1) En sık görülen yaz hastalıkları nelerdir?
Yaz aylarında havanın sıcaklıgı nedeniyle zamanın büyük bölümü ev dısında açık havada geçirilir. Bu yüzden yaz aylarında sıklıgı artan bazı saglık sorunları dogrudan dogruya açık havada bulunmakla ilgilidir: Böcek ısırması yılan sokması günes veya sıcak çarpması gibi. Örnegin Güneydogu Anadolu illerimizde yöreye özgü sayılabilecek bir “yaz hastalıgı” bile vardır: Gece sıcak nedeniyle damda uyuyanlar ve damdan düsenler yaz aylarında travmaların sayıca artmasına sebep olurlar. Yaz aylarında suda bogulma sayısının da arttıgını biliyoruz. Demek ki bazı “tıbbi olay”ların artısı dogrudan dogruya çevre faktörlerine baglıdır. Bunlara “yaz hastalıkları” yerine “yaz kazaları” da diyebiliriz.

Yaz aylarında sıcaklık nedeniyle vücudun büyük kısmının açıkta kalması kısa kollu ve sort biçiminde giysilerin tercih edilmesi tatarcık arı sivrisinek gibi eklembacaklıların sokmasını ve bunlar aracılıgı ile bulasan hastalıkların artmasını kolaylastırır. Bu hastalıkların bir kısmı sadece böcek ısırıgına karsı allerjik bir reaksiyon olarak ortaya çıkabilir ve lokal tedavi ile kısa sürede düzelebilir. Ama sıtma tatarcık humması gibi hastalıklar özgün tedavi gerektirir. Bu hastalıklar da yine yöreye özgüdür. Yani herhangi bir sivrisinek sokması sıtmaya yol açmaz. Sıtma ancak bir bölgede yerlesik ise yaz aylarında görülme sıklıgı artabilir.

Yaz aylarında sıcaklık artısı nedeniyle insan gerek buharlasma gerek terleme seklinde çok miktarda sıvı kaybeder. Bu kaybedilen sıvıyı yerine koymak susuzlugu gidermek için alınan sıvılar yaz hastalıklarının bir diger nedenidir. Özellikle kaynagı bilinmeyen açıkta satılan veya dagıtılan denetimsiz içme suları ve bu sularla yıkanmıs sebze ve meyvalar “yaz hastalıgı” deyince aklımıza ilk gelen hastalıkların baslıca sebebidir. Bu hastalıklar arasında ilk sırayı besin zehirlenmeleri alır. Tifo paratifo viral hepatit ve yaz ishalleri de bu sekilde bulasırlar.

2) Barsak infeksiyonları neden yaz aylarında daha sık görülür?


Barsak infeksiyonlarının yaz aylarında daha sık görülmesinin bir nedeni su kaybının artmasına baglı olarak susama hissinin artması ve bu gereksinimi karsılamak için de temiz olup olmadıgına aldırmadan her türlü içecegin daha fazla tüketilmesidir. Bir diger nedeni de artan sıcaklık nedeniyle yiyeceklerin daha çabuk bozulmasıdır. Yaz aylarında kırda piknik yapanlar çogunlukla yörede bulunan pınar veya çesme sularını içme suyu olarak kullanmayı tercih ederler. Oysa bu sulara insan veya hayvan dıskısının ya da atıklarının karısmıs olması suyu kirletir. Bu kir gözle görülen bir sey degildir. Suda bulunan ve barsak infeksiyonları gibi hastalıklara sebep olan mikroplar gözle görülmez. /çme suyu olarak kullanılmasa bile kirli su ile yıkanmıs meyvalara da mikrop bulasır. Özellikle çig olarak ve kabugu soyulmadan yenilen yiyecekler daha çok risk tasır. Bu suları kullanarak hazırlanan ve içeceklerin içine atılan buz daha da tehlikelidir.

Yaz aylarında yiyecekler pisirilmis olsalar bile mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Sıcakta kalan ve özellikle açıkta satılan yiyecekler üzerlerine konan sineklerin mikrop tasıması yanında mikropların proteinli gıdalar üzerinde daha kolay üremesi yüzünden adeta “zehirli” hale gelir. Bu durumda “yemegin kokması” aslında o yiyecek üzerinde mikropların asırı sekilde çogalmasından baska bir sey degildir. Sütlü ve mayonezli yiyecekler et krema bu açıdan oldukça fazla risk tasır.

Bu sekilde kirlenmis suların ve bu sularla hazırlanmıs içeceklerin içilmesi; bu sularla yıkanmıs salata gibi yiyeceklerin çig olarak yenmesi açıkta satılan veya otel-tatil köyü gibi yerlerde “açık büfe”lerde sergilenen uzun süre açıkta bekletilmis yiyeceklerin yenmesi bu besinler üzerindeki mikropların barsaklara geçerek hastalık yapmasına neden olur. Aslında midenin asit yapısı bu mikroplara karsı önleyici bir engel olusturur. Ama mide hastası oldugu için mide asidini azaltıcı ilaç kullananlarda bu koruyucu engel ortadan kalkar ve onlar barsak infeksiyonlarına daha kolay yakalanırlar.

3) Yaz aylarında sık görülen barsak infeksiyonlarının belirtileri nelerdir? Barsak infeksiyonlarının çogunda en önemli belirti ishaldir. Çünkü barsaklar bu “beklenmeyen misafiri” yani yiyecek-içeceklerle gelen mikropları dısarı atmaya çalısırlar. Bazan ishalden önce hastalık bulantı ve kusma ile baslar. Eger mikroplar barsak duvarını istila etmezse sadece toksinleri aracılıgı ile hastalıga sebep olursa ishal çok sayıda bol ve sulu dıskılama seklindedir. Dıskıda cerahat ve kan yoktur. Ates yüksek degildir. Karın agrısı ya yoktur ya da hafiftir. /shal ile çok miktarda su ve tuz kaybedildigi için dil kurudur. Kaybedilen tuzlar ve sıvı yerine konulmazsa hastanın tansiyonu düser bitkinlesir. Kolera örneginde oldugu gibi kaybedilen sıvıyı yerine koymakta yetersiz kalınırsa böbrek yetmezligi gelisebilir hasta da kaybedilebilir. Sıvı kaybı çocuklarda ve yaslılarda daha tehlikelidir.
Yiyecek-içeceklerle alınan mikroplar barsak duvarını istila etmisse kanamaya yol açabilir.

Halk arasında “kanlı ishal” diye bilinen dizanteri bunun tipik örnegidir. Dıskı kanlı cerahatlidir. Genellikle hastanın atesi ve karın agrısı vardır. Dıskılama sayısı fazladır ama miktarı azdır.

Tifo yiyecek ve içeceklerle bulastıgı halde ishalin ön planda olmadıgı bir barsak infeksiyonudur. Tifonun en önemli bazan tek belirtisi atestir. Bas agrısı deride ve özellikle karın bölgesinde kırmızı lekeler dalgınlık hali tifoyu akla getirmelidir.

4) -shalde kahve ve kola içmek yararlı mıdır? Yapılması gereken ilk müdahaleler
nelerdir?

/shalin tek tedavisi vardır: Kaybedilen sıvıyı yerine koymak. Kaybedilen sıvı sadece sudan ibaret degildir. Su ile birlikte sodyum potasyum klor bikarbonat gibi yasamsal önemi olan “elektrolit” dedigimiz tuzlar da kaybedilir. Bu nedenle sadece su içmek ishalle kaybedilen sıvı gereksinimini karsılamaz. /çilen sıvının içinde bu elektrolitlerin de olması gerekir. Çay ve kahvede bu elektrolitler yoktur ama kolalı içecekler hem elektrolit
içerdikleri hem de sekerli oldukları için ishal tedavisinde tavsiye edilebilir. /shal bilindigi gibi çocuklarda daha sık görülür. Çocuklar da kolalı içecekleri severler. Baska sıvıları içmek istemeseler bile istahı kesilmis çocuklar genellikle kolayı pek reddetmez.

Kaybedilen sıvı ve tuzları yerine koymak için içine seker ve biraz tuz katılmıs portakal suyu içine biraz muz katılmıs tuzlu ayran gibi içecekler ile farklı seçenekler yaratılabilir. Eczanelerde satılan “oral rehidratasyon paketleri” her yastaki hasta için önerilir. Bu paketlerden bir tanesi bir litre suya katılarak hastaya içebildigi kadar içirilmelidir. Her dıskılamadan sonra 1-2 bardak içirilerek kaybedilen sıvının yerine koyulması önerilebilir. Bulantı ve/veya kusma nedeniyle agız yolundan sıvı alamayan hastalara vakit geçirilmeden damar yoluyla serum verilmelidir. Sadece tuzlu veya sadece sekerli olan serumlar tedavide yetersiz kalır. Verilecek serumlar tıpkı agızdan alınanlarda oldugu gibi yeterince elektrolit ve özellikle bikarbonat içermelidir.

Tedavide dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ishali kesmeye çalısmamaktır. Daha önce de degindigimiz gibi ishal bir korunma barsaga girmis olan mikropları barsaktan uzaklastırma yoludur. Hele kanlı ve cerahatli ishal varlıgında asla ishal kesici ilaç kullanılmamalıdır. Asırı su kaybına yol açan kan ve cerahat içermeyen bol sulu ishallerde daha fazla su kaybına engel olmak için ishal kesici ilaçlar verilebilir ama bu konuda kararı hekim vermelidir.

5) Ne zaman hastaneye basvurulmalıdır?
Sıvı kaybı agız yolundan karsılanamıyorsa hasta bulantı veya kusma asırı istahsızlık nedeniyle agızdan sıvı alamıyorsa mutlaka hastaneye basvurulmalıdır. Çünkü bu durumda hastaya serum vermek gerekecektir. Ayrıca agızdan sıvı verilmesine ragmen agız ve dil kurulugu devam eden karın derisinin esnekligi ve gerginligi kaybolan tansiyonu düsen hastalar da hastaneye götürülmelidir. Ates karın agrısı ve kramplar hastanın hastaneye götürülmesini ve dıskıda etken mikrobun ne oldugunun anlasılması için “dıskı kültürü” dedigimiz tahlilin yapılmasını gerektiren belirtilerdir.

Okul otel isyeri yemekhanesi gibi yerlerde ortaya çıkabilecek “toplu besin zehirlenmesi” durumunda da belirtilerin agırlasmasını ve herkesin ishal olmasını beklemeden aynı yemekten yemis olan herkesin hastaneye gitmesi gerekir. Toplu besin zehirlenmelerinin en sık sebebi “stafilokok” dedigimiz mikroplardır. Bunların ürettigi toksin aynı yemekten yiyen kisilerin bir kısmında ilk saatlerde kusma ve ishale yol açar; bazı kisiler durumu
daha kolay ve çabuk hatta ishal bile olmadan atlatırken bazıları kusma ve ishal nedeniyle soka girebilir.

Benzer sekilde bir tatil yöresinde ishal vakalarının görülme sıklıgının artması bir salgını akla getirir. Bu durumda da ishal olan herkesin durumu çok agır olmasa bile etkenin saptanması amacıyla saglık kuruluslarına basvurması gerekir. Böylece ishal salgınının nereden kaynaklandıgı bulunacak ve baskalarının hastalanması önlenebilecektir.

6) Yaz aylarında en çok hangi yiyeceklerin tüketimine dikkat etmeliyiz?
En çok dikkat edilmesi gereken yiyecekler açıkta sergilenen buzdolabında saklanmayan yiyeceklerdir. Açıkta satılan lahmacun buzdolabında saklanmayan kıyma süt yogurt kaymak krema gibi yiyecekler tehlikelidir. Herseyden önce yiyeceklerin taze olmasına paketlenmis olarak pazarlanan yiyeceklerin üzerindeki son kullanma tarihinin geçmemis olmasına dikkat edilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir baska nokta da elektrik kesintileridir. Elektrik kesintisi nedeniyle sogukta saklanması gereken yiyeceklerin bir süre “ısınması” içlerinde bulunan ve sayıca az oldugu için saglıga zarar vermeyecek olan mikropların çogalmasına ve hastalık yapmasına yol açacaktır. Özellikle hazır dondurmalarda bu noktaya çok dikkat edilmelidir. Açıkta satılan dondurmalar da mutlaka denetimli ve güvenli kuruluslardan satın alınmalıdır.

Açıkta satılan veya sergilenen yiyeceklerin en önemli tehlikelerinden birisi de yiyecegi hazırlayan kisilerin elleridir. Eller mikropların bulasmasında ve yayılmasında en önemli araçlardır. Bu nedenle personelin temizliginden emin olmadıgımız yerlerde sırf “tatmak” amacıyla birseyler yemek ishale davetiye çıkarmak olabilir.
Buzdolabında saklanan ama çok tehlikeli olan bir sey daha var: Buz. /çeceklerin içine atılan buzun hangi sudan yapıldıgını bilmek mümkün degildir. Bu nedenle yaz aylarında serinletici bir seyler içmek istedigimizde içine buz atmak yerine agzı kapalı olarak sogutulmus içecekleri tercih etmek daha dogru olacaktır.

7) Yaz aylarında besinlerle zehirlenen kisi nasıl beslenmeli?
Herseyden önce bol sıvı almalı. Sadece su yeterli olmadıgından çay meyva suları maden suyu ayran gibi içecekler verilebilir. /shal tamamen kesilinceye kadar süt içmemek ve sütlü besinlerden uzak durmak dogru olur. Bazı ishalli hastalarda geçici bir enzim eksikligi nedeniyle ishal kesilse bile süte tahammülsüzlük görülebilir. Çig sebze ve meyva gibi posalı gıdaları yememek bunun yerine haslanmıs sebze pürelerini meyva sularını tercih etmek gerekir. Pirinç çorbası çay kızarmıs ekmek ve beyaz peynir halkın çok iyi bildigi ve genellikle ishal durumunda hemen uygulamaya basladıgı bir yemek listesidir. Buna ızgara et veya köfte haslanmıs patates az yaglı makarna eklenebilir. Salçalı ve soslu yiyeceklerden kızartmalardan kaçınmak gerekir.

8) Böcek-arı sokması ile olusan allerjik belirtiler nelerdir?
Bazı insanlar arı sokmasına karsı dogustan allerjiktir. Bu kisilerde arı sokması “anafilaktik sok” ve ölümle sonuçlanabilir. Arı sokması yüzünden tansiyonu düsmüs veya soka girmis ya da yüzü-gözü sismis kızarmıs soluk alamaz olmus bir hastada aynı olayın tekrarlaması yasamsal tehlike yaratır. Bu kisiler arılara karsı daha dikkatli olmalı ve her zaman yanlarında allerjik belirtileri önleyecek adrenalin kortizon gibi ilaçlar bulundurmalıdırlar. Arıların bulunabilecegi ormanlık alanlara giderken kapalı giyinmeli ve tek baslarına gitmemelidirler.

Diger böcek sokmalarında ortaya çıkan allerjik belirtiler genellikle kasınma agrı lokal sislik gibi belirtilerdir. Sistemik belirtiler pek görülmez. Yurdumuzda öldürücü zehiri olan zehirli örümcekler yoktur ama zehirli akrepler bulunmaktadır. Özellikle açık havada ve yerde yatarken veya çıplak ayakla dolasırken meydana gelen böcek sokmalarında agrı ve sislik artıyorsa hemen bir saglık kurulusuna basvurmak gerekir. Yörenin özelligine göre yöresel akrep ve yılan zehirlenmelerinin sık görüldügü bölgelerdeki saglık ocaklarında zehirin yayılmasını önleyecek bagısık serumlar bulunmaktadır.

9)Çocuklarda görülen yaz hastalıkları için anne ve babalara neler önerilebilir?
Çocuklardaki yaz hastalıklarının en sık sebepleri asırı giydirmeye baglı asırı terleme sonucu halk deyimiyle “isilik” veya pisikler; ishal sonucu asırı su kaybı; böcek sokmaları ve hayvan ısırıklarıdır. /shalden yeterince söz ettigimiz için ayrıca üzerinde durmayacagım. Burada eklemek istedigim noktalardan biri anne-babalara “suyun zararlı olmadıgını” hatırlatmaktır. Çocuklar yazın bol su içmeli ve sık sık yıkanmalıdır. Bir diger nokta bu “yıkanma” isinin “denize girmek yasak ve tehlikelidir” yazılı tabelaların bulundugu yerlerde bu tabelalara “inat” yapılmamasıdır. Bir de “dondurma” konusuna deginmek isterim: Dondurma temiz olarak hazırlanırsa aslında çok saglıklı bir besindir. Ama temizlik kosullarına çok dikkat edilmelidir. Son olarak yazın piknige giden ve “kaynagı bilinmeyen kaynaklardan” su içenlere bir

öneri: Bu suları kaynatmadan içmeyiniz!