Evet şaka değil

Sigaranın sağlığa hiçbir zararı yok zararlı olan kibrit ya da çakmak. ?

Yakmadığınız sürece sigaranın zararı yok.

Yanında kibrit ya da çakmak varsa o zaman bir felaket

Böyle küçük bir şaka ile bu yazıya başlamanın ilgi çekici olacağını düşündüm.

Birçok kişinin bu haberi duymaktan mutlu olacağını biliyorum ancak gerçek maalesef böyle değil

"Dünya Sağlık Örgütü'ne göre; dünyadaki en büyük sağlık sorunu sigaradır. Her 8 saniyede bir kişi sigaranın neden olduğu hastalıklardan dolayı ölüyor.

Sigara içenlerin yarısını öldürmektedir. Her yıl 4 000 000 ölümün nedeni sigaradır. 2020' de her üç erişkinden birinin ölümü sigaradan olacaktır.

Sigara akciğer kanseri ölümlerinin % 90'ından tüm kanser ölümlerinin % 30'undan bronşit ölümlerinin % 75'inden kalp krizi ölümlerinin % 25'inden sorumludur

Türkiye'de ise her yıl yaklaşık 100.000 kişinin sigara nedeniyle öldüğü düşünülmektedir. Üstelik bütün bu ölümler önlenebilir bir nedenden yani sigaradan dolayı meydana gelmektedir.

Ülkemizde yılda 100.000 kişinin ölümü ne demektir? Bazen büyük rakamlar yeterince göze batıcı olamıyor şöyle düşünün; ülkemizde her gün bir uçak düşse ve 300 kişi ölse nasıl hissederdiniz? Ya da her gün 6 otobüs devrilse ve içinden sağ kurtulan olmasa?

Her yıl Marmara depreminden 3-4 tane olsa?

Bir şehrimize atom bombası atılsa?

Bu durumu yeterince kavrayan ülkelerde sigara tüketimi azalmaya başladı. Örneğin A.B.'de son 20 yılda sigara tüketimi %30 azalmış. Buna karşılık Türkiye'de ise sigara tüketimi son 20 yılda %80 artmış.

Bu kadar tehlikeli olabilmek için sigara pek çok madde içeriyor ancak bunların en zararlı 3 tanesi; nikotin karbonmonoksit ve katran.

Nikotin sigaranın tütünden kaynaklanan bir aktif maddesi. Enerjiyi konsantrasyonu el - göz koordinasyonunu artırır ve öfori yani mutluluk hali oluşturur iştahı azaltır.Bunlarla birlikte ciddi bağımlılık oluşturma yeteneği var. Bunu beyindeki bazı hormon düzeylerini artırmakla başarıyor.

Sonuçta eroin ve esrardan 8 kat güçlü bir bağımlılık yaratabiliyor. Yani sigara bağımlılığı yalnız psikolojik bir bağımlılık değil sigara gerçek bir fiziksel bağımlılığa da neden oluyor.

Yoksunluğunda huzursuzluk uykuda bozukluk konsantrasyon güçlüğü göz- el koordinasyonunda bozulma iştahta artış gibi bulgulara neden oluyor. Sonuçta aşırı sigara içme isteği ile zararlı etkilerin devam etmesi mümkün oluyor.

Karbonmonoksit ve katran ise direkt tütünden kaynaklanmıyor. Bunlar yanma ürünleri olup hem tütünün hem de asıl olarak sigara kağıdının yanmasından kaynaklanıyor.

Karbonmonoksit duman zehirlenmesinde olduğu gibi kanda oksijenin yerini alıp vücuda oksijen girişini engellerken katran sigaranın neden olduğu en korkunç hastalık olan kanserin bilinen en tehlikeli etkeni.

Sigara içenlerde kanser ve kanserden ölüm oranı içmeyenlere göre 15 ile 25 kat fazladır.

Sigara içiyorsanız akciğer kanseri olma riskiniz sigara içmeyenlere göre 13 - 22 kat ağız kanseri olma riskiniz 3 - 30 kat dişeti kanseri olma riskiniz 5 - 14 kat dil kanseri olma riskiniz 4 - 33 kat bademcik kanseri olma riskiniz 7 - 11 kat gırtlak kanseri olma riskiniz 16 kat yemek borusu kanseri olma riskiniz 8 - 10 kat mesane kanseri olma riskiniz 3 - 5 kat pankreas kanseri olma riskiniz 2 kat böbrek kanseri olma riskiniz 5 kat prostat kanseri olma riskiniz 2 kat rahim ağzı kanseri olma riskiniz 17 kat kan kanseri olma riskiniz 2 - 3 kat yüksek demektir.

Akciğer kanseri dünyada en çok rastlanan ve en fazla ölüme yol açan kanserdir akciğer kanserlerinin % 95'i sigaraya bağlıdır. Ülkemizde her yıl 40 bin kişide akciğer kanseri tespit edilmektedir.

Birçok sigara tiryakisinden şunu duydum: Eğer bana sigara içen birinin akciğeri ile içmeyen birinin akciğerini gösterebilirsen belki duyacağım tiksinti sigara içmemi engelleyebilir. Bu tek başına yeterli değil ama belki yardımı olur diye aşağıdaki fotoğrafa bakabilirsiniz.

Sigara içen sigara içmeyen


Sigara dumanı akciğere ulaşmadan önce ağız ve dudakla karşılaşır. Kanser yapıcı etkisi burada başlar.

Dudak kanseri olmuş bir hastanın fotoğrafı acaba sigara içme isteğinizi azaltabilir mi? Şansımızı deneyelim

Fotoğraf aşağıda


Hadi kanser olmadınız diyelim. Solunum sistemi ile ilgili birçok problem sizi beklemekte.

Bademcik iltihabı diş çürükleri diş dökülmesi sinüzit burun iltihabı orta kulak enfeksiyonları ve işitme kayıpları sık sık karşılaşılacak problemler. Kronik bronşit sigara içenlerin %50 sinde oluşur.

Amfizem ve solunum yetmezliği ileride sigara tiryakilerini bekleyen diğer tehlikeler.

Kalp ve Damar sistemi de sigaradan ciddi şekilde etkilenen bir başka sistem. Sigara içenlerde iyi kolesterol olarak düşünülen HDL oranı azalırken kötü kolesterol olan LDL oranı artmaktadır.

Damar çapında incelme ile birlikte içeriden yağ plakları birikimi nedeniyle oluşan daralma sonucundadamar tıkanıklıkları gelişmektedir.

Olay gangren sonucu uzuv kaybına neden olabilmektedir. Bir de gangrenli bacak fotoğrafı umarım sabrınızı taşırmaz


Hipertansiyon ve kalp damarlarındaki tıkanma sonucu gelişen kalp krizi sigaranın diğer marifetleri.

"Sigara hazmı kolaylaştırıyor" diyenlere sindirim sistemi üzerindeki etkilerinden bahsedelim.

Sigara tükürük salgısını azaltır yemek borusunun alt ucunun basıncını azalttığı için reflü hastalığına yol açar ülsere zemin hazırlar ve iyileşmesini geciktirir özellikle alkol ile tüketildiğinde bu pankreas ve karaciğer kanserine zemin hazırlar yemek borusu kanseri ihtimalini artırır.

"Sigara dikkatimi toplamama yardımcı oluyor" diyenlere hayır diyemem ancak erken bunamaya ve Parkinson hastalığının tanısının konmasında gecikmeye neden olduğunu da unutmayın diyebilirim. Beyin kanaması riskini 2 kat felç riskini 3 kat artırdığını da ekleyelim.

Kadınlarda adet düzensizliği kısırlık ciltte kırışıklık ve renk değişikliği seste kalınlaşma erken menopoz kemik erimesi hamilelik sırasında dış gebelik erken doğum düşük ihtimallerini artırır.

Erkeklerde prostat kanserine neden olabilir sperm kalitesini bozar iktidarsızlık ve cinsel isteksizliğe neden olabilir.

Sigara içenler kendileri yanında sevdiklerine de zarar verirler. Sigara dumanını solumak zorunda kalanlarda
da aynı etkiler ortaya çıkar. Evde sigara içiliyorsa çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş olmaktadır. Bu evlerde yaşayan bebekler hastaneye 3 kat daha fazla başvurmakta ani bebek ölümü riski 2.5 kat artmakta bebeklerde kolik tarzı karın ağrısı sıklığı 2 kat artmaktadır.

Çocuklarda astım ve solunumsal enfeksiyon riski 2 kat artmakta erişkinliğe ulaştıklarında da akciğer kanseri kronik bronşit sıklığı artmaktadır. Kocası sigara içen kadınlarda da akciğer kanserinden ölüm oranı 2-3 kat artmaktadır.

Son olarak sigaranın neden olduğu çevresel zararlardan kısaca bahsedelim. Sigara nedeniyle iş ve trafik kazaları oranı artar çevre kirliliği oluşur. Birçok yangından da sorumlu olan sigaradır.

ABD'de sigaraya bağlı yangınlarda 2300 ölüm 5000 yaralanma ve 500 milyon dolar ekonomik kayıp olmuştur (1981).

Aydın'da 1999'da meydana gelen 165 yangından 83'ünün sigaraya bağlı olduğu saptanmıştır; 33 ev 1 fabrika 6 işyeri 1 resmi daire 13 araç ile 29 bahçe ve ormanlık alan.

Lütfen bu riskleri önemseyin.

Bunların hiçbiri benim başıma gelmez demeyin. Korkunç bir hastalıkla karşılaşan insanların çoğu da muhtemelen bana bir şey olmaz diyenledir.

Sigara içmediyseniz sakın denemeyin.

İçiyorsanız bağımlılık oluşmadan hemen bırakmaya çalışın.

Bırakamıyorsanız yardım isteyin.

Doktorlarınız size sigarayı bıraktırmak için çok istekli ve yardıma hazırdır.


Alıntıdır/