Küba tıbbı anneden bebeğe AIDS geçişini durdurdu

Dünya Sağlık Örgütü Küba’nın tıbbi araştırmaları sonucu anneden bebeğe HIV virüsünün geçmesini engellemeyi başardığını açıkladı.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Küba’nın yaptığı tıbbi araştırmalar ile anneden bebeğe AIDS hastalığına sebep olan HIVvirüsünün geçişini engellemeyi başardığını duyurdu.
Bunun dünyada bir ilk olduğu söylenirken her yıl 14 milyon HIV virüslü kadın anne oluyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün Genel Direktörü Margaret Chan ebeveynden bebeğe virüs geçişinin engellenmesinin mümkün olan en büyük kamusal sağlık başarılarından biri olduğunu belirtirken bunun HIV’e ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı savaşta büyük bir zafer olduğunu da kaydederek AIDS’in olmadığı bir nesle doğru atılan adımın çok büyük olduğunu ifade etti.
Bebeklerin doğumda ya da emzirme sırasında HIV virüsünü kapabileceği bilinirken Küba’nın geliştirdiği ilaçla virüsün bulaşma riskinin yüzde 1’in altına indiği bildirildi. Küba’nın benzer şekilde frengi virüsünü de engellediği söyleniyor.
Birleşmiş Milletler (BM) AIDS kuruluşu UNAIDS’in yöneticilerinden Michel Sidibe de bu başarıyı kutlayarak Küba’nın zaferinin AIDS’i bitirmenin mümkün olduğunu gösterdiğini belirtti.