Hava durumu bebeğin doğum ağırlığını etkiliyor

Yapılan bir araştırma yüksek sıcakların doğum ağırlığını düşürürken yağış oranlarındaki artışın ise artırdığını ortaya koydu.

Coğrafya Profesörü Kathryn Grace doktorlar ve araştırmacılar tarafından iki yıldır yürütülen çalışmada 19 Afrika ülkesindeki iklim değişikliği ve doğum ağırlığı arasındaki ilişki incelendi. Grace ve ekibi gelişmekte olan ülkelerdeki detaylı iklim verileriyle iklim değişikliğine ve iklimin doğum ağırlığı üzerindeki etkilerine odaklanan kapsamlı sağlık verilerini değerlendirdi.
Yüksek sıcaklar doğum ağırlığını düşürüyor

Araştırma sonucu yağışların azalmasına ve yüksek sıcaklara maruz kalan hamile kadınların daha düşük ağırlıkta bebek dünyaya getirdiğini ortaya koydu.
Grace "Bulgularımız rahim içinin gelişmeye başladığı hamileliğin erken dönemlerinde iklim değişikliğinin doğum üzerinde önemli ölçüde etkisi olduğunu gösteriyor" dedi.
Sonuçlar hava sıcaklığının 378 derecenin üzerine çıktığı sıcak günlerin artışıyla doğum ağırlığının düşük olması arasında bir ilişki olduğunu gösterdi. Hamileliğin 2. üç aylık döneminde sıcaklığın 378 dereceden yüksek olduğu her ekstra günün yeni doğan bebeklerin ağırlığında 09 gram azalmaya neden olduğu belirtildi.
Yağış oranlarındaki artış da doğum ağırlığını artırıyor

Diğer taraftan araştırma yağış oranlarındaki artışın yeni doğan bebeklerin ağırlığında artışa sebebiyet verdiğini ortaya koydu. Hamileliğin herhangi bir üç aylık döneminde yağış oranlarındaki 10 mm artışın doğum ağırlığını yaklaşık 03 ila 05 gram artırdığı belirtildi.
Dünya Sağlık Örgütü doğduklarında vücut ağırlıkları 2 bin 500 gramın altında olan bebekler düşük doğum ağırlıklı bebek olarak tanımlıyor. Düşük ağırlıkta doğan bebekler hastalıklara daha duyarlı olurken bu çocukların ölüm riskleri ve engelli gelişme ihtimalleri daha yüksek oluyor.