Enerji içecekleri son zamanlarda özellikle gençler ve yeni yetişen çocuklar tarafından en çok tüketilen içecek haline geldi. Ancak bu içeceklerin zararlı olup olmadığı tam olarak bilinmiyor.


FoxNews'de yer alan haberde enerji içeceklerinde kafein bulunuyor ve kafeinin de idrar söktürücü özelliğe sahip olduğuna dikkat çekiliyor. Bu içeceklerin bir porsiyonunun bir fincan kahveyle aynı oranda kafein miktarına sahip olduğunu söyleyen uzmanlar vücudun susuz kalmasına yol açabileceğini açıklıyor.

Enerji içeceğinin içindeki tek tehlikeli madde kafein değildir. Bunun yanında enerji içecekleri bol miktarda şeker ve bitkisel uyaranlar içeriyor. Araştırmalara göre enerji içeceği tüketen çocuklarda ve gençlerde uykusuzluk yatağını ıslatma ve anksiyete gibi problemler görülebiliyor. Bunun yanı sıra günde iki ya da daha fazla enerji içeceği içen çocuklar sinirli endişeli ve gergin olabiliyorlar.

Hackensack Üniversitesi Tıp Merkezi'de görevli Dr. Robert Tozzi enerji içeceklerinin güvenilir olmadığını ve idmanda performansı artırmadığını söylüyor. Dengeli bir beslenmede suyun en iyi içecek olduğunu söyleyen Tozzi dengeli beslenmenin koyu yeşil sebzeleri kapsaması gerektiğini çünkü bu sebzelerde bol miktarda magnezyum olduğunu ve bunun da kaslarınızı gevşettiğini belirtiyor.