Genetik uzmanı ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel gen uzmanlarının çok dinamik bir varlık olan DNA'yı etkileyen çevre faktörlerini bulmaya çalıştığını bildirdi.

Prof. Dr. Yüksel konuşulan kelimeden solunan havaya görülen olaylardan yaşanılan strese içilen sudan yenilen yemeğe kadar her şeyden etkilenen DNA'yı korumak için ''Spor yapalım yürüyelim veya yüzelim. Yediklerimize dikkat edelim. Bakkal ürünü konserve gıdalar ve lokantadan yemek yemeyi azaltalım. Kabullenici bir fıtrat oluşturalım. Uykuyu tam alalım. Stresten uzak duralım'' dedi.

Yüksel AA muhabirine yaptığı açıklamada genetiğin bir derya olduğunu ve genetik hastalıkların tek gen kromozom ve kompleks genetik hastalıklar olarak 3'e ayrıldığını belirterek down sendromu gibi kromozom hastalıkların yüzde 1'in altında tek gen hastalıklarının ise yüzde 5-7 arasında görüldüğünü söyledi.

Asıl sorunun kompleks genetik hastalıklarda olduğunu ifade eden Yüksel şöyle konuştu:

''Gözle görülen bir noktada 10 mikron çapında 100 tane hücre var. Her 100 hücrenin de binde biri DNA. DNA da 3 milyar 164 bin 700 bazdan oluşuyor. İki insanın yaklaşık bin bazından bir bazı değişik. Bu bir baz değişikliği binlerce değişiklik yapıyor. Ne sizin gözünüz kardeşinizin gözüne benziyor ne babanızın ne annenizin ne de dedenizin. Hepimizin birbirimizden bir farklılığı var. Hastalık yapmayan farklılıklar bir fenotip oluşturuyor. Genetik hastalıkların yüzde 90'dan fazlası kompleks genetik hastalıklar. Kompleks genetik hastalıklarda diyabet kalp çevre nörolojik hastalıklar psikiyatrik hastalıklar gibi binlerce faktör var. 20 bin çeşit genetik hastalık var. Şu ana kadar geni bilinen 5 bin tane hastalık bulundu. Çoğu kompleks genetik hastalık olduğu için bunları bulmak zor. Çünkü çok çeşitli çevre faktörü var. Aynı kardeş aynı genleri taşıyorsunuz ama farklı yerlerde büyüdünüz farklı yediniz farklı streslere maruz kaldınız farklı televizyon seyrettiniz onda o hastalık çıkıyor sizde çıkmıyor. Bu tamamen çevre faktörleri ile ilgili.''

Genetiğin bu çevre faktörlerini ve geni bulmak için uğraşan bir bilim dalı olduğunu anlatan Yüksel bu faktörler bulunduğu zaman insanlara erken yaşta teşhis konacağını erken yaşta tedavi olacaklarını ve erken yaşta bu risk faktörlerinin ortadan kaldırılacağını söyledi.

Yüksel ''Bir adam parkinson ya da alzheimer. Bu adam bu hastalığı yaratan çevre faktörlerini bilse çocukluktan itibaren uygulasa bu hastalığa yakalanmayacak'' dedi.

-''Kanserin yüzde 30'u yeme-içme ile alakalı''-

Adnan Yüksel kanser hastalıklarının yüzde 30'unun yeme ve içme ile ilgili olduğunu ifade ederek ''Kızartılmış bakkal ürünü poşetli gıdalar yemesek beklemiş gıdalar almasak sularımız temiz olsa kanser olmayacağız'' dedi.

Çocukların alışveriş merkezlerinde gezdirilmesini de eleştiren Yüksel ''Tüm kirli havanın yaklaşık yüzde 90'ı 50 santimetrede birikir. 50 santimetrede çocuğu solutursanız otistik veya zeka geriliği olabilir. Bir çocuk köyde büyüyor anne baba da o kadar zeki değil ama gelip senin okul birincilerini geçiyor. Çevre faktörleri çok önemli'' diye konuştu.

Yüksel gen uzmanlarının çevre faktörlerini bulmaya çalıştığını vurgulayarak şöyle konuştu:

''Binlerce gen var ama genler öyle bir dizayn edilmiş ki şu ana kadar 21 bin tanesi bulundu. Yaklaşık 25-26 bin gen var. Bu genleri bulmak zor. Çünkü bir başka genin içinde bir başka gen var. Biz 'Genleri bulduk ekson ve intronlardan oluşuyor. İş bitti' dedik. Sonra onu promotör bölgenin işlettiğini gördük. Promotör bölgeyi bulduk 'İş bitti' dedik. Halbuki promotör bölgenin önünde bir çok bölge var. Yani böyle allak bullak bir şey DNA. DNA'yı çözmek hiç kolay değil.

Yeni teknolojiler sayesinde çok sayıda DNA'yı okuyoruz ama ne anlama geldiğini çok iyi bilmiyoruz. DNA gökyüzü evren kadar büyük bir şey. Daha bulunacak çok çok şey var. DNA'yı bir çözebilsek hastalıkları çok kolay tedavi ederiz çok daha uzun yaşarız. Konuştuğumuz kelimeden soluduğumuz havaya gördüğümüz olaylardan yaşadığımız strese içtiğimiz sudan yediğimiz yemeğe kadar her şey DNA'ları değiştiriyor.''

-''DNA'mız değişmedi çevre faktörleri değişti''-

DNA'nın çok dinamik bir varlık olduğunu kaydeden Yüksel çevre faktörlerinin bir genin çalışmasını ya da çalışmamasını ya da az çalışmasını veya bir başka geni etkilemesini etkilediğini anlattı.

Yüksel ''Otizm veya alerjik hastalıklar son 10 yılda 10 kez arttı. Ne değişti? DNA'mız mı değişti? DNA'mız falan değişmedi çevre faktörlerimiz değişti. Biz daha çok televizyon seyrediyoruz daha çok cep telefonu ile oynuyoruz genetiği değiştirilmiş gıda yiyoruz. DNA'yı neler etkiliyor? Soluduğumuz havadaki oksijen klima telefon DNA'mızı bir yönde etkiliyor. Ama sistem o kadar güzel kurulmuş ki günde binden fazla kanser hücresi oluşuyor. Onları bağışıklık sistemi devamlı yiyor.''