Gebelikte yanlış beslenme bebeği olumsuz etkiliyor

Gebelik döneminde yanlış beslenme bebeğe zarar verdiği için bebek sağlığını geliştirmeye yardımcı farklı besin grupları tüketilmeli.

Prof. Dr. Ayla Gülden Pekcan "Gebelik döneminde anne adayının enerji ve besin ögesi gereksiniminin karşılanması ve besin öğesi depolarının dengede tutulması anne karnındaki bebeğin büyümesinin ve gelişmesinin sağlanması ayrıca bebeğin yetişkinlik döneminde oluşabilecek kronik hastalıklarının görülme riskinin önlenmesinde emziklilikte ise süt yapımında gereken besin ögesi deposunun oluşması için gebelik döneminde kişiye özgü bir beslenme programı gerekir" dedi.
"Besin çeşitliliğine dayalı beslenme bebek sağlığı için önemli”

Sağlıklı bir gebelik ve emziklilik dönemi için tüm besin ögelerinin önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Ayla Gülden Pekcan "Gebe ve emziren kadınların dört besin grubundan her gün yeterli ve dengeli miktarlarda tüketmesi büyük önem taşır. Aynı besin grubunda yer alan kırmızı et tavuk balık yumurta ve kuru baklagiller vücuda protein demir çinko fosfor magnezyum B1 B6 B12 niasin sağlar. Gebelik ve Emziklilik döneminde günde 3-4 porsiyon tavuk yumurta ya da kurubaklagil 3-4 porsiyon süt ve süt ürünleri 5-7 porsiyon taze meyve ve sebze 3-7 porsiyon ekmek ve tahıl grubundan besinler tüketilmelidir. Gebe ve emziren kadının beslenmesinde artan protein gereksinmesinin karşılanmasında tavuk eti ise büyük önem taşır” dedi.

Gebe ve emzikli beslenmesinde yer alan tavuk eti kesinlikle tüketilmeli

Tavuk etinin besin ögesi örüntüsü; iyi kaliteli protein içermesi yağ içeriğinin düşük olması gebelikte aşırı vücut ağırlığı artışı olan gebelerde iyi bir seçenek olması bazı vitamin ve mineraller için iyi kaynak olması nedeniyle gebe ve emziren kadınların diyetinin vazgeçilmezi olduğunu söyleyen Pekcan "Tavuk eti hayvansal besin olarak iyi kaliteli protein kaynağıdır.
Derisiz tavuk etinin 100 gramı yaklaşık 20 gram (göğüs eti:22 gram; but eti: 19 gram) protein sağlar. Tavuk eti proteinlerin yapı taşı olan elzem amino asitlerden özellikle lizin histidin arjinin açısından zengindir. Pişirme sırasında da protein içeriği artar. Tavuk eti proteininin sindirimi kolaydır. Gebe ve emziren kadının beslenmesinde artan protein gereksinmesinin karşılanmasında tavuk eti önem taşır” şeklinde konuştu.