Kış ayları yaklaşıyor uzmanlar uyarıyor: Nezleden korunmak zor ama gripten kurtulmak için.Kış aylarına bir adım daha yaklaştığımız şu günlerde gribe karşı uyarılarda bulunan uzmanlar nezle ile gribin karıştırılmaması gerektiğini belirterek uyarılarda bulunuyorlar.


Toplumda nezlenin daha çok griple karıştırıldığını vurgulayan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Vasıf Soysal nezleden korunmanın zor ancak kurtulmanın kolay olduğunu belirtirken gribe yakalananları ise dikkat etmeleri konusunda uyardı.


Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Vasıf Soysal nezlenin genellikle istirahat sulu yiyecekler ve bol sebze meyve yenilerek 3-5 günde atlatılabileceğini ve gribe nazaran çok hafif seyrettiğini ifade etti. Soysal "Daha çok hava yolu temasıyla bulaşan ve hemen hemen herkesin yakalandığı viral (virüs sebebiyle) bir üst solunum yolu hastalığı olan nezle özellikle sonbahar ve kış aylarında salgın haline gelebilir. Bu dönemdeki ısı değişiklikleri vücut ısısını düşürerek virüs ve bakterilerin hastalık yapmasına zemin hazırlar" dedi.


"ANTİBİYOTİK KULLANMAYIN"
Hasta kişilerle direk temas tokalaşma öpüşme enfekte kişilerin salgıları veya solunumu ile kontamine olan yiyecek içecek giyecek ve hava yolu damlacık enfeksiyonu ile hastalığın bulaştığını kaydeden Dr. Soysal kuluçka döneminin 2 ile 5 gün olduğunu bu süreçte subfebril ateş halsizlik kırgınlık ve iştahsızlık gibi belirtilerin görülebileceğine dikkat çekti.


Burun tıkanıklığı sulu burun akıntısı hapşırma boğazda gıcıklanma yanma öksürük baş ağrısı ses değişiklikleri ve tüm vücutta ağrı görülebileceği üzerinde duran Op. Dr. Soysal istirahat ve bol sebze ile meyve yenilerek bakteriyel bir enfeksiyona maruz kalınmadığı sürece bir hafta içinde klinik tablonun düzeleceğine işaret etti. Bu dönemde antibiyotik kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken Dr. Soysal şikayetlerin azaltılmasına yönelik ağrı kesiciler ateş düşürücüler antihistaminik ilaçlar ve burun açıcı ilaçlar verilebileceğinin altını çizdi.


GRİBE KARŞI SAĞLIKLI BESLENİN
Gribi solunum yollarına yerleşen influenza ABC virüslerinin neden olduğu yüksek ateş yaygın kas ağrıları ve kırgınlık ile seyreden bir hastalık olarak tanımlayan Op Dr. Vasıf Soysal toplumda aynı anda birçok kişiyi olumsuz etkileyen gribin çok sayıda ölümlere yol açabildiğini vurguladı.


Gribe karşı önlem alınabileceğine dikkat çeken Dr. Soysal "Sağlıklı yeterli dengeli beslenerek grip ve nezleye karşı önlem alınmalıdır. C vitaminleri içeren besinler günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün olmak üzere yeterli miktarda alınmalıdır" dedi.