Standart Aşurenin Sağlığa Faydaları


Geleneksel olarak Muharrem ayında Anadolu'nun hemen her yerinde kaynatılan aşure içinde bulunduğumuz kış aylarında enerji veriyor vücut direncini artırıyor..
En az 15 farklı besinin karışımı ile hazırlanan içinde çok önemli kaynakları barındıran aşurede kuru baklagil ve tahıl grubu ürünler yer aldığı için bitkisel protein içeriyor hayvansal gıdalar olmadığından kolesterol de bulunmuyor..
Aşurede bulunan buğday zihin yorgunluğuna ve sinir bozukluklarına iyi gelir.

Fasulye insan vücudunun ihtiyaç duyduğu amino asitler açısından mükemmel bir denge oluşturur. Bakteriyolojik çökme için idealdir.
İçinde fındık ceviz gibi yağlıtohumlar bulunur. Fındık ceviz Q-3 başta olmak üzere demir kalsiyum E vitamini ve B grubu vitaminleri içerir. Bu yüzden özellikle kalp hastalıklarına yararlı besin öğeleri içerir.

Nohutun içeriğinde bol miktarda fosfor potasyum magnezyum demir gibi madensel tuzlar ABC vitaminler azotlu maddeler nişasta ve şeker bulunmaktadır..
Ayrıca aşure likopen bakımından zengin bir tatlıdır. Bu da prostat ve meme kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini azaltır.

Aşure içeriğindeki maddeler sayesinde anne sütünü artırır yüzdeki lekeleri giderir..Aşurenin üstünü süslemek için kullandığımız badem ise zihin yorgunluğunu atmamızı sağlar..Bol posa içerir; kurubaklagil incir kurukayısı gibi barsak hareketlerini hızlandıran besinler bulunduğu için kabızlık hazımsızlık gibi problemlere iyi gelir..