Harvard Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Hotamisligil obezite ve seker hastaligina sebep olan geni buldu.

*Goethe Üniversitesi cerrahlarindan Prof. Dr. Tayfun Aybek kalp krizini önceden haber veren "çip" gelistirdi.

*Gaziantep Üniversitesi Plastik Cerrahi Baskani Doç. Mehmet Mutaf'in dudak yarigi konusunda gelistirdigi ameliyat teknigi Fransa'da "en basarili teknik" kabul edildi.

*Finlandiya Kuopio Üniversitesi Biyokimya Bölümü Ögretim Üyesi Doç. Dr. Neva Çiftçioglu böbrek taslarina "nanobakteri" adi verilen bir mikroorganizmanin yol açtiginikanitladi.

*Arkansas Üniversitesi Çocuk Elektrofizyolojisi Bölümü Baskani Doç. Volkan Tuzcu çocuklarin kalp ritim bozukluklugunu isin kullanmadan tedavi eden yöntem gelistirdi.

*Amerikan Nature Dergisi Türk doktor Murat Digiçaylioglu'nun "beyin kanamasindan sonra hücrelerin ölmesini önleyen bulusu"nu duyurdu.

*Harvard Üniversitesi Tip Fakültesi'nde arastirmalarini sürdüren Dr. Hande Özdinler bugüne kadar islevi bilinmeyen Prionisimli proteinin beyin hücrelerinin yenilenmesi açisindan önemini ortaya koydu.

*Houston Methodist Hastanesi Sindirim Hastaliklari Tibbi Direktörü Prof. Dr. Atilla Ertan "ABD'nin en seçkin 10 hekimi" arasina girdi.

*Istanbul 70'inci Yil Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Egitim Arastirma Hastanesi cerrahlarindan Dr. Cengiz Türkmen ameliyat sonrasinda kirilmayi ve agriyi önleyen "omurlararasi sabitleyici" gelistirdi.

*Memphis Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Semahat Demir ABD'de Bilim-Saglik Ödülü'ne layik görüldü.

*Cornell Üniversitesi Kisirlik Merkezi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Kutluk Oktay kadinlarin menopozdan sonra da çocuk sahibi olabilmesini saglayan bir yöntem gelistirdi.

*Columbia Üniversitesi Kardiyoloji Direktörü Prof. Dr. Mehmet Öz'ün yazdigi "You: The Owners Manuel" isimli kitap ABD'de piyasaya çiktigi gün Harry Potter ve Da Vinci Sifresi'ni geride birakarak 350 bin adet satti.

*Türkiye Cumhuriyeti'nin Saglik Bakani "keneden korunmak için pantolon paçalarini çoraba sokun" dedi. )