Lohusa ziyaretinde söylenmemesi gerekenler

Yeni anne olmuş arkadaşınızı ziyarete giderek O'nu mutlu etmeye çalışırken kullanacağınız bazı söylemlerle yeni anneyi üzmeyin.
Yeni doğum yapmış bir anne için ilk günler inanın çok zor geçer. Doğum gibi uzun ve zorlu bir süreçten geçmiş olan anne yeni bir durumla başbaşa kalmıştır. Özellikle ilk doğumlarda yaşanan lousa bunalımı da buna eklenmişse o anne için her şey biraz daha meşakatli olabilir.
Siz de yeni doğum yapmış arakadaşınızı ziyarete giderken bebeğe alınmış hediyeler yanında pozitifliğinizi ve olumlu cümlelerinizi de yanınızda götürmeyi unutmayın.
- Öncelikle doğum yapmış arkadaşınıza sarılmayı unutmayın! Evet yeni bir can yeni bir soluk olabilir minik bebek ama inanın o sevgi tezahuratlarını henüz anlamıyor. Ama yeni doğum yapmış arkadaşınız sizin ilginize daha muhtaç.
- Yeni imaj bedeniyle henüz barışmamış olan lohusaya en son söylemeniz gereken "Karnında bir bebek daha mı var hiç inmemiş" gibi gereksiz sulu şakalar yapmayın.
- Özellikle ilk bebeklerde emzirme kadın için çok zorlu bir dönemdir. Siz de bunu unutmadan emzirme konusunda zaten problem yaşayan arakdaşınıza "Bu bebek hiç doymuyor galiba sürekli parmağını emiyor" gibi gereksiz cümleler kurmayın.
- Arkadaşınıza bebeğin mamasını hazırlamak ya da gazını çıkarmak konusunda yardımcı olun. O'da bu sürçte birazda olsa dinlenebilsin.
- Yeni anne adayına "Bunlar daha iyi günlerin hele bir diş çıkarmaya başlasın hiç uyumayacak" gibi felaket tellallığı yapmayın.
- Henüz sosyal hayata atılma gibi bir durumu olmayan lohusaya "Biz de bu haftasonu Alpler'e kayağa gideceğiz ordan da Miami uçağına atlayıp harika bir tatil yapacağız" gibi imrendirici cümleler kurmayın.
- Artık hayatının dört duvar arasında geçeceğini düşünen yeni anne adayına "Sen artık bizimle takılamazsın sürekli bebekle uğraşacaksın" gibi söylemlerde bulunmayın. "Sen ne zaman istersen biz yanına gelir ve çocuk bakımında da elimizden geleni yaparız" gibi düşünceli ama gerçekçi şeyler söyleyin.