÜVENLİĞİ NE DEMEKTİR ?

Gıda ile temas eden madde ve malzemeler ifadesinden; gıda ambalajları mutfak eşyaları bebek ve küçük çocuklar için üretilmiş emzik ve biberonlar ile içme suyu damacanaları gibi tüketicilerin sıklıkla kullandığı malzemeler kastediliyor. Bu malzemeler; plastikler ağırlıkta olmak üzere; selüloz kâğıt- karton kauçuk cam-seramik silikon metal ahşap kumaş ve vaks gibi maddelerden oluşuyor.

Gıda sektöründe ambalajın önemi her geçen gün artıyor. Hijyenik üretilmiş bir gıdanın korunması ancak hijyenik üretilen ve gıdaya bulaşma yapmayacak bir ambalajla sağlanabiliyor. Bu nedenle kaliteli üretim yapıldığını gösteren uluslararası standartların uygulanması büyük önem taşıyor. Ambalajlamanın gıda güvenliğiyle olan ilgisi iki şekilde açıklanıyor.

Ambalaj malzemesinin gıdanın etrafında uygun bir bariyer oluşturmaması mikroorganizmaların çok rahat şekilde gelişerek gıdayı bozmasına yol açıyor. Ambalaj malzemesi atmosferden nem ya da oksijen gibi maddelerin geçişine kolay izin verirse yine ambalaj içinde mikrobiyolojik kontaminasyon nedeni olabiliyor. İkinci nedenin ambalaj malzemelerinden veya gıdayla temas eden maddelerden geçen kimyasal ya da toksik maddelerin gıdaya migrasyonu olduğu belirtiliyor. Bu durum kimyasal kirlilik yaratarak gıda güvenliğinin kaybolmasına yol açıyor.

SÜT DEYİP GEÇMEYİN!

Süt ve ürünleri kanser yapıcı aflatoksin kalıntılarını içerme bakımından en riskli ürünlerden. Aflatoksin M1 sütte en fazla rastlanan toksin olup aspergillus flavus aspergillus parasiticus ve anomius tarafından üretilen aflatoksin B1 yemler aracılığıyla süt hayvanına geçiyor. Vücutta metabolize olması sonucu M1 ve M2 formuna dönüşüyor ve süt ürünleri aracılığıyla insanlara geçiyor. Uluslararası Kanser Araştırma Enstitüsü aflatoksin B1’i birinci dereceden aflatoksin M1’i ikinci dereceden kanserojen bileşik olarak bildiriyor. Süt gıda güvenliği zincirindeki herhangi bir aksamadan dolayı kanser nedeni olabiliyor.

BUNLARA DİKKAT!

Ürünün ambalajı hasarlı olmamalıdır.
Konserve gıdalarda mikrobiyal bozulmalar sonucu açığa çıkan gaz nedeniyle kutunun tepesi veya tabanında tümseklerin meydana gelmesi durumunda mutlaka kontrol gerekir.
Plastik ambalajlar kullanım alanına uygun özellikler kazandırılması için üretim sürecinde eklenen kimyasallar nedeniyle çeşitli katkı maddeleri içerir.
Gıdaya uygun olmayan plastiklerdeki zararlı katkı maddeleri gıdalara ve içeceklere geçerek metabolizmayı olumsuz etkileyebilir.
Teneke ambalaj içerisinde beklemiş gıdalarda zaman zaman asit içeriğine bağlı olarak metalik bir tat oluşabilir. Son kullanma tarihi geçmiş olsun olmasın bu tür bir tat alınıyorsa gıda tüketilmemelidir.

HT MAGAZİN / CEYDA ERENOĞLU