Hava kirliliği etken

Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın son 10 yılda özellikle büyük kentlerde görülmeye başladığını belirterek “Bunun en büyük nedeni hava kirliliği ve yakıtlardır” dedi.

Kuru öksürük belirti
İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Toraks Derneği Astım Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu Türkiye’de daha önce kırsal bölgelerde görülen astımın hava kirliliği ve kullanılan yakıtlar nedeniyle “büyükşehir hastalığı” haline geldiğini bildirdi. Prof. Dr. Gemicioğlu 6 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Burhanettin Toker Amfisi’nde düzenlenen basın toplantısında kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın hırıltılı solunum göğüste sıkışma veya baskı hissi nefes darlığı ve genellikle kuru tipte öksürükle belirti verdiğini söyledi.

Stres de neden olabilir
Tüm dünyada 300 milyon Türkiye’de ise 4 milyon kadar astım hastası olduğunun tahmin edildiğini anlatan Prof. Dr. Gemicioğlu astımı tetikleyici etkenleri “alerjenler” “hava kirliliği” “enfeksiyonlar” “mesleksel etkenler” “ilaçlar” “gıda ve gıda katkı maddeleri” “reflü” ile “stres” olarak sıraladı.

Hava kirliliğinin etkisi
Prof. Dr. Gemicioğlu “Türkiye’de daha önce kırsal bölgede görülen astım son 10 yılda büyükşehir hastalığı haline geldi. Bunun en büyük nedeni hava kirliliği ve kullanılan yakıtlardır” dedi. Ev içi kirliliğin önlenmesi için kesinlikle sigara içilmemesi uyarısında bulunan Prof. Dr. Gemicioğlu ancak hastaların yüzde 20’sinin sigara kullandığına dikkati çekti.