Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler

Anne adaylarının kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Nilgün Turhan gebelikte yapılmaması gereken en önemli maddeler hakkında bilgi verdi.

Yaklaşık 40 hafta süren gebelik boyunca birtakım kurallara uymak gerekiyor. Her ay yeni umutlar ve sürprizlerle yol alınan gebelik serüveninde en önemli şey anne adayının sağlıklı beslenmesi ve düzenli doktor kontrolünden geçmesi.
İşte hamilelerin dikkat etmesi gereken noktalar...
Çift kişilik beslenmek: Gebelik döneminde anne adaylarının almaları gereken ideal kilo 9 ile 12 kilo arasında olmalıdır.Bunun için günlük fazladan 300 kalori yeterli olmaktadır. Geleneksel yaklaşım ile iki kişilik beslenmek; anne ve bebek sağlığına zarar verecek diğer taraftan kilo kontrolünü de zorlaştıracaktır.
Bilinçsiz spor: Gebeliğin özellikle ilk üç ayında profesyonel kontrol altında olmadan yapılan sporlarda yanlış bir hareket düşüğe sebep olabilir.


Alkol ve sigara: Gebelikte alkol ve sigara tüketimi yalnızca anne sağlığını olumsuz etkilemekle kalmaz erken doğum fetüs ölümü bebekte gelişim gecikmesi düşük doğum ağırlıklı bebek dünyaya getirme zeka geriliği yüzde deformasyon gibi sorunlara neden olduğu gösterilmiştir. Anne adayları gebelik sürecinde alkol ve sigaradan tamamen uzak durmalıdır.
Asitli içecekler: Asitli ve gazlı içecekler aslında sindiremeyip atılacak besinlerin de parçalanarak depolanmasına sebep olduğundan fazla kilo alımında ciddi rol oynarlar. Fit ve sağlıklı bir gebelik için bu içeceklerden uzak durulması gerekiyor.
Bol şeker ve tatlı: Saf şeker hiçbir besin değeri olmayan enerji kaynağıdır. Gebelikte şeker tüketimi ideal kiloyu korumaya engel olmakla kalmıyor yüksek şeker ile tetiklenen düşüklere bebek ölümlerine bebeğin doğum ağırlığında artmaya bağlı zor doğum ve sezaryen ile doğum olasılığının yükselmesine doğum sırasında bebeğin kan şekerinde düşme kandaki kalsiyum seviyesinin düşmesi akciğerlerinde gelişme sorunu yüzünden solunum güçlüğü çekilmesi sarılık gibi ciddi semptomlara da sebep olabiliyor.
Fazla kahve ve çay: Gebelik sürecinde yüksek miktarda kafein tüketiminin bebeklerin beyin gelişimini olumsuz yönde etkilediği düşük bebekte büyüme geriliği ve çocuğun ileriki yaşamında uzun yıllar devam eden davranış bozukluklarına neden olabileceği konusunda tartışmalar devam etmektedir.İşlenmiş besinler: Sosis salam gibi işlenmiş gıdalarda konan katkı maddeleri toksik maddelerin oluşumuna sebep olduğundan hem bebek hem anne için zararlıdır.
Fazla tuz: Fazla tuz tüketimi ödem oluşması ve şişliğe neden olur. Anne adaylarının yeterli miktarda tuz tüketmesi böbrek sağlığı açısından önemlidir. Gebelikte aşırı tuz kullanımı tansiyonu yükseltebildiği için preeklampssi denilen gebelik zehirlenmesine neden olabilir. Preeklampsi tedavi edilmezse anne ve bebek ölümlerine neden olabilir.
Dar kıyafetler: Karın bölgesini içine almayacak ve uterus üzerine baskı yapmayacak tipte çorap ve tayt giyilebilir. Hamilelikte kullanılacak sütyenlerde balen denilen destek kısmı bulunmamalı hassaslaşan göğüsler için rahatsızlık yaratır. Pamuklu ve yumuşak esnek sütyenler tercih edilmeli. Askıları kalın olmalı.Aşırı sıcak ve güneş: Gebelik sırasında sauna kaplıca hamam ve uzun süre güneşlenmek gibi vücudu aşırı ısı artımına maruz bırakacak durumlardan kaçınmak gerekir. Bebek üzerine teratojen etkiler yaratabileceği gibi annede aşırı terleme ile sıvı ve elektrolit kaybı ve tansiyon düşmesine bağlı bayılmaya yol açabilir. Tansiyonun düşmesi bebeğe giden kan akımını da azaltacaktır.