Hamilelikte diş tedavisi

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu hamilelik sürecinde diş sağlığı hakkında merak edilenleri anlattı.


Hamilelik döneminde vücuttaki östrojen ve progesteron hormonlarının artmasıyla birlikte dişlerde plak ve iltihap oluşumu gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Doğru diş bakımı uygulandığı sürece hamilelikte de diş sağlığını korumak mümkün.
Hamilelikte diş kaybı

Hamilelik nedeni ile sık sık atıştıran anne adayları diş bakımını ihmal ettikleri zaman hamilelik gingivitisi daha hızlı ilerler diş kayıplarına varan ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca hamilelikte karşılaşılan kusmalar da anne adayının ağzına mide asitinin gelmesiyle dişlere zarar verir diş kayıpları oluşumunu hızlandırır.
Diş kayıplarını önlemek için ağız ve diş bakımına özen göstermek gerekir. Düzenli olarak diş muayenesi yaptırmak diş fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı ihmal etmemek diş kayıplarını önlemede büyük önem taşır.
Hamilelikte diş tedavisi nasıl yapılır

Hamilelikte oluşabilecek diş sorunlarının tedavisinde kullanılacak ilaçlar ve teşhis için gerekli görüntüleme yöntemleri anne adaylarını endişelendirebilir. Bu yüzden sınırlı uyuşturmalar için üretici firmanın uyarılarının dikkate alınması gerekiyor. Ağrı kesici ilaçlarda anestezi ilaçlarında olduğu gibi firmaların uyarıları dikkate alınmalıdır. Antibiyotik olarak Tetrasiklin grubunda olan antibiyotikler alınmamalıdır. Tetrasiklin gebelik sırasında alındığında bebeğin dişlerinde Tetrasiklin renklenmeleri dediğimiz lekeler oluşmasına neden olur.
Röntgen çekimi acil değilse tercih edilmemelidir. Eğer uygulanması acil olan bir diş tedavi uygulaması söz konusu ise anne adayına önlük giydirilmeli ve hızlı film kullanılması sağlanmalıdır. Ayrıca tedavide düşük doz uygulaması yapılması gerekir.
Bebeğin organ gelişimlerinin hız kazandığı hamileliğin ilk 3 ayında dental tedavilerden kaçınılması gerekiyor.
Hamilelikte diş ağrısı olduğu durumlarda ne yapılmalı

Diş ağrısının şiddetli olduğu durumlarda hem bebeğin hem de annenin sağlığı için diş hekimi ve kadın doğum uzmanının iş birliği gerekebilmektedir. Diş ağrısının şiddetli seyrettiği durumlarda ve dental tedaviye başvurulamadığında olası problemleri engellemek için bu işbirliği faydalı olacaktır.
Hamileliğin 4 ve 6 aylık dönemlerinde diş tedavilerinin uygulanması en doğru zamandır. Bu dönemde kanal tedavisi diş çekimi dolgu gibi ertelenmesi mümkün olmayan işlemler rahatlıkla uygulanabilir. Hamileliğin son 3. ayında erken doğum riski yaşanabileceği için acil olmayan dental tedaviler dışında herhangi bir işlemin uygulanmaması daha iyi olacaktır.
Hamilelikte doğru ağız ve diş bakımı

- Anne adaylarının hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığına normal dönemden daha fazla özen göstermesi gerekiyor.
- Hamilelik sırasında oluşan hormon artışı ağız mukozasını dış etkenlere karşı özellikle bakteri plaklarına karşı daha hassas yapar. Bunun için günlük ağız ve diş bakımı kesinlikle kesintiye uğratılmamalıdır.
- Plak birikimi ve diş eti hastalıkları ile hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler arasında direkt bir ilişki vardır. Bu nedenle anne adayları hamilelik öncesinde tam bir ağız muayenesinden geçerek optimal ağız hijyenine kavuşulmalı ve bunu sürdürme alışkanlığını kazanılmalıdır.
- Anne adayları hamilelikte günde en az 2 kez diş fırçası ve diş ipi kullanarak etkili diş bakımı yapılmalı plak birikimine engel olunmalıdır.
- Hamilelikte ağız gargaraları veya ılık tuzlu suyla gargara yapılmalı. Özellikle ılık tuzlu su diş etlerini rahatlatır ve diş eti hassasiyetini azaltır.