Kemoterapi görmek anne olmaya engel değil

Bilim insanları kemoterapi tedavisi sonrası doğurganlığını kaybeden kadınlara bu özelliğini geri kazandıracak bir yöntem keşfetti.

ABD'nin Georgia eyaletinde çalışmalar yapan bilim insanları kanser tedavisi sırasında zarar gören yumurtalıkları hayata geri döndürecek bir buluşa imza attı.
Milyonlarca kanser hastasına ilgilendiren bu buluş tedavi sırasında doğurganlık özelliğini kaybeden kadınlara umut ışığı oldu. Tedavinin sadece kanser hastalarında değil erken menapoza giren kadınlara da yardımcı olabileceği düşünülüyor.
Kök hücreler dokunun yenilenmesini sağlıyor

Georgia Tıp Fakültesi'nden bilim insanları fareler üzerinde yaptıkları deneylerde kemik iliğinden alınan kök hücreleri kemoterapi sonrası yumurtalıkları gençleştirmek için kullandı.
Kanser çocuk sahibi olmaya engel değil
"Boş" hücreler olarak tanımlanan kök hücreler programlanarak vücudun zarar gören herhangi bir bölgesinde hücreye dönüştürülerek zarar gören dokunun yenilenmesi sağlanıyor. Araştırmacılar kök hücreleri yumurtalıkları saran koruyan ve üretim için önemli olan folikülleri tamir etmesi için programladı.
Elde edilen sonuçları Amerikan Tıbbi Üreme Derneği'ne sunan bilim insanları araştırmada kullanılan farelerin 2 hafta içerisinde doğurganlığının arttığını belirtti.