Hirşutizm ve Tedavi Yolları

Hirşutizm ve Tedavi Yolları

Hirsutizm aşırı tüylenme ya da kıllanmayı ifade eden bir tıbbi terimdir. Androjenler olarak bilinen erkeklik hormonlarının vücutta artışı sonucu oluşan klinik bir durumdur. Aşırı tüylenme olan kadınlarda genelde adet düzensizliği vardır. Adet düzensizliğinin asıl sebebi ise çoğunlukla anovulasyon olarak bilinen yumurtlamada gecikme ya da yumurtlamanın hiç olmamasıdır.
Virilizm adı verilen tablo ise hirsutizmin bir ileri aşamasıdır. Virilizmde ses kalınlaşması ciltte yağlanma akne saç dökülmesi klitoriste büyüme erkeksi kas gelişimi söz konusudur. Vitrilizm nadir görülür. Genelde nedeni hormon salgılayan tümörlerdir.
Hirsutizmde vellüs adı verilen ince ve renksiz tüylerde kalın terminal kıl denen erkeksi tüylere dönüşüm söz konusudur.

İnsanda kıl gelişimi 8-10. gebelik haftasında başlar. 22. gebelik haftasında kılların oluşum süreci biter. Bu haftadan sonra kıl oluşmaz. Kılların oluşum sürecinde pilosebase ünite adı verilen kıl folikülü sebase yani yağ bezleri kıl kası bir bütün olarak oluşurlar. Bu ünite ilerde fonksiyonlarını beraberce görürler. Asıl kılı üreten merkez kıl köküdür. Kıl kökünde melanosit hücreleri kılın asıl rengini veren melanin üretirler. Melanin miktarı kılın rengini belirler.
Fetustaki kıllara lanugo ismi verilir. Bu kıllar renksiz ince ve kolayca dökülebilen kıllardır.
Sanılanın aksine her iki cinste yani erkek ve kadında aynı sayıda kıl bulunmaktadır. Kıl sayısı ırklar arasında değişiklik gösterir. Beyaz ırkta kıl sayısı fazladır Asya ırkında daha az ve kuzey Avrupa ırkında en az sayıda kıl bulunur.
Kılın gelişim şekli genetik olarak belirlenmiştir.
Kıllar aslında sürekli büyümezler. Dinlenme ve dökülme evreleri vardır.


Bu evreler;
Anagen: büyüme evresi
Katagen: hızlı gerileme dönemi
Telogen: istirahat dönemi
Dinlenme dönemindeki kıllar kıl köküne hafif tutunmuş durumdadır. Alttan yeni kıl gelişimi başlar. Yeni kıl bu evredeki kılı yavaş yavaş yukarı doğru iter. Yukarı doğru ilerleyen eski kıl kökten tamamen ayrılır. Bu aşamadan sonra dökülür.
Kılın bulunduğu vücut bölgesine göre büyüme fazı farklı sürelerde gerçekleşir. Büyüme fazı örnek olarak saçlarda uzundur ve bu süre 2–5 yıl kadardır. Aynı alanda bulunan kıl folikülleride birbirinden farklı dönemlerde bulunur. Yani bir bölgede hem anagen hem katagen ve hem de telogen safhasında kıl bulunur. Bu nedenle tüm kıllar aynı anda dökülmezler. Dökülmedikleri için o bölgede her zaman kıl gözlenir.

HİRŞUTİZM TEDAVİSİ

Aşırı tüylenme ya da hirşitizm tedavisindeki temel kural yüksek androjen seviyelerini tedavi etmektir. Tedavi kişinin çocuk arzusuna göre şekillenmektedir. Şayet çocuk istemi var ise yumurtlamayı sağlayıcı tedaviler planlanır. Çocuk istemi yok ise tedavide yumurtalıkları baskılamak esastır.
Yumurtalıkları baskılamak için en çok doğum kontrol hapları verilir. Oral kontraseptif olatrakta bilinen doğun kontrol hapları bilindik şekilde kullanılır. Bu tedavinin etkin olabilmesi için 3 ay düzenli kullanmak gerekir. 6 ay bir yıl kullanılıp bırakılabilir. Bıraktıktan sonra bile androjen seviyeleri 6 ay–2 yıl kadar baskı altında kalacaktır.
Tedavinin etkisinin gözlendiği 3–6 ay sonra iğneli epilasyon veya lazer epilasyon uygulanabilir.
Doğum kontrol hapı tedavileri var olan kılları yok etmez. Ancak yeni kıl oluşumunu önler. Bu nedenle epilasyon yöntemleri bu kıllar için en iyi çözüm seçeneğidir.