PROSTAT HASTALIKLARIPROSTAT
Prostat nedir?
Prostat erkeklerde idrar torbası ile idrar kanalı arasında yerleşen bir salgı bezidir. Anatomik yapısı vücuttaki yerleşim yeri ve fonksiyonları için lütfen anatomi bölümünü
Kadınlarda prostat var mı?
Kadınlarda prostat bezi yoktur. Fonksiyonları incelendiğinde de görüleceği gibi daha çok erkek üreme fonksiyonları için gerekli bir organdır.
Prostat neden büyür ?
Prostat erkeklerde yaşla birlikte büyüme eğilimi gösterir. Niçin büyüdüğünü anlamak için çok büyük araştırmalar yapılmış ve halen de yapılmaktadır. Temelde bilinen iki faktör etkisi ile büyümektedir :
1. Yaşlanma (Ageing): Yıllar içerisinde vücutta tüm dokularda meydana gelen yaşlanmanın izleri prostatta da görülmekte ve yaşlanma ile birlikte prostat dokusundaki yapım-yıkım-onarım süreci bozulmaktadır. Buna yanıt olarak da prostat kütlesel olarak etli dokusunda büyüme meydana gelmektedir.
2. Testosteron: Erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hem erkeklerde hem de bayanlarda bulunmaktadır. Daha çok cinsel fonksiyonları düzenlemekten sorumlu olup üreme fonksiyonu için oldukça gerekli bir hormondur. Bu hormon sayesinde sperm oluşumu ve gelişimi sağlanmaktadır. İşte bu erkeklik hormonu yaşlanma sonucu çeşitli mekanizmalar ile prostatı ileri derecede uyarmakta ve bu da prostat bezini büyütmektedir. Bunun en güzel kanıtı yumurtaları doğuştan olmayan yada sonradan yumurtaları çıkarılan hastaların prostatlarında büyüme görülmüyor olmasıdır.
Prostat hangi yaşlarda büyümeye başlar?
Prostat bezi dokusunda mikroskobik büyüme ve değişiklikler çok önceleri başlamış olsa da hastalık belirtilerini ileri yaşlarda çoğunlukla da 45-50 yaşından sonra göstermeye başlar. Bununla birlikte daha az da olsa 50 yaşın altındaki bireylerde de prostat büyümesine bağlı problemler görülebilmektedir.
Prostat büyümesinin belirtileri nelerdir?
Gündüzleri sık idrara çıkma geceleri idrara gitmek için sık uyanma ara sıra idrar yaptıktan sonra sanki tam boşalmıyormuş gibi hissetme ince işeme çatallı işeme püskürtme tarzında idrar akışı idrar yaptıktan sonra idrarın birden bitmeyip sonuna doğru damlaya damlaya bitmesi idrarı ileri doğru fırlatma hızında eskiye nazaran azalma kesik kesik işeme idrar yaparken zorlanma ve ağrı olması idrarı başlatmak için tuvalette uzun süreli bekleme ve işeme süresinin uzun sürmesi gibi bir çok belirti prostat büyümesinin belirtileri arasında kabul edilmektedir.
Prostat büyümesi belirtileri için ne zaman ürologa başvurmalı?
Yaşınız 45’in üzerinde ve yukarıda aktarılan belirtilerden muzdarip iseniz vakit geçirmeden bir an önce ürologunuz ile görüşmenizde fayda var.
Prostat büyümesi için doktora başvurduğumda özellikle belirtilmesi gereken şikayetler nelerdir?
Öncelikli olarak idrarla ilgili size en çok rahatsızlık veren şikayetinizi ifade ettikten sonra yukarıdaki belirtilerden hangilerinin sizde bulunduğunu lutfen aktarınız. Bunun yanı sıra:
- gün içerisinde kaç defa idrara çıktığınızı
- idrar yaparken yanma sızlama olup olmadığını
- gece idrara kalkmak için kaç kez uyandığınızı
- idrarınızda renk değişikliği ya da kanama olup olmadığını
- yanlarınızda böbrek boşluklarınızda ağrı olup olmadığını
- daha önceden geçirdiğiniz ameliyatlarınız
- aspirin kumadin gibi kan sulandıran ilaçları kullanıp kullanmadığınızı da not etmeyi unutmayın
Prostat muayenesi nasıl yapılmaktadır?
Prostat muayenesi parmakla makattan (rektal tuşe) yapılan bir muayenedir. Bununla ilgili detaylı muayene tekniklerini öğrenmek için lütfen tıklayınız.
Parmakla prostat muayenesi her hastaya yapılıyor mu?
Öncelikle bilmeniz gereken siz istemedikten sonra hiç kimsenin size bir şey yapmayacağıdır. Gerek teşhis gerek tedavi süresince önerilenleri reddetme ya da erteleme temel hasta haklarından biridir. Bu yüzden sırf bu endişe ile doktora başvurmamazlık etmeyiniz.
İdeal olan ve yapılması gereken bir prostat muayenesinde parmakla muayenenin de olmasıdır. Özellikle prostat kanserinin teşhisinde biyokimyasal tahliller yada radyolojik görüntüler ile elde edilemeyen çok önemli verileri parmakla muayene esnasında anlayabilmek mümkündür. Ancak unutmayınız ki hekim size yapılması gerekeni mutlaka ifade etmek ve yapmak zorundadır siz reddetmediğiniz sürece.....
Parmakla muayenenin yerini alabilecek modern biyokimyasal tahlil yada radyolojik görüntüleme yöntemi var mı?
Prostat hastalıklarının araştırılmasında bir çok tahlil ve radyolojik tetkik yapılmakla birlikte parmakla muayenenin yerini alacak bir yöntem ne yazık ki yoktur. Parmakla muayene başlı başına önemli bilgileri içermektedir.