Sıcaklar tüp bebek tedavisine engel mi

Sıcakta tüp bebek yapılabilir mi? Sıcak hava sperm ve yumurta kalitesini düşürür mü? Tüp bebek tedavisi için uygun bir hava sıcaklığı var mı? İşte tüm bu soruların cevapları...Sıcakta tüp bebek tedavisi yapılabilir mi? Sıcak hava sperm ve yumurta kalitesini düşürür mü? Tüp bebek tedavisi için uygun bir hava sıcaklığı var mı? Anne-baba olmak için yaz mevsimi en uygun zaman mı? İşte tüm bu soruları Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir cevapladı.
Tüp bebek laboratuvarlarında veya sperm verme odalarında klima sayesinde sürekli sıcaklık kontrolü sağlandığından embriyolar için mevsimlerin herhangi bir önemi yoktur.
Laboratuvar ısısı sabittir
Çalıştığımız ortamlar sıcak olmadığı için sıcak havanın tüp bebek tedavisinde olumsuz bir etkisi olmaz. Ne sperm ne de yumurta sıcaktan etkilenmez. Çalıştığımız laboratuvar ortamı zaten hep sabit sıcaklıkta yani 24-27 derece arasındadır. Öyle olmasaydı yani eğer sıcaktan olumsuz etkilenme olsaydı nisan ve mayıs aylarında doğum oranları düşerdi. Spermler 40 derecede bozulur ancak baba adaylarının girdikleri sperm odaları son derece konforlu ve klimalı.
Tüp bebek laboratuvarında kullanılan sperm yumurta ve embriyo saklanan dolapların ısısı insan vücut ısısı olan 37 derecede sabitlenir. Dolayısıyla onlar da sıcaktan etkilenmez.
Zaten sperm insan vücudundan çıktıktan sonra ne sıcağa ne de soğuğa maruz kalıyor. Laboratuvar ortamında değerlendiriliyor.
Uzun süreli açlık önerilmez
Ramazan ayında hastaların bir kısmı tedaviden çekinebiliyor çünkü tedavi sırasında kullanılan ilaçlar ve enjeksiyonlar hastanın orucunu etkileyebiliyor. Ramazan ayında anne adayına çok uzun süreli açlık önermiyoruz. Vücudun kan şekerinin düşmesi hastayı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca yumurtaların toplanması esnasında kişi anestezi alacağı için oruç tutamayacağı kendisine mutlaka söylenmelidir. Bebek anne rahmine yerleştirildikten sonra da anne adayı oruç tutmamalıdır.
İğneler mutlaka buzdolabında saklanmalı
Hastalarımızın tedavide kullandıkları iğneler 15-25 dereceden sonra bozulur ya da etkinliği düşer. Dolayısıyla bu iğnelerin hareket halindeyken buz kaplarında taşınmasını ve evdeyken buzdolabında saklanması gerektiği konusunda mutlaka uyarıyoruz. Ancak ilaçların kesinlikle derin dondurucuya konulmaması gerektiğini de vurguluyoruz.