Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Tıp Terimleri Sözlüğü

  ABDOMEN:Karınbatın.


  ABORTUS:Çocuk düşürmedüşük.


  ABSANS:Kısa süreli şuur kaybı.


  ABSE:Çevre dokulardan kese tarzında doku ile sınırlı içerisi cerahat ile dolu oluşum.


  ABSORBSiYON:Emilme örn.sindirim gıdaların barsaklarda absorbsiyonudur denilebilir.


  ADRENALiN:Böbreküstü bezlerinin iç kısımları tarafından salgılanan bir hormondur. Tabiatta bu hormonun görevi organizmayı acil harekete hazırlamaktır ve etkisini nabzın atışı kanın iç organlar ve deriden kaslara sevk edilmesi karaciğerdeki glikojenin glikoza değişmesi ve böylelikle acil bir enerji kaynağı sağlanması şeklinde gösterir.


  AFAKi:Gözde lensin olmaması.


  AFAZi:Beyindeki ilgili alanların tahribi sonucu konuşma veya konuşulanı anlama yeteneğinin kaybı. Disfazi aynı durumun daha hafif bir formudur.


  AFRODiZYAK:Cinsi arzuyu artırıcı maddeler ilaçlara verilen isim.


  AFONi:Ses kaybı. Kısmi veya tam olabilir. Afoni sebepleri genellikle konuşma kaslarını kontrol eden sinirlerin hastalığı veya zedelenmesi boğaz gırtlak hastalıkları veya nörozdur. Histerik afoninin nedeni şuuraltı hiç konuşamamak veya özel bir durumda konuşmamamk arzusudur.


  AGLÜTiNASYON:Sıvı bir süspansiyonda ufak cisimciklerin bir araya gelip birbirlerine yapışmasıdır.


  AGORAFOBi:Geniş açık bir sahada yalnız kalınca hissedilen kontrol edilemeyen bir korkudur.


  AJiTASYON:Kişinin etrafa saldırganlığı aşırı aktivitesi ile karakterize durum.


  AJiTE:Rahatsız huzursuz taşkınlık yapan.


  AKNE:Yüz omuzlar sırt ve göğüsteki yağ bezleriyle ilgili kronik bir deri hastalığıdır. En çok 14-20 yaşlar arasında görülür ve bu hastalığın tipik belirtileri olan siyah noktalar sivilceler gençlerin bu en hassas devirlerinde genellikle psikolojik rahatsızlıklara yol açar. Yağ bezlerinin kanalında bir tıkaç oluşur ve bu tıkacın başı sertleşip siyahlaşır. Bazen kanal tıkalı olduğu halde bez yağ salgılamaya devam eder ve böylece içi yağ dolu bir kist oluşur. Siyah noktalara tıpta komedon adı verilir. Bkz:Resim


  AKONDROPLAZi:Tedavisi olmayan sebebi bilinmeyen kalıtsal bir cücelik tipidir. Gövde normal büyüklüte olup kol ve bacaklar anormal derecede kısa ve baş normalden büyüktür.


  AKKOMODASYON:Gözün optik sisteminin çeşitli uzaklıklara uyum yaparak net görmenin sağlanması.


  AKROMEGALi:Beyin tabanında bulunan hipofiz bezinin ön bölümünün aşırı çalışmasına bağlı bir durumdur. Büyüme tamamlanmadan kemiklerin uzaması sona ermeden erken çağlarda baş gösterirse jigantism adı verilen dev görünüm oluşur. Bozukluk büyüme çağının bitiminden sonra baş gösterirse el ve ayakların genişlemesi çene ve burnun büyümesi ve sesin kalınlaştığı görülür.


  AKUSTiK SiNiR:işitme siniri.


  AMBLiYOPi:Gözde belirli bir bozukluk olmaksızın oluşan görme tembelliği.


  AMNEZi:Hafızanın kısmen veya tamamen kaybolması.


  ANALJEZiK:Ağrı kesici.


  ANEMi:Kısaca halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi alyuvarların sayı olarak az olması ve alyuvarların içerisinde bulunan hemoglobin adı verilen maddenin miktarının azlığıdır.


  ANEMiK:Kan değerleri düşük olan yani kan sayımında eritrosit sayıları ve hemoglobin miktarı düşük olan kişi.


  ANERJi:Özel bir antijene cevap verilmemesi hali. Organizmanın savunma yeteneğinin kaybolması.


  ANESTEZioktorlar ameliyat sırasında ağrı duymaması için ameliyattan önce hastaya bir iğne yapar ya da solunum yoluyla bir gaz verirler. Hastanın bilincini yitirerek uykuya geçmesine narkoz böylece vücudundaki ağrıları duyamayacak duruma gelmesine anestezi bu duyu yitimine yol açan maddelere de anestezik denir.


  ANGiNA PEKTORiS:Kalp adelesinin oksijen gereksinimi ile kalp adelesine gelen oksijen miktarı arasındaki normalde olması gereken denge bozulduğu zaman yani kalp adelesine yetersiz O2 geldiği zaman oluşan miyokart iskemisi angina pektoris diye isimlendirilen göğüs ağrısı meydana getirir.


  ANKSiETE:iç sıkıntısı iç daralması.


  ANOSMi:Koku alamama nezle grip gibi enfeksiyonlarda olabildiği gibi koku siniri ile ilgili beyin bölgesindeki patolojilerde de görülebilir.


  ANOREKSi:Anorexia Nervosa özellikle genç kadınlarda görülebilen yemek yememek çok az uyumak buna rağmen çok aktif olmakla beliren psikolojik bir bozukluktur. Bu durum genellikle kişinin çok şişmanladığı kanısı ile mübalağalı bir şekilde rejim uygulaması ile başlar önceleri kontrol edilebilen iştah bir süre sonra hakikaten yok olur ve zayıflama normal ölçüleri aşar.


  ANSEFALiT:Beyin iltihabı.


  ANTiENFLAMATUAR:iltihabi reaksiyonu önleyen madde ilaç...


  ANTiSEPTiK:Mikropları yani insan hayvan ve bitkilerin dokularına yerleşerek hastalığa yol açan bakteri virüs mantar gibi tek hücreli asalak canlıları yok etmek sağlıklı yaşamın temel koşullarından biridir. Antiseptik antibiyotik ve dezenfektan gibi değişik adlarla anılan birçok madde bu amaçla geliştirilmiştir. Ama genel olarak "mikrop" öldürücüler denen bütün bu maddelerin bazı özellikleri ve kullanımları farklıdır.


  ANTiSEPTiKLERiN TARiHi:insanlar "mikrop kuramının" bulunmasından yüzyıllarca önce neden ve nasıl etki yaptığını bilmeksizin antiseptikleri kullanıyorlardı. Örneğin çiğ etin bol tuz ve baharatla yoğrularak sucuk biçiminde saklanması sebzelerin yoğun bir tuz ve limon ya da sirke çözeltisi içinde bekletilerek turşu yapılması bakterileri büyük ölçüde yok ederek bu besinlerin bozulmasını önlüyordu. Bugünkü antiseptikler ise Louis Pasteur'ün değerli çalışmalarının ürünüdür.


  ANTiSEPTiKLER NASIL ETKi YAPAR:Kimyasal antiseptiklerin mikroplar üzerinde nasıl etkili oldukları tam olarak açıklanamamıştır. Bu maddeler doğrudan doğruya mikrop hücresine girerek yaşamsal işlevlerini engelleyebileceği gibi mikrop hücresinin dış zarını eriterek de yıkıcı etki gösterebilir. Ne var ki birçok antiseptik normal hücreler üzerinde de ayn etkiyi yapar. Bu yüzden bu maddelerin dikkatli kullanılması gerekir. Bazı antiseptikler ağızdan alındığında ya da vücuda şırınga edildiğinde ağır sonuçlara hatta ölüme yol açabilir.


  ANTiSPAZMODiK:Spazm çözücü daha çok iç organlardaki düz kasların kasılmalarını çözen ilaç grubuna verilen isim.


  ANTiSTATiK:Statik elektrik birikimini önleyen madde.


  ANTiTOKSiK:Toksin giderici.


  ANTiTÜSSiF:Öksürük giderici.


  ANTiViRAL:Virüslara etkili virusların zararlı etkilerini önleyen.


  ANÜLER:Halka şeklinde.


  ANÜRi:idrar çıkaramama.


  ANÜS:Makat sindirim kanalının bitiş kısmı.


  AORT KAPAĞI:Sol ventrikülden tek yönlü kan akımına imkan sağlayan aort ile sol ventrikülü birbirinden ayıran oluşumdur. Aort kapağı darlıkları çocukluk yaşlarda doğumsal genç ve erişkin çağda romatizmal ileri yaşlarda da kalsifik-degeneratif tip daha sık görülür.


  AORTA:Kalpten çıkan vücudun en büyük damarı kalpten çıktıktan sonraki kavisli bölümüne arcus aorta göğüs kafesi içersinde seyreden kısmına torasik aorta ve karın içersinde seyreden bölümüne de abdominal aorta denir.


  AORTiK ANEVRiZMA:Aort damarının her hangi bir bölümünde görülen genişleme.


  APANDiSiT:Kör barsak (apendiks) iltihabı.


  APATi:Çevre ile anormal derecede ilgisizlik duygusuzluk kayıtsızlık.


  APEKS:Uç tepe zirve.


  APiROJEN:Ateş yükselmesine neden olan herhangi bir madde taşımayan.


  APNE:Solunumun geçici bir zaman içinde durması.


  APOPLEKSi:Felç inme.


  ARAKNOiT:Beynin üzerinin örten ince zar.


  ASETABULUM:Uyluk kemiğinin başının kalça kemiği ile eklem yaptığı çukurluk


  ASETiLSALiSiLiK ASiT:Yaygın olarak kullanılan ve bilinen aspirinin kimyasal adı.


  ASiDOZ:Organizmanın asit baz dengesinde asit istikametinde bozulma sonucu ortaya çıkan entoksikasyon tablosu.


  ASO:"Antistreptolizin O" için kullanılan kısaltma. Streptolizin "Hemolitik Streptokok" adı verilen bakterilerin salgıladığı toksinin adıdır. Bu toksinin varlığını tespit için yapılan tetkike de kısaca ASO adı verilir. ASO romatizma gibi bazı Hemolitik Streptokok enfeksiyonlarında yükselir bu açıdan teşhis te ASO değerleri önem taşır.


  ASTHMA:Astım. Bkz. Detaylı Bilgi


  AŞiL TENDONU:Baldır arka kısmındaki kas grubunun topuk kemiğine birleşmesini ve ayağın aşağı yukarı hareketini sağlayan yapı(kiriş).


  ATROPiN:Belladonna (Güzel Avrat Otu) adlı bitkiden elde edilen bir alkaloiddir. Tıpta çok değişik kullanım alanları vardır. Örneğin göz dibinin muayenesinde göz bebeğinin genişletilmesi için ayrıca anesteziden önce üst solunum yollarında salgıların azaltılması için kullanılır.


  BAĞIŞIKLIK:Belirli bir mikroorganizmaya karşı vücudun direncidir. Aktif ve pasif olmak üzere iki tip bağışıklık (immünite) vardır. Aktif immünite hastalığın çok hafif de olsa bizzat geçirilmesiyle oluşur. Hastalığa neden olan organizmalar vücutta antikor reaksiyonları uyandırırlar ve bu reaksiyonlar bazı vakalarda hayat boyu devam eder. Pasif immünite ise antikor reaksiyonu uyandırıcak nitelikte fakat kuvveti azaltılmış veya değiştirilmiş olan mikropların vücuda aşılanmasıyla oluşur.


  BAKTERi:Tek hücreli mikroorganizmalardır. Bunlar mantarlardan küçük fakat virüslerden büyüktürler. Bazıları hastalık yapıcı bazıları zararsızdır; bazı bakteriler ise faydalıdırlar:Örneğin toprağın nitrojen yapıcı bakterileri. Bakteriler şekillerine göre sınıflandırılabilirler:Coccus'lar yuvarlak bacillus'lar çubuksu vibrio'lar virgül şeklinde spirillum'lar dalgalıdır.


  BAKTERiEMi:Bakterilerin veya bakteri toksinlerinin kana geçmesiyle oluşan ateş titreme ile seyreden klinik tablonun adıdır. Eş anlamlı olarak septisemi de kullanılır.


  BALLiSMUS:Kol ve bacakların istemsiz şiddetli atıcı hareketleridir. Bu durum gövdenin yarısında görüldüğü takdirde "hemiballismus" adını alır.


  BANDAJ:Yara sarmaya veya yaraları kapatan gazları ve tespit edici tahtaları yerinde tutmaya yarayan kumaş parçasıdır.


  BARBiTÜRAT'LAR:Sinir sistemini uyuşturucu etkileri olan maddelerdir.


  BASiL:Çomak şeklindeki mikroorganizmalardır. Örneğin Tüberküloz'un etkeni Koch adı verilen basildir.


  BAZAL METABOLiZMA:Vücut yüzeyi birimine göre hesap edilen istirahat anında sarf edilen enerji miktarıdır.Vücut yüzeyi şahsın boyu ve kilosundan hesap edilir. Troid bezinin fazla çalışmasında bazal metabolizma yükselir.


  BATIN:Gövdenin göğüs ve pelvis bölgeleri arasındaki kısmıdır. Göğüsten bir kas bölme teşkil eden diafragma ile ayrılmış olan batının alt kısmında pelvis boşluğu ile devamlılığı vardır.


  BELL PARALiZi:Yüz siniri felcidir.


  BENCE-JONES PROTEiNi:Myelomatosis gibi kemik iliğini ilgilendiren hastalıklarda idrarla çıkartılan bir cins protein.


  BERiBERi:B vitamini noksanlığında meydana gelen ağır bir polinevrit.  BiKONKAV:Her iki yüzeyide konkav iç bükey veya oyuk olan.


  BiFiD:iki bölüme ayrılmış durumda olan çatallı yarık.


  BiFURKASYON:iki dala ayrılma yeri.


  BiLATERAL:Her iki tarafa ait olan iki taraflı.


  BiLÜRiBiN:Hemoglobinin yıkılmasından açığa çıkan kırmızı boya.


  BiLÜRiBiNEMi:Kanda bilüribinin artması.


  BiOPSi:Canlı bir dokudan muayene edilmek üzere küçük bir parça alınması.


  BiSEKSÜEL:iki cinsiyetli hem erkek hem dişi.


  BiLEFARiT:Göz kapaklarının özellikle kenar bölümlerinin iltihabı.


  BONE:Kemik.


  BOTULiSMUS:Basillus Botulismus toksinleri ile meydana gelen zehirlenme.


  BRAKiYALJi:Kol ağrısı.


  BRADiKARDi:Kalbin dakikadaki atım sayısının azalması.


  BRONCHiOLiTiS:Solunum sisteminin en küçük fonksiyonel üniteleri olan bronşiollerin iltihabına denir.


  BÜL:Ciltte içi sıvı dolu kabarık oluşumlar. Çapları 0.5 cm'den büyüktür. Küçük olanlarına vezikül denir. Bkz. Resim - Vezikül


  BÜLLÖZ:Büllerden oluşan lezyon.


  CADUCEUS:Mitolojide Tanrı'nın habercisi olan Merkür'ün asasıdır. ABD ordusu tıp mensuplarının sembolü olup tıp biliminin sembolü olan Eskülap asaından farklıdır. Merkür asaının çevresinde iki yılan vardır Eskülap'ta ise bir yılan bulunur.


  CAISSON HASTALIĞI:Vurgun. Dalgıçlarda ve çok yükselen havacılarda atmosfer basıncının ani değişimlerine bağlı olarak meydana gelir.


  CALCANEUS:Topuk kemiği.


  CANDIDA:Bir mantar çeşidi.


  CERAHAT:Alyuvarlar bakteri ve yıkılmış doku kalıntıları gibi iltihap ürünlerini kapsayan doku sıvısıdır.


  CERRAHi:Tıbbın en eski dallarından biridir. ilaçla ya da başka tedavi yöntemleriyle iyileştirilemeyen hastalıkların yaralanmaların vücuttaki yapı bozukluklarının ameliyatla onarılmasına ya da hastalıklı organı kesip çıkararak iyileştirilmesine dayanır.


  CERUMEN:Kulak kiri. insan kulağında normal olarak bulunan balmumu kıvamındaki salgıdır. Bu salgının fazlalığı kulak tıkanması ve geçici sağırlığa yol açar.


  CESTODIASIS:Yassı solucan enfeksiyonudur.


  CLAViCULA:Köprücük kemiği.


  COR:Kalp.


  COXAE:Kalça kemiği.


  ÇEKUM (Caecum):incebarsakla kalınbarsağın birleştiği yerdeki kesedir. Bu bölgede iltihaplanma ülserasyon veya kanser görülebilir.


  ÇIBAN:Çıbanlar derideki ter bezleri veya kıl keselerinin enfeksiyonlarıdır.


  ÇiÇEK:Akut enfeksiyöz bir hastalıktır. Her yaşta ve her cinsten kişiler bu hastalığa yakalanabilir. iki tipi vardır:Variola major ve variola minor.


  ÇiLeride güneşe maruz kalma sonucu beliren ufak lekelerdir. Bunlar daha fazla lokalize güneş yanıklarına benzetilebilir ve ekseriyetle sarışın veya kızıl saçlılarda görülen melanin pigmenti birikimidir.


  DAKRiYOADENiT:Gözyaşı bezi iltihabı.


  DAKRiYOSiSTiT:Gözyaşı kesesi iltihabı.


  DAKRiYOSiSTEKTOMi:Gözyaşı kesesinin ameliyatla çıkartılması.


  DAKRiYOSiSTOGRAFi:Kontrast madde verilerek gözyaşı kesesi ve kanalının radyolojik olarak incelenmesi.


  DAKRiYOSiSTORiNOSTOMi:Gözyaşı kanalının tıkalı olduğu durumlarda uygulanan kesenin burun boşluğuna diranajını sağlayan ameliyat.


  DAKRiYOLiT:Gözyaşı taşı.


  DALTONiZM:Renk körlüğü.


  DAR KANAL ( Spinal Stenoz ):Spinal kanal ön-arka uzunluğunun normal ölçünün altına inecek şekilde dar olması. BT incelemeleri için ( lomber bölgede ) 11.5 mm. nin altında olması dar kanal olarak değerlendirilir.


  DEBiLiTE:Zeka geriliği.


  DEFEKASYONışkının dışarı atılması.


  DEFEKT:Eksiklik kusur.


  DEFiBRiLATÖR:Kalbin normal dışı hızlı atımını durdurarak tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan araç.


  DEFLORASYON:Kızlık zarının yırtılması.


  DEFORMiTE:Şekil bozukluğu.


  DEFORMASYON:Şeklini bozma.


  DEKÜBiTiS:Yatalak olanlarda hareketsizlik sonucu sırtta ve kalçalarda açılan yaralar.


  DEKOMPRESYON:Baskı yapan gücün veya baskının kaldırılması.


  DEKONJESSAN:Konjesyonu (şişme) azaltan dekonjessif.


  DELiRiUM:Zehirlenmeler ateşli hastalıklar epilepsi histeri ve akıl hastalıklarında görülebilen titreme hallüsinasyonlar ve saldırganlıkla birlikte bilincin kaybolması tablosuna verilen isim.


  DEMANS:Beyin korteksinin ( Beynin en dış tabakası gri cevher ) yaygın hastalığı sonucu entellektüel davranış ve kişiliğin ilerleyici bozulması. Demans her yaşta ortaya çıkabilirse de yaşlılarda daha yaygındır ve 65 yaşın üstündeki kronik psikiatrik hastaların % 40 ını oluşturur. Demans tek başına bir hastalık olmaktan çok bir hastalık belirtisidir. 65 yaşın altında ortaya çıktığı zaman presenil demans olarak adlandırılır. Alzheimer hastalığı tüm demansların % 60 ını serebrovasküler hastalık % 20 sini oluşturur. Nedene bağlı olmakla birlikte tedaviden sonra ancak % 10-15 i geri dönebilir.


  DEMONSTRASYON:Göstererek öğretme.


  DEMYELiNiZAN HASTALIKLAR:Myelin ya doğuştan anormaldir ya da düzgün biçimde oluşmamıştır. Diğer bir şekil de myelin oluştuğu zaman normaldir ancak patalojik bir olay sonucunda parçalanır. Örn. Multipl skleroz.


  DEJENERASYONokuların normal yapılarının bozulup normal fonksiyonlarını yapamıyacak hale gelmeleri.


  DEMORALiZASYON:Moral çöküntü.


  DEMiYELiNiZASYON:Sinir liflerinin etrafını saran myelin tabakasının kaybı.


  DANSiMETRE:Yoğunluk ölçen cihaz.


  DEONTOLOJi:Aynı meslek grubunda olan insanların birbirleri ile olan ilişkilerinde uyulması öngörülen ahlaki moral değerler.


  DEPiLASYON:Kılların çıkartılması işlemi.


  DEPRESYON:Ruhsal ve bedensel çöküntü isteksizlik.


  DERMABRAZYONeri üzerindeki benler veya yara izlerini ortadan kaldırma amacı ile yapılan kazıma işlemi.


  DERMATiT:Cildin iltihabi durumu.


  DERMATOLOJi:Cildiye cilt hastalıklarını inceleyen bilim dalı.


  DERMiS:Ciltte en üst tabaka olan Epidermis'in altındaki tabakaya dermis adı verilir. Bkz. Lazerle Cilt Tedavisi


  DiSK HERNi:Bel fıtığı


  DiYABET:Şeker Hastalığı


  DÜŞÜK:Fetusun gebeliğin 28. haftasından önce ölümü ve rahmin dışa atılmasıdır.


  EDEMA:Ödem vücudun her hangi bir yerinde hücre dışında anormal su birikmesi.


  E.E.G:Elektroansefalografi kelimesi için kullanılan kısaltma.


  EFFEKT:Tesir etki.


  EFFEKTiF:Etkili tesirli.


  EFERVESAN:Suya atıldığı zaman küçük gaz kabarcıkları çıkartarak köpüren eriyen.


  EFFÜZYON:Vücut boşluklarında veya doku içerisinde sıvı birikmesi. "Plevral effüzyon" iki plevra yaprağı arasında sıvı birikmesidir.


  EFOR DiSPNESi:Efor esnasında ( herhangi bir bedeni faaliyet merdiven çıkma yük taşıma koşma gibi ) ortaya çıkan dispneye efor dispnesi denir.


  E.K.G:Elektrokardiogram kelimesi için kullanılan kısaltma.


  EKiNOKOK:Köpek ve kurtlar nadiren kedilerde bulunan bir parazit olup larvaları memeli canlılarda büyüyerek hidatik kistleri yaparlar.


  EKLAMPSi:ilerlemiş gebeliklerde veya doğumdan hemen sonra yüksek kan basıncı ödem ve idrarda protein yükselmesi ile karekterize nöbetler ve önlem alınmazsa bilincin kaybolması hali.


  EKO:Yankı.


  EKOKARDiYOGRFi:Kalp damar sisteminin teşhisinde kullanılan ultrasonik bir yöntem.


  EKOKARDiYOGRAM:Ekokardiyografi yoluyla elde edilen çizelge.


  EKOENSEFALOGRAM:Beynin ekoensefalografi ile elde edilen çizelgesi.


  EKOLALi:Hastanın kendisine söylenilen sözleri anlamsız şekilde aynen tekrarlaması.


  EKLAMPSi:Gebelerde plasentadan gelen toksinlerle oluşan bilinç kaybı ve konvulsiyonlarla birlikte seyreden tablo.


  EKSiZYON:Bir dokunun çıkartılıp atılması.


  EKTAZi:Genişleme. Örn. Bronşektazi.


  EKTODERMerinin en dış tabakası.


  EKTOPi:Her hangi bir organın normal bulunması gereken yerde değilde vücudun başka bir yerinde olması hali.


  EKTROPiON:Göz kapaklarının serbest kenarlarının dış tarafa kıvrılmaları.


  EKZEMAeride kızarıklık şişme veziküller kaşıntı gibi belirtilerle görülen daha çok psikosomatik nedenli cilt rahatsızlığı. Akut ve Kronik diye ayrıldığı gibi Yaş ve Kuru ekzema cinsleri de vardır.


  ELEKTROANSEFALOGRAFi:Beynin elektriki faaliyetlerinin grafik olarak gösterilmesi.


  ELEKTROKARDiOGRAFi:Kalp adelesinin faaliyetlerinin grafik olarak gösterilmesi.


  ENDOKRiNOLOJi:iç salgı bezlerinin fonksiyonlarını normal dışı çalışma sonucu oluşan hastalıklarını ve bunların tedavilerini inceleyen tıp dalıdır.


  ENDOKRiNOLOG:Endokrin sistemin yapı patolojileri ve tedavisi konusunda uzman kişi.


  ENSEFALON:Beyin.


  ENVAZYON:Yayılma örneğin kafatasındaki bir tümörün beyin dokusuna envazyonu denince tümörün beyine yayılması kastedilir.


  EPiTEL:Organ ve vücut yüzeylerini örten hücre tabakası.


  EROZYONeri veya mukozada görülen sınırlı bir bölgede epitel kaybı yüzeyel yaralar. Örneğin; Cervical erozyon halk arasında rahim ağzında yara olarak bilinir.


  FALLOP TÜPLERi:Her biri yaklaşık 10 ar cm. uzunluğunda uterusun üst köşelerinden yumurtalıklara kadar uzanan iki borudur. Tuba uterina veya uterus tüpleri de denir.


  FALLOT'S TETRALOGY:Kalbin doğumsal bir anomalisine verilen isim.


  FALKS SEREBRi:Beynin sağ ve sol yarı kürelerini birbirinden ayıran orağa benzediği için bu isim verilen kalın zar.


  FAMiLYAL:Irsi kalıtsal herediter.


  FARiNKS:Yutak.


  FASiAL SiNiR:Yüz siniri yedinci kafa çifti.


  FASiAL PARALiZi:Yüz siniri felci bu sinirin felcinde yüzün yarısı kısmen hareketsiz ve ifadesiz kalır. Santral ve Periferik olmak üzere iki türlü olur.


  FAT:Yağ.


  FATAL:Öldürücü ölümle sonuçlanan.


  FEBRiL:Ateşli hummalı.


  FEKALiT:Barsakta bir kısım dışkının sertleşmesi sonucu oluşan dışkı taşı.


  FEÇESışkı.


  FEMUR:Uyluk kemiği.


  FERMENT:Bazı organların salgılarında bulunup kimyasal değişikliklere etki eden maddeler.


  FERMENTASYON:Mayalanma.


  FERRiTiNemir elementinin vücutta depo edilen şekli.


  FERTiL:Gelişme yeteneği olan doğurabilen.


  FERTiLiTEoğurma yeteneği verimlilik.


  FETUS:Üçüncü gebelik ayı başından doğuma kadarki devre içinde ana rahmindeki canlıya verilen isim.


  FETAL:Fetus'a ait.


  FiBRiN:Kanın pıhtılaşmasına yarayan albumin cinsinden bir madde.


  FiBRiNEMi:Kanda fibrin bulunması.


  FiBRiNÜRi:idrarda fidrin çıkması.


  FiBROM:iyi huylu bağ dokusu uru.


  FiBRO-SARKOM:Bağ dokusunun kötü huylu tümörü.


  FiBRÖZ:Lif dokusu


  FiBULA:Bacaktaki iki kemikten dış kısımda olanıdır. Üstte Tibia ile eklem yapar diz eklemi yapısına girmez altta ise ayak bileği eklemine iştirak eder.


  FiLARiA:Omurgalı canlıların kanında ve dokularında yaşayan kıl kurdu cinsi parazit. Elefantiazis denilen rahatsızlığa neden olur.


  FRENiK SiNiR:Nervus Frenicus. Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diafragmanın sinirine verilen addır.


  GALAKTEMi:Kanda süt bulunması.


  GALAKTOSEL:Memede içi süt dolu kist.


  GALAKTORE:Memeden kendiliğinden süt gelmesi.


  GALAKTOZ:Süt şekeri.


  GALAKTOZÜRi:Gebelerde idrarla galaktoz çıkması.


  GALAKTÜRi:idrarın süt görünümünde çıkması.


  GANGLiON:Lenf bezi bazı ufak urlara verilen isim.


  GANGRENokunun ölmesidir ancak halk arasında daha çok bir uzvun vücuda bağlıyken ölmesi anlaşılır.


  GASTRiT:Mide iltihabı.


  GASTRODÜODENiT:Mide ve onikiparmak barsağının iltihabı.


  GASTROENTERiT:ishalle seyreden mide barsak iltihabı.


  GASTROENTEROLOJi:Mide barsak hastalıkları bilgisi.


  GASTROENTERELOG:Mide barsak hastalıkları mütehassısı.


  GASTROSKOPi:Hastaya yutturulan bir kamera ile midenin görerek muayene edilmesi.


  GASTROiNTESTiNAL:Mide - barsak.


  GASTROLiT:Mide taşı.


  GASTROMEGALi:Midenin genişlemesi.


  GASTRONOMi:iyi yemek yeme bilimi.


  GASTROPTOZiS:Mide düşüklüğü.


  GiARDiA:Tek hücreli organizmalardandır. Esas adı Giardia Lamblialis olup sindirim sisteminde yerleşir.


  GiARDiASiS:Giardia intestinalis adlı mikroorgnizmanın sebep olduğu hastalık.


  GLOKOM NEDiR:Glokom hiçbir belirti vermeyen sinsi bir hastalıktır ve ancak düzenli göz muayenesi esnasında yapılan ölçümler ile tespit edilebilir. Glokom göz içi basıncının yükselmesi ile görme sinirinde oluşan tahribattır. Görme siniri gözden aldığı bilgiyi ( görüntü ) beyindeki görme merkezine götüren bağlantıyı sağlar.Görme sinirindeki tahribat zamanında kontrol altına alınmadığı durumlarda körlüğe kadar varabilen görme azalmasına ve görme kayıplarına yol açar.


  HABiTÜEL:itiyadi alışkanlığa bağlı.


  HALLÜSiNASYON:Gerçekte olmayan şeyleri algılamak.


  HALLUKS:Ayak başparmağı.


  HALOTAN:Anestezik bir madde.


  HAMARTOM:Yeni oluşmuş kan damarlarında meydana gelen tümör.


  HAMARTROZ:Eklem boşluğuna kan dolması.


  HAŞiŞ:Esrar haşhaş.


  HEMATOM:Organ içerisinde veya aralarında kan birikmesi.


  HEMORAJi:Kanama.


  HEMAGLÜTiNASYON:Kan yuvarlarının aglütinasyonu.


  HEMANJiEKTAZi:Kan damarlarının genişlemesi.


  HEMANJiOM:Kan damarlarından dogan urlar.


  HEMATEMEZ:Kan kusma.


  HEMATOSEL:Testis torbalarında kan birikmesi.


  HEMATOLOG:Kan hastalıkları uzmanı.


  HEMATOMiYELi:Omurilikte kanama.


  HERPES:Uçuk içi sıvı dolu vezikül.


  HERPES SiMPLEKS:Aynı adı taşıyan virüsün sebep olduğu çeşitli deri ve mukoza bölgelerinde yaygın küçük içi sıvı dolu oluşumlar ile belirgin virütik enfeksiyon.


  HiLER:Hilus'a ait. Örneğin Hiler Lenf Adenopati denildiği zaman Hilus'a komşu lenf bezlerinde büyüme anlaşılır.


  HiLUS:Organlarda büyük damar ve sinirlerin akciğerlerde solunum yollarının giriş kapısı.


  HiPERKROMAZi:Pigment fazlalığı gösteren.


  HiPOFiZ:Beyin tabanında burun arkasının üst kısmına uyan bölgede hormon salgılayan bir bezdir.


  HiPOSPADiAS:Penisin doğumsal bir şekil bozukluğudur. idrar yolunun son kısmı olan üretra'nın dışa açılan deliğinin normal yerinde değil penisin alt yüzünde herhangi bir yerde olması halidir.


  iHTiYOZiS:Cildin pul pul ve kuru oluşu ile kendini gösteren bir hastalık.


  iDiOPATiK:Oluşumunda bir sebeb gösterilemeyen.


  iKTER:Sarılık.


  iKTUS:inme. darbe.


  iDiOToğuştan aptal.


  iLEiTiS:ince barsak iltihabı.


  iLEUM:ince barsağın son bölümü.


  iLEUS:Barsak tıkanması.


  iLLUZYONışarıdan gelen görsel uyarıların olduklarından faklı algılanması.


  iMBESiL:Geri zekalı.


  iMiTASYON:Taklit.


  iMMATÜR:Tam gelişmemiş.


  iMMiNENT:Tehdit eden.


  iMMiNENT ABORTUSüşük tehdidi altındaki gebelik.


  iMMOBiL:Hareketsiz.


  iMMÜN:Bağışıkbulaşıcı hastalıktan muaf.


  iMMÜNiTE:Bağışıklıkmuafiyet.


  iMMÜNiZE:Bağışık kılmak.


  iMMÜNOLOJi:Bağışıklığı inceleyen bilim.


  iMMÜNOLOG:Bağışıklık uzmanı.


  iNFLAMASYON:Çeşitli mikrobik ajanlar veya toksinlerine karşı vücudun göstermiş olduğu; hararet artması kızarıklık ile karakterize iltihabi reaksiyon.


  iNTERMEDiER:Arada oluşan meydana gelen.


  iNTERVERTEBRAL:Vertebralar arası omurlar arası.


  iNTRAEPiTELiAL:Epital hücreleri içerisinde.


  JARGON:Kelimeleri yerinde kullanamama ile karekterize anlamsız ve anlaşılmaz konuşma.


  JEJUNUM:Oniki parmak barsağından sonra gelen ince barsak bölümü.


  JEJUNiT:Jejunum iltihabı.


  JiGANTiZM:Ergenlik çağından önce oluşan hipofiz bezi tümörlerinde büyüme olayının kontrolden çıkması sonucu oluşan dev görünüm.


  JiNEKOLOJi:Kadın hastalıkları ile ilgili tıp dalı.


  JiNEKOMASTi:Erkeklerde memenin anormal ölçüde büyümesi.


  JiNJiViTiştleri iltihabı.


  JOiNT:Eklem.


  JUVENiL:Gençliğe ait.


  KAKOZMi:Pis koku.


  KALYUM:Potasyum.


  KARDiAK:Kalbe ait.


  KARiNA:Trakeanın (nefes borusu) sağ ve sol akciğerlere girmeden önce ikiye ayrıldığı kısıma verilen ad.


  KARPAL TUNEL SENDROMU:Üst ekstremitedeki ( kollar ) en yaygın tuzak nöropatisidir. Tuzak nöropatisi omurilikten çıkan periferik sinirlerin ekstremitelere giderken yakınındaki anatomik yapılardaki oluşan basılar nedeniyle gelişen bir nevi periferik sinir yaralanmalarıdır. Median sinir ( N. Medianus ) bilek çizgisinin hemen altında "Karpal Tunel" içindeki seyrinde basıya uğrar. Genellikle orta yaşlı insanlarda görülür. Kadınlarda rastlanma oranı erkeklere nazaran 4 katı fazladır. Vakaların yarısında tutulum her iki eldedir.


  KAŞEKSi:Genel sağlık durumunun bozukluğu ile ilgili ileri derecede zayıflama hali.


  KATABOLiZMA:Maddelerin yüksek terkiplerinin dokularda yakılarak daha basit terkipte maddeler meydana gelmesi.


  KELOiD:Eski bir kesi veya ameliyat yerinde aşırı nedbe dokusu oluşmasıdır.


  KERATiN:Tırnak ve boynuzun ana maddesi.


  KERATiNiZASYON:Boynuzlaşma.


  KERATiT:Kornea iltihabı.


  KERATOMA:Nasır.


  KERATOMETRE:Kornea kavislerini ölçmekte kullanılan alet.


  KERATOPLASTi:Matlaşmış korneanın yerine başkasından alınan korneanın konulması ameliyatı.


  KERATOSKOP:Korneayı muayene aleti.


  KERNiCTERUS:Yeni doğanın şiddetli ikterinde beynin bazı çekirdeklerinin bilüribinin etkisiyle toksik degenerasyonudur.Çocukta zeka geriliği ve spastisite görülebilir.


  KETONEMi:Kanda keton cisimciklerinin bulunması.


  KETONÜRi:Idrarla keton çıkarılması.


  KIZAMIK:Salgın yapan virütik bir çocukluk çağı hastalığıdır.


  KiFOZ:Omurganın açıklığı öne bakan kanburluğuna verilen ad.


  KiST:Etrafı membranla (zar) çevrili içi sıvı dolu oluşumlar. Büyüklükleri muhtelif olup vücüdun her tarafında oluşabilir.


  KiST HiDATiK:Bazı organlarda (daha çok karaciger akciğer beyin) ekinokok adı verilen parazitlerin neden olduğu içi berrak su görünümünde kistler.


  KiST SEBASE:Yağ bezlerinin büyümesi sonucu deri altında oluşan kistler.


  KLOSTROFOBi:Kapalı yerlerden sebebsiz yere korkma reaksiyonudur.


  KLEPTOMANi:ihtiyacı olmaksızın patalojik çalma dürtüsüne verilen addır.


  KOCH BASiLi:Tüberküloz basiline bulanın adına izafeten verilen ad.


  KOLESTEROL:Hayvansal ve bitkisel yağların içerisinde bulunan karaciğer tarafından sentez edilen bir maddedir. Kanda normalden fazla bulunması halinde damar sertliğine neden olur ve bazanda safra pigmentleri ile birleşerek safra taşlarının oluşumunda rol oynar.


  KORPUS:Gövde.


  KÜRTAJ:Küretajın kelime anlamı kazımaktır. Ama burada adı geçen Kürtaj halk arasında küçük hamileliklerde rahim içerisindeki ceninin tıbbi müdahele ile alınması kastedilmektedir. Kürtaj ayrıca teşhis amaçlı da yapılabilir. Yani rahim iç duvarından kazınarak örnek alınıp incelenmeside kürtaj olarak adlandırılır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  LABiL:Kararsız çabuk değişen.


  LAKTASYON:Annenin süt verme devresi.


  LAKRiMA:Göz yaşı.


  LAKÜN:Küçük boşluk delik.


  LAGOFTALMi:Göz kapaklarındaki bozukluk nedeniyle gözlerin tam kapanmaması hali.


  LAP:Lenfadenopati'nin kısaltılmış şeklidir. Lenfadenopati lenf bezlerinde büyüme anlamına gelir.


  LAPARATOMi:Teşhis amaçlı veya ameliyat için karın boşluğunun açılması.


  LAPAROSKOPi:Ucunda kamera olan laparoskop denilen aletle karın boşluğunun endoskopik incelenmesi.


  LARVA:Tırtıl kurtçuk.


  LARENKS:Gırtlak.


  LARENJiT:Larenks iltihabı.


  LARENGOSKOP:Bogazın muayenesine yarayan aynalı ışıklı alet.


  LARENGOSKOPi:Gırtlağın içinin larengoskop ile muayenesi.


  LENFOMA:Başlangıcını lenfoid dokudan almış ur.


  LEZYON:Genel anlamda henüz tam olarak niteliği tespit edilmemiş bozukluk.


  LiGAMENT:Vücudun muhtelif eklemlerinde organlarında bulunan bağlara verilen isimdir.


  LOMBER BÖLGE:Bel bölgesi.


  LUMBAGO:Bel ağrısı.


  LUMBO-SAKRAL BÖLGE:Kuyruk sokumu-bel bölgesi.


  LUMBOSiYATALJi:Belden bacağın arka kısmına siyatik sinir boyunca yayılan ağrı.


  MAKRO:Büyük.


  MAKROSEFALi:Başın (beynin) normalden büyük olması.


  MAGNET:Mıknatıs.


  MALABSORBSiYON:Emilimin bozuk oluşu.


  MALADi:Hastalık.


  MALASi:Keyifsizlik kırıklık.


  MALARYA:Sıtma.


  MALE:Erkek.


  MALFORMASYON:Kusurlu oluş sakatlık.


  MALFONKSiYON:Her hangi bir organın yetersiz veya dengesiz görev yapması.


  MALiN:Habis kötü huylu.


  MALLEOL:Ayak ekleminin her iki tarafındaki kemik çıkıntılarına verilen isim.


  MALLEUS:Orta kulaktaki çekiç kemik.


  MALNUTRiSYON:Sağlık için şart olan vitamin mineral protein ve benzeri maddelerin yetersiz alınmasından doğan hastalıkları tanımlayan bir terimdir.


  MALPRAKTiS:Tıpta yanlış özensiz tedavi.


  MASTEKTOMi:Ameliyatla memenin alınması.


  MAMiLLA:Meme başı.


  MAMOGRAFi:Meme filmi.


  MANDiBULA:Alt çene kemiği.


  MANi:Aşırı neşe şeklinde beliren psişik hastalık.


  MANiFEST:Aşikar gizli olmayan.


  MARFAN SENDROMU:Sebebi bilinmeyen herediter genetik bir hastalık.


  MARiHUANA:Esrar.


  MASTEKTOMi:Memenin her hangi bir rahatsızlık nedeniyle alınmasıdır. Basit mastektomi sadece meme dokusunun çıkartılmasıdır. Radikal mastektomi ise kanser vakalarında baş vurulan memeyle birlikte memenin altındaki kasların ve koltuk altındaki lenf bezlerinin de çıkartılmasıdır.


  MASTiTiS:Memenin iltihabıdır emziren annelerde sütün birikmesi nedeniyle veya meme başındaki çatlak nedeniyle sık rastlanan bir durumdur.


  MASTOiDEKTOMi:Mastoid hücrelerin iltihaplanması nedeniyle mastoid kemiğin çıkartılması ameliyatıdır.


  MASTOiDiT:Kulak arkasında bulunan mastoid kemiktekimastoid hücrelerinin iltihabıdır. Genellikle orta kulak iltihaplarını takip eder.


  MAZOHiST:işkenceden zevk alan işkence tarzı hareketlerden cinsel haz duyan.


  MENENJiT:Beyin zarlarının (Meninkslerin) iltihabıdır.


  MENOPOZ:Adetten kesilme.


  MENSTRUAL:Menstruasyonla ile ilgili adet görme ile ilgili.


  MENSTRUAL SiKLUS:Adet görme dönemleri iki adet arası.


  MENTRUASYON:Adet görme ay başı. (bayanlarda periodik kanama)


  MENTAL RETERDATION:Zeka gelişiminde gerilik.


  METASTATiK:Metastaz yapmış lezyona verilen isim. (Başka bir organdan atlamış tümöral oluşum)


  METASTAZ:Herhangi bir organdaki kanser hücrelerinin vücudun başka bir bölümüne atlamasıdır.


  MiTOZ:Hücre bölünmesi.


  MiTRAL KAPAK:Sol atriumu sol ventriküle bağlayan ve tek yönlü akımın oluşmasını sağlayan bir sistemdir.


  MiYOM:Uterus adalesinin iyi huylu tümörüdür.


  MUKOLiTiK:Mukus'u eriten anlamındadır. Yani akciğerlerde oluşan ve katılığı nedeniyle çıkarılmakta güçlükle karşılaşılan mukus'un (balgam) kıvamını azaltarak atılmasını sağlayan ilaçlar.


  MUKOZA:Bazı organların iç yüzlerini kaplayan ve salgı üreten doku tabakası.


  MYELiN:Sağlıklı sinir liflerinin etrafını saran ve mesajların iletilmesini kolaylaştıran bir madde olup yapı olarak % 20 protein geri kalan kısmı da lipidten( kolesterol lesitin ) teşekkül eder. Beyinin büyük bölümünün myelinizasyonu 2 yaşın sonuna kadar tamamlanır ancak santral sinir sisteminde myelin oluşumu 10 yaşına kadar sürer.


  MYELiN BOZUKLUKLARI:Myelin ya doğuştan anormaldir ya da düzgün biçimde oluşmamıştır. Diğer bir şekil de myelin oluştuğu zaman normaldir ancak patalojik bir olay sonucunda parçalanır. Örn. Multipl skleroz.


  NARKOANALiZ:Psikanalize yardımcı olmak amacıyla bir narkotik ilacın kullanılmasıdır.


  NARKOLEPSi:Önüne geçilemiyecek kadar şiddetli uyuma eğilimi.


  NARKOZ:Ameliyat yapmak için duyu hareket ve bilincin damar yolu veya solunum yolu ile narkotik madde verilerek uyuşturulmasıdır.


  NARKOTiK:Uyutucu uyuşturucu.


  NARSiZM:Kendi kendini sevmek anlamına gelir.Aslında gelişimin normal bir safhasını teşkil ederancak hayatın ileri devrelerinde varlığı anormal sayılır.


  NATALoğuşa ait.


  NAZAL KEMiK:Burun kemiği.


  NAZOFARiNKS:Burnun arka kısmı ile yutağın komşuluk yaptığı bölge.


  NATRiUM:Sodyum.


  NATUREL:Normal tabii.


  NAUSEA:Mide bulantısı.


  NEBULiZER:Sıvıyı püskürterek uygulamaya yarayan alet.


  NEONATAL:Yeni doğana ait.


  NEOPLAZi:Patalojik anlamda yeni doku oluşumu.


  NÖROLOJi:Asabiye sinir hastalıkları.


  NÖROŞiRÜRJi:Beyin cerrahisi.


  NODÜL:Yuvarlak çapı 1 cm'den küçük patolojik oluşumlar.


  OBDUKSiYON:Otopsi.


  OBEZ:Şişman.


  OBEZiTE:Şişmanlık.


  OBJE:Görülebilen veya dokunulanilen herhangi bir şey.


  OBJEKTiFuyulup görülebilen idrak edilebilen.


  OBLiTERASYON:Vücuttaki boşlukların tıkanması.


  OBSERVASYON:Müşahade.


  OBSESYONaimi endişefikri sabit nöroz.


  OBSTRÜKSiYON:Tıkanma engel.


  OBSTETRioğum bilgisi.


  ODiOGRAM:Kulağın işitme gücünün kaydıdır odiometri cihazı ile ölçülür.


  OEDiPUS KOMPLEKSi:Erkek çocuğun annesine karşı duyduğu bilinçsiz yakınlık nedeniyle babasını kıskanması ve bununla ilgili ruhsal bozukluklar kompleksine verilen isimdir.


  ODONTOiDiş şeklinde.


  OFTALMiK:Göze ait.


  OFTALMOPLEJi:Göze ait sinirlerin felci sonucu göz kapağının düşmesi ve gözün hareket edememesi ile birlikte oluşan tablo.


  OFTALMOLOJi:Göz ve göz hastalıkları ile uğraşan bilim dalı.


  OFTALMOSKOP:Göz içi muayenesinde kullanılan bir alet.


  OFTALMOSKOPi:Oftalmoskop ile gözün içinin muayene edilmesi.


  OFTALMOLOJiST:Göz hastalıkları uzmanı göz mütehassısı.


  OFTALMOTONOMETRi:Göz içi basıncın ölçülmesi.


  OKKULT:Gizli kapalı.


  OKLUDE:Kapalı tıkalı.


  OKSiPUT:Başın arka kısmı.


  OKULOMOTORYUS:Gözü hareket ettiren sinirlerden birisidir.(3.kafa çifti Nervus Oculomotorius)


  OKÜLER:Göze ait.


  OLEKRANONirsekteki çıkıntı.


  OLFAKTORYUS:Koku siniri.(Nervus Olfactorius)


  OLiGÜRi:idrarın normalden az çıkartılması


  OLiGO:Geriküçük.


  OLiGODENDROGLiOMA:Sinir sistemi destek dokusuna ait özellikle beyincikte görülen kötü huylu tümör.


  OLiGOSPERMi:Menide spermatozoidlerin normalden az oluşu.


  OMENTUM:Karın içerisinde barsakları örten oluşum.


  ONANiZM:Genital organlar ile oynayarak kendi kendine tatmin.


  ONKOLOJi:Tümöral oluşumlarla ilgili bilim dalı.


  OPAKonuk şeffaf olmayan.


  OPERABL:Ameliyat edilebilir ameliyat edilmekle halen bir şansı olan. ( aksi; inoperabl )


  OPERASYON:Cerrahi müdahale ameliyat.


  OPiAT:Afyonlu ilaç uyuşturucu.


  OPiSTOTONUS:Bazı hastalıklarda vücudun ekstansör (gerici ) kaslarının gerilmesi sonucu gövdenin yay biçimi alarak kasılmış hali. ( Örn. Tetanozda )


  ORTOPNE:istirahatte yatar durumda dispne ( nefes darlığı ) hissedilmesi oturunca veya ayağa kalkınca kaybolmasına ortopne denir.


  OSTEOGENESiS:Kemik oluşumu kemiklerin gelişimi.


  OSTEOGENESiS iMPERFEKTA:Kemiklerin kolayca kırılacak şekilde gevrek oluşu ile karekterize kalıtsal nitelik gösteren hastalık.


  OSTEOJENiK:Kemik yapıcı.


  OSTEOiD:Kemik gibi kemiğimsi.


  OSTEOLiZ:Kemiğin çürümesi nekrozu erimesi.


  OSTEOMALASi:Kemiklerin yumuşaması ile karekterize bir hastalık.


  OSTEOMiYELiT:Kemik iltihabı.


  OSTEOFiT:Kemiklerde patalojik olarak oluşan çıkıntı şeklindeki oluşumlar.


  OSTEOPLASTi:Kusurrlu kemiği düzeltme veya sağlam kemikle değiştirme ameliyatı.


  OTOTRANSFÜZYON:Transfüzyon için hastanın kendi kanının kullanılması yöntemidir. Özellikle son yıllarda önem kazanmıştır. ( AIDS tehlikesine karşı ) Kanın güvenle 35 gün kadar saklanabilmesi bu uygulamaya temel olmuştur. Sağlıklı kişiden ameliyat öncesinde aralıklı olarak 2-4 hatta 5-6 ünite kan alınıp bankada saklanabilir. Bu işlem süresince hastaya ağızdan demir preparatları verilmelidir. Hastadan daha önceden alınan kan ameliyat esnasında güvenle kullanılır.


  OVOBLAST:Yumurtanın geliştiği hücre yumurta hücresi.


  OVOSiT:Olgunlaşma devresinden önceki dişi cinsiyet hücresi.


  OVÜLASYON:Kadınlarda yumurtalıklarda ovüm'ün (Yumurtanın) atılmasıdır. Ovülasyon genellikle adet dönemlerinin ortasına rastlayan 11-14. günler arasında olur.


  ÖDEM:Vücutta anormal miktarda su toplanmasıdır.Kalp damar ve böbrek hastalıklarının bir belirtisi olabildiği gibi bazı allerjik durumlarda ve beyin travmalarında ciddi sonuçlar doğurabilir.


  ÖDiPUS KOMPLEKSi:Bkz. ODiPUS KOMPLEKSi.


  ÖSTAKi BORUSU:Orta kulakla nazofarenksi birleştiren atmosfer basıncı ile orta kulak içi basıncı dengeliyen yola verilen isimdir.


  ÖSTROJEN:Yumurtalıklardan salgılanan ve insanlarda sekonder cinsel karakterlerin gelişmesini sağlıyan hormondur.


  ÖTENAZi:Kısaca ölüm hakkı da denilebilir.Tedavisi mümkün olmayan kronik hastalıklarda hayattan umudunu kesmiş hastanın ağrısız bir metotla ölümüne izin verilmesidir.Yasal değildir.


  ÖZEFAGUS:Yemek borusuna verilen isimdir yutak ile mideyi birleştirir.


  PAKiMENENJiT:Beynin en dış zarının (dura mater) iltihabıdır.


  PANDEMi:Salgın bir hastalığın kıta düzeyinde çok geniş bir alana yayılmasına verilen isimdir.


  PALiLALi:Psikolojik bir bozukluk olup aynı cümle veya kelimenin bir çok defa tekrarlanmasıdır.


  PALYATiF:Hafifletici.


  PALPASYON:Elle dokunularak yapılan muayene.


  PALPiTASYON:Kalp çarpıntısı.


  PALSY:Felç inme.


  PAN:Bütün.


  PANARiS:Tırnak yatağı iltihabı dolama.


  PANARTERiT:Bütün arterleri kapsayan iltihabi durum.


  PANKARDiT:Kalbin bütün zarlarının iltihabı.


  PANKREAS:Karın boşluğunun üst tarafında ve bel omurlarının ön kısmında yerleşik bir organdır.Salgılarıyla sindirm fonksiyonuna yardımcı olur ve kan şekerini düzenler.


  PANKREATiT:Pankreas iltihabıdır.


  PANOFTALMi:Gözün bütün tabakalarının iltihabı.


  PANSiNÜZiT:Bütün yüz sinüslerinin iltihabı.


  PAPiLLOM:Meme başı gibi çıkıntılar yapan iyi huylu tümörler.


  PAPiLLOKARSiNOM:Kötü huylu papillom.


  PAPAVERiN:Opiumdan elde edilen düz kasların spazmını çözücüetkiye sahip bir alkaloid.


  PAPiLLiT:Görme sinirinin retinaya girdiği yerin(optik papilla)ödemli iltihabı.


  PAPÜL:Ciltteki sınırları belirgin kabarık 1 cm'den küçük çaplı lezyonlardır. Resim - Papül


  PARA:Yanında yan. Örn. (Para-aortik aortun yanında)


  PARAKARDiAK:Kalbin yanında kalbe komşu.


  PARALiTiK:Felç olan felçli kişi.


  PARALiZi:Felç.


  PARAMEDiAN:Orta hattın yanında orta hatta yakın.


  PARAMEDiKAL:Bir dereceye kadar tıpla ilgili hekimliği kısmen ilgilendiren.


  PARANAZAL:Burun boşluğunun yanında buruna komşu.


  PARANKiM:Bir organ yada bezin görev gören dokusudur. Örneğin karaciğer parankimi denildiği zaman karaciğerin bütünü anlaşılır.


  PARAOZEFAGEAL:Özefagusun ( yemek borusu ) yanında yer alan.


  PARAPLEJi:Belden aşağı her iki bacağın tutmaması felç hali.


  PARAPAREZi:Belden aşağı her iki bacağın kısmi felci örn. hareket olup yardımsız yürüyecek kadar güç olmaması.


  PARATiROiD:Tiroid bezi arkasında bulunan dört adet küçük beze verilen isim.


  PARATiROiDEKTOMi:Paratiroidlerin ameliyatla çıkartılması.


  PARATRAKEAL:Nefes borusunun yanında yer alan.


  PARAVERTEBRAL:Omurganın ( Vertebral Kolon ) yanında yer alan.


  PARAZiTEMi:Kanda parazit bulunması.


  PARAZiT:Asalak.


  PARASENTEZ:içinde su veya cerahat toplanmış bir vücut boşluğundaki sıvıyı çıkarmak için yapılan delme ameliyatı.


  PARENKiM:Organın kendine özel doku yapısı.


  PARENTERAL:ilaç veya serumların ağız yolu ile değil damar yolu adele içi gibi yollarla verilmesi.


  PARESTEZi:Uyuşma karıncalanma veya yanma hissi gibi duyusal bozukluklar.


  PARiETAL KEMiK:Kafatasının her iki yan tarafındaki kemiklere verilen isim.


  PAROKSiSMAL:Ani ve geçici krizler halinde gelen.


  PARSiYEL:Bütününü kapsamayan tam olmayan kısmi.


  PARTiKÜL:Parçacık zerre.


  PARTUSoğum.


  PAROTiS BEZi:Kulak altı tükrük bezi.


  PAROTiTiS:Kabakulak.


  PATELLAiz kapağı kemiği.


  PATOJEN:Hastalık yapan madde veya mikroorganizmalar.


  PATOGENEZ:Hastalığın esas ve gelişimi.


  PATOGNOMONiK:Bir hastalık için çok özel belirti bu varsa mutlaka o hastalık akla gelmelidir gibi.


  PATOLOJiK:Normal olmayan hastalıklı.


  PATOLOG:Hastalık nedeni ile dokularda meydana gelen değişimleri inceleyen bilimle uğraşan kişi.


  PEDiATRi:Çocuk hastalıkları ile uğraşan tıp dalı.


  PEDiATRiST:Çocuk hastalıkları uzmanı.


  PELViS:Leğen kemiği.


  PENiS:Erkek cinsel organı.


  PERiTON:Karın içi organları çepeçevre saran karın boşluğunun iç yüzünü örten zardır.


  PERiTONiT:Peritonun iltihabıdır.


  PERORAL:Ağız yolu ile.


  PETEŞi:Ciltte nokta biçiminde kanamalar. (Damar dışına kan çıkması)


  PHENOTYPE:Kişinin kalıtsal yapısının dışa akseden görünümü aynı tür fertlerini belirleyen gözle görülebilen özelliklerin tümü.


  PITRIASISaha çok gövdede ve uzuvların gövdeye yakın yerlerinde yerleşen bazan kepeklenme gösteren bir cilt hastalığıdır. Çeşitli türleri vardır bunlardan PITRIASIS VERSICOLOR'da deniz mevsimlerinde hasta olan bölge güneş ışını almadığı için daha belirgin hale gelir.


  PLAK:Plak dermatologlar için açık bir anlamı olan ancak başkaları tarafından genellikle anlaşılmayan bir terimdir. Yüksekliğine oranla kapladığı alan geniştir ve keskin bir kenarı vardır. Plaklar en sık sedef hastalığında (psöriasis) görülür. Bkz. Resim - Plak


  PLEVRA:Akciğerleri ve göğüs kafesinin iç yüzünü örten zar.


  PLEVRAL:Plevraya ait.


  PLÖREZi:Plevra iltihabı. Akciğerin üzerini örten plevra ile göğüs duvarını örten iki plevra yaprağı arasında sıvı birikmesi.


  PLÖRiT:Plevranın sıvı birikmeksizin kuru iltihabı.


  POLiKiSTiK:Bazı organlarda çok sayıda içi sıvı ile dolu oluşumlara verilen addır. Polikistik böbrek polikistik meme gibi.


  POLiP:Organların ve vücut boşluklarının iç yüzünü kapsayan mukoza adı verilen tabakadan menşeini almış saplı iyi huylu küçük ur.


  POSTERiOR LONGiTiDUNAL LiGAMENT:Omurgaların omurilik kanalına bakan yüzünü saran bağ dokusuna verilen ad. Bu bağ dokusunun omurgaların ön yüzünde olanına da anterior longitidunal ligament adı verilir.


  POSTERO-LATERAL:Arka - yan.


  PROSTAT:Erkeklerde mesanenin altında ve idar yolunun başlangıcında bulunan genital sisteme ait bir bez.


  PROSTATiT:Prostat iltihabı.


  PSORIASIS:Halk arasında sedef hastalığı olarak bilinir. Sık rastlanan özellikle diz ve dirseklerde ve vücudun diğer bölgelerinde rastlanan simetrik kırmızı kabuklanma ve pullanma gösteren bir cilt hastalığıdır. Sebebi bilinmemektedir. Bkz Resim


  PULMONER:Akciğer veya akciğerlerle ilgili.


  PULMONER ARTER:Akciğerin büyük besleyici arteri.


  PÜSTÜL:Ciltte içerisinde cerahat bulunan kabarık lezyonlardır.


  RABiES:Kuduz.


  RADiUS:Ön kolun dış tarafında (baş parmak tarafında) bulunan kemiktir.


  RADiKAL:Sebebe yönelik köklü.


  RADiKÜL:ince dal küçük kök.


  RADiKÜLiT:Omurilikten çıkan sinirlerin (spinal sinir) kök iltihabıdır.


  RADiKÜLOPATi:Spinal sinir köklerini tutan herhangi bir hastalık.


  RADYOAKTiF:Radyasyon yayan özelliğe sahip.


  RADYODERMATiT:Işına maruz kalmış ciltte meydana gelen dermatit.


  RADYOLOJi:Genel anlamda X ışınları ses dalgaları veya diger yöntemleri kullanarak teşhis hizmetleri veren tıp dalıdır.


  RADYOTERAPi:Işınlama kullanılarak yapılan tedavi yöntemi.


  RAHiM:Uterus döl yatağı.


  RAŞiTiZM vitamini eksikliğinin neden olduğu çocuklarda görülen bir hastalıktır.Kemik teşekkülünün tam olmaması nedeniyle tedavisi geciktirilmiş ihmal edilmiş vakalarda uzun kemiklerde deformiteler teşekkül eder.


  REFRAKSiYON:Kırılma.


  REFRAKTOMETRE:Görme bozuklukluklarını ölçen cihaz.


  REJENERASYON:Harap olmuş bir dokunun kendini yenilemesi tamiri.


  REJiONAL:Bir bölgeye ait.


  REGRESYON:Bir hastalık belirtisinin gerilemesi şiddetinin azalması.


  REGURJiTASYON:Yenilen yiyecek ve içeceklerin kusma olmaksızın ağıza geri gelmesi.


  REHABiLiTASYON:Fiziki hareket kusurlarını düzeltme yeniden kazandırma.


  RELAKSiN:Gebelik esnasında meydana gelen ve doğum işlevinde gevşetici rol oynayan hormon.


  REMiSYON:Hastalık belirtilerinin sönmesi.


  RENAL:Böbrekle ilgili.


  RENAL ARTER:Böbrek arteri.


  REPRODUKTiF :Çoğalabilen.


  RESPiRASYON:Solunum nefes almak.


  RESPiRATUVAR SiSTEM:Solunum sistemi.


  RETANSiYON:Birikme toplanıp kalma. ( Örn. idrar retansiyonu;idrar tutulması idrar yapamama.)


  RETiKÜLER:Ağ gibi ağ biçiminde.


  RETiNA:Gözün en iç tabakası ağ tabaka.


  RETiNiT:Retina iltihabı.


  RETROBULBER:Göz küresinin arka kısmı.


  RETROBULBER NÖRiT:Görme sinirinin gözün arka kısmındaki bölümünün ani görme kaybı ile karekterize iltihabi durumu.


  RETROGRESSiV:Gerileyen.


  RETROPERiTONEAL:Periton zarının arkasında.


  RETROVERSi:Bir organın normal konumda değil arkaya doğru eğik durumda olması.


  REVASKÜLARiZASYON:Yeniden damarlanma.


  REYNAUD:Sebebi bilinmeyen daha çok orta yaşlı kadınlarda rastlanan bir rahatsızlık olup özellikle soğuğa maruz kalınca parmaklarda morarma ve hissizleşme ile karakterize bir damar rahatsızlığıdır.


  REZEKSiYON:Bir organ veya vücut kısmının bir bölümünün veya tamamının çıkartılması.


  REZiDÜ:Artık bakiye.


  REZiDÜEL:Kalan artan. ( Örn. Rezidüel idrar; idrar yapıldıktan sonra çıkartılamıyarak geride kalan idrar.)


  REZiSTAN:Mukavim dirençli.


  REZiSTANSirenç mukavemet.


  REZORBSiYON:Emilme.


  SAFRA:Karaciger tarafından salgılanan yeşilimsi kahverengi bir sıvıdır.Safra kısmen yağ sindirimine yarayan bir salgı kısmende eskimiş alyuvarların tahrip olmaları sonucu oluşmuş bir atılma ürünüdür.


  SAFRA KESESi:Karaciğerden salgılanan safranın toplandığı karacigerin alt kısmında bulunan torba şeklinde bir organ-dır.Kesenin görevi safrayı depolayıp yoğunlaştırmak ve gerekli aralıklarla oniki parmak barsağına safra salgılamaktır.


  SAK:Kese torba.


  SAKKÜLER:Keseye benzer torba gibi.


  SAKRUM:Kuyruk sokumu.


  SAKRALiZASYON:Beşinci bel omuru ile kuyruk sokumu kemiğinin birleşik olmasına verilen isim.Yapısal bir farklılıktır.


  SAKROiLiAK EKLEM:Sakrumla kalça kemiğinin sağda ve solda yapmış olduğu eklem.


  SADiZM:Başkalarına acı vermekten cinsel haz duyma.


  SADiST:Başkasına işkence etmekten zevk alan kişi.


  SAGiTTAL:Vücudu sol sağ şeklinde ortadan ayıran düzlem.


  SAKRO-iLiAK EKLEM:Kuyruk sokumu kemiği ile leğen kemiğinin yapmış olduğu eklem ( Sağ ve solda olmak üzere her iki tarafta da vardır. )


  SAKRUM:Kuyruk sokumu kemiği.


  SALiSiLiK ASiT:Ateş düşürücü etkisi olan ve aspirin yapımında kullanılan bir madde.


  SALMONELLA:Bir bakteri türü.


  SALPiNKS:Tuba uterina rahimle yumurtalıklar arasındaki geçişi sağlayan sağlı sollu iki tarafta bulunan tüpler.Tüplerin tıkalı olması kısırlığa neden olur.


  SALPENJiT:Tuba uterinaların iltihabı.


  SEDASYON:Hastanın sakinleştirilmesi.


  SiMPLEKS:Tek maddeden oluşmuş basit sade.


  SiNÜZiT:Sinüs adı verilen yüzdeki kemik boşlukların iç yüzünü kaplayan mukoza iltihabına ve boşlukta cerahat toplanmasına sinüzit adı verilir.


  SiRENGOMYELi :Spinal kordun ( omurilik ) kistik kavitasyonu. Doğumsal anomaliler tümör veya travma menşeli olabilir. Basit şekli Hidromiyeli olarak da isimlendirilir; santral spinal kanalın genişlemesidir. Nonkominikan Sirengomyeli; de ise kist omurilik dokusundan çıkar ve santral kanalla birleşmez.


  SiROZ:Bir organda sertleşme ve nedbeleşme ile karakterize fibröz doku oluşumuna verilen isimdir. Ancak bu terim hemen her zaman karaciğerin görevini yapamamasıyla ilgili kronik karaciğer iltihabı için kullanılır.


  SiTOLOJi:Hücre bilimi.


  SKOLYOZ (SKOLiOSiS):Omurganın sağ veya sola doğru eğrilikleri ile karakterize şekil bozukluğu.


  SPiNAL STENOZ ( Dar kanal ):Spinal kanal ön-arka uzunluğunun normal ölçünün altına inecek şekilde dar olması. BT incelemeleri için ( lomber bölgede ) 11.5 mm. nin altında olması dar kanal olarak değerlendirilir.


  SPONDiLOZiS:Omurların ( vertebra ) spesifik olmayan degeneratif süreci; omurlarda yaşın ilerlemesiyle veya travmalar sonucu kemik yapıda dikensi çıkıntılar eklem aralıklarında daralmalar gibi değişimlerin oluşması. Halk arasında kireçlenme olarak da adlandırılmaktadır.


  SPONDiLOLiSTEZiS:Bir omurun ( Korpus vertebra ) diğerinin üstünde öne doğru kayması. Genellikle S1 ( 1. sakral vertebra ) üstünde L5 ( lomber 5. vertebra ) daha seyrek olarak da L5 üstünde L4.


  STERNUM:iman kemiği.


  SUBKARiNAL:Karinanın altında. (Karina:Trakea'nın ikiye ayrıldığı yere verilen isim)


  SUBPLEVRAL:Akciğer zarının altında.


  SÜT BEZESi:Meme dokusu içerisindeki süt üreten bezler.


  TABES DORSALiS:Sfilizin ilerlemiş döneminde sinir sistemi tutulumuna bağlı olarak dengesizlik yürüme güçlüğü görme bozuklukları ile seyreden tabloya verilen isimdir.


  TALAMUS:Orta beyindeki bir cekirdek grubuna verilen addır.


  TALASEMi:Kalıtsal bir kan hastalığıdır.akdeniz kıyılarında yaşayanlarda daha sık görülür.


  TAKiPNE:Çok hızlı solunum.


  TARTARiş taşı.


  TELENJEKTAZieride veya mukozalarda kırmızı lekeler şeklinde görülen kılcal arteriol ve venüllerin genişlemesinden oluşan lezyonlar.


  TELEKARDiOFON:Kalp seslerini hastadan uzakta dinleten alet.


  TELEPATi:Beş duyu işe karışmaksızın düşüncelerin bu duyuların üstünde bir yolla aktarılması.  TEMPORAL BÖLGE:Şakak bölgesi.


  TENDiNiT:Tendon iltihabı.


  TENDON:Kasların kemiklere yapışmasını sağlayan yapılar.


  TENESMUS:Rektum veya mesanenin iltihaplı durumlarında görülen ağrılı işeme veya defekasyon duygusu.


  TENYA:Barsak paraziti şerit yassı solucan.


  TESTOSTERON:Erkek seks hormonuna verilen addır.


  TREMOR:irade dışı titremelere verilen addır. Örneğin Hipertiroidi (Tiroid bezinin fazla çalışması) adı verilen rahatsızlıkta ellerde görülen ince amplitüdlü titremelere tremor adı verildiği gibi Parkinson da görülen kaba ve büyük amplitüdlü titremelere de tremor denir.


  TRiKÜSPiT KAPAK:Sağ atrium ile sağ ventrikül arasındaki sistem triküspit kapak sistemidir. Kanın sağ atriumdan sağ ventriküle geçmesini sağlayan delik " sağ ostium atrioventrikülare " yaklaşık 3 parmak sığabilecek kadar genişlikte olup burada sağ atrioventriküler kapak bulunur. Kapak 3 parçadan yapılmıştır ve her bir parça üçgen şeklindedir. Bu nedenle kapağa triküspit kapak adı verilmiştir.


  TROMBOZ:Kan damarlarının pıhtı veya ateron (kolesterol) plakları oluşarak tıkanmasıdır.


  ULCUS:Bkz.ülser


  ULNA:Önkolun iki kemiğinden içte (serçe parmağı tarafında)bulunanıdır.


  ULTRASOUND:insan kulağının duyamıyacağı kadar yüksek frekanslı ses dalgaları.Ultra-ses.


  ULTRASONOGRAFi:Ultra-ses kullanılarak elde edilen görüntüler.Bir çok hastalığın ön teşhisinde kullanılan ancak daha çok karın organları gibi ses dalgalarının kolayca geçebileceği konumdaki organların tetkikinde etkili bir inceleme yöntemidir.Şua söz konusu değildir.


  ULTRAViOLEalga boyu 2000-4000 arası olan mor ötesi ışınlar.


  UTERUS:Rahim döl yatağı.


  UTERUS BiCORNiS:Uterusun iki boynuzlu olması anlamında bir terimdir.Uterusun üst kısmının çökük olması nedeniyle her iki uç kısımlarının beligin hal alması sonucu ortaya çıkan görünümdür.


  UVULA:Küçük dil.


  ÜLSER:Geniş anlamıyla deri ya da mukoza altı dokuları meydanda bırakan kronik yaralardır.


  ÜLSERATiF KOLiT:Kalın barsakla rektumun kronik iltihabı ve ülserasyonudur.


  ÜREMi:Kandaki üre oranının normalin üzerinde olması halidir.


  ÜRETER:Böbreklerle idrar torbasını birleştiren idrarın torbaya ulaşımını sağlayan tüptür.Her iki tarafta birbirinden bağlantısız olarak bulunur.


  ÜRETRA:idrarın dışarıya atılmasını sağlayan ve ıdrar torbasından sonraki idrar yoluna verilen isim.


  ÜRETRiT:Üretranın iltihabıdır.


  ÜROLOJi:Kadın ve erkeklerdeki idrar yolları ve üreme sistemleri ile ilgili hastalıkları inceleyen bilim dalıdır.Bevliye.


  ÜRTiKER:Hassasiyet sonucu ortaya çıkan deri döküntüleri ve kaşıntı ile belirgin bir durumdur.


  ÜRiN:idrar.


  ÜROGENiTAL:Genital ve idrar yolları sistemi ile ilgili.


  ÜROGRAFiamardan kontrast madde verilerek böbrekleridrar torbası ve idrar yollarının belirli zaman aralıkları ile filmlerinin çekilmesidir.Üriner sistem hakkında teşhis amaçlı yapılan işlemdir.


  VAGOTOMi:Vagus sinirinin etkisini ortadan kaldırmak amacıyla dallarından birisinin kesilmesidir.


  VAGUS:Nervus Vagus onuncu kafa siniridir kafatasından çıktıktan sonra mide barsak sisteminin bir kısmına kalp ve akcigerlere dallar verir.Bu sistemlerin fonksiyonlarında önemli rol oynayan bir sinirdir.


  VAJEN:Kadın cinsel organı.


  VAJiNiT:Vajina iltihabı.


  VAKSIN:Aşı Bkz.aşı çeşitleri;


  VARiS:Kirli kan taşıyan damarların fonksiyonel bozuklukları sonucu ya da kan akımının önündeki bir engel nedeniyle genişliyerek kıvrımlı bir hal almasıdır.Yüzeyel olduğu gibi derin venlerde de varis gelişebilir.


  VARiKOSEL:Erkeklerde spermatik kordon venlerinin genişlemesi sonucu torbalar içersinde varis oluşumu.


  VASKÜLiTamar iltihabı.


  VAZODiLATASYONamar genişlemesi.


  VAZODiLATATÖRamar genişletici etkiye sahip ilaç madde.


  VAZOKONSTRÜKSiYONamarları büzülmesi kasılması.


  VAZOKONSTRÜKTÖRamarları büzen etkiye sahip ilaç madde.


  VAZOSPAZMamar kasılması büzülmesi.


  VEJETERYAN:Bitkisel gıdalarla beslenen etyemez.


  VEN:Kirli kanı kalbe taşıyan damarlar.


  VERTEBRA:Omur.


  VERTiGO:Genel anlamda baş dönmesi hareket duygusu demektir. Ancak tansiyon düşmesi ile ilgili baş dönmeleri bu kapsamda değildir. Vertigodan kastedilen labirentit iç kulak iltihabı Meniere hastalığı gibi durumlarda olan baş dönmesi hissi Vertigo diye adlandırılır.


  ViTiLiGO:Bir cilt hastalığı olup vücudun çeşitli bölgelerinde yer yer renk (pigment) kaybı ile karakterize normal bölgelerden keskin sınırlarla ayrılan beyaz lekeler. Bkz. Resim


  YABANCI CiSiMLER:Vücudun belirli bir yerinde normalde bulunmayan her hangi bir madde yabancı cisimdir. Bunlara özellikle çocuklarda barsaklar kulak ve burunda rastlanır. Yutulan yabancı cisimler yemek borusunda takılabilir ya da tehlikeli olabilir.Bu nedenle bazen ameliyatla çıkartılmaları gerekebilir.


  YAĞ EMBOLiSi:Büyük kemik kırıklarında görülebilen bir komplikasyondur. Kemik iliğindeki yağın bir kısmı açığa çıkar ve yağ damlaları kan dolaşımına karışıp damar tıkanmasına neden olur.


  YAĞLI DEJENERASYON:En çok kalp karaciğer ve böbreklerde görülür. Bu organlarda hücreler normal çalışma yeteneklerini kaybederler ve içlerinde yağ tanecikleri birikir.


  YALANCI GEBELiK:Tüm gebelik belirtilerinin olmasına rağmen uterus boştur. Bu duruma yalancı gebelik denir. Daha çok psikolojik menşelidir.


  Zar:Anatomide makroskopik ya da mikroskopik boyutlu az ya da çok farklılaşmış ya da karmaşık yapıda geniş ve yassı katman biçimli oluşumların genel adıdır.


  Zatürree (Pnömoni) :Akciğer dokusunun iltihabı. Çeşitli etkenlere bağlı olarak gelişmekle birlikte genellikle birincil ya da ikincil mikrobik etkenlerin yol açtığı akut ya da subakut hastalık tablolarını belirten bir terimdir.


  Zayıflık:Kişinin vücut ağırlığının yaşına cinsiyetine ve boyuna göre hesaplanmış normal değerlerden daha düşük olması.


  Zehir:Hücrelere ve yaşayan dokulara kimyasal ya da biyokimyasal nitelikte zararlar veren her türlü madde. Zehrin en tipik özelliği bu zararlı etkisini en küçükdozlarda bile göstermesidir.


  Zehirlenme:Bir zehrin vücutta emilmesiyle ortaya çıkan belirtileri anlatan genel terim. Görece küçük miktarlarda kimyasal ya da biyokimyasal etki gösteren zehir süresi ve ağırlığı değişebilen bir hastalıkhaline ya da ölüme yol açar.


  Zeka:Yeni sorunları karşılayarak uygun çözümler bulmak amacıyla zihnin tüm ögelerini amaca uygun kullanabilme yeteneği ya da gücü.


  Zeka Geriliği:Zihinsel gelişmenin yavaşlığı. Doğuştan gelen ya da bebeklik çağında ortaya çıkan zihinsel yetersizliğe bağlı olarak ruhsal gelişimi duraklayan kişilerde görülür.


  Zeka Yaşı:Psikolojide zeka testleriyle saptanan ve takvim yaşından farklı olarak belirli bir yaş grubuna özgü becerilerle zihinsel yetkinliği ifade eden ölçü.


  Zigoma:Gözlerin alt ve yan kısımlarında elmacık kemiklerine karşılık düşen yüz bölgesi.


  Zigotöllenme sırasında spermatozoitin yumurtayla birleşmesi sonucu oluşan hücre.


  Zona:Etkeni su çiçeğine de yol açan virüs hastalığı. Herpesvirüs.


  Zoofili:Hayvanlara karşı aşırı düşkünlükle belirlenen hafif bir duygulanım bozukluğu. Genellikle aşırı duygusal destek konusunda saplantılı ve normal yoldan bu desteği sağlayamamış kişilerde (bekarlar çocuksuz çiftler vb.) görülür.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş