Gebelikte ve emzirme döneminde oruç tutmayın

Gebelikte bol sıvı tüketiminin ve az az sık sık tüketmenin çok önemli olduğunu belirten uzmanlar hamileyken oruç tutmanın sağlıklı olmayacağını açıkladı.
Anne adayları için doğru olan sağlıklı beslenme biçimi; azar azar ama sık sık yemektir. Bu durumda hamilelerin oruç tutmasının sağlıklı bir seçim olmayacağını belirten Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir hamilelerin ve emziren annelerin bol su alması gerektiği konusunda da özellikle uyarıyor.
Hamileliğin ilk üç ayında bebeğin organları oluştuğu için bu dönem önemli bir süreçtir. Bu dönemde bulantı kusma fazla su tüketememe ve iştahta azalma görülür. Kusma sık olursa elektrolit kaybına yol açarak halsizliğe neden olabilir. Oruç tutmak özellikle ilk aylarda yaşanan bu durumu daha da artırabilir. Mide boş kaldığından dolayı bulantı ve kusmalar artabilir. Oruç tutan anne adaylarında; uzun süren açıktan sonra iftarda birden yemek yenmesiyle birlikte boş midede bir anda şişkinlik ve hazımsızlık şikayetleri daha fazla görülebilir.
Hamilelikte bol sıvı tüketimi çok önemli

Anne adayında düşük riski varsa bol sıvı tüketmesi önerilir. Oruç nedeni ile az sıvı alınması durumunda rahim kasılmaları olabilir ve erken doğum riski ortaya çıkabilir. Su gebelikte sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarından korunmada ve tedavisinde önemlidir. Bol sıvı alımıysa idrar çıkışını artırır.


Hem anne adayı hem de bebek olumsuz etkilenir
Gebeliğe bağlı şeker intoleransı (hamilelik şekeri) veya diyabet (şeker) hastalığı gibi durumlarda; dengeli beslenmek az az sık sık yemek son derece önem taşır. Bu durumlarda oruç tutulması hem anne adayında hem de bebekte tehlikeli durumlara yol açabilir. Hamilelerin oruç sebebi ile gün içinde yeterince sıvı almaması tansiyon düşmeleri ve bayılmalara neden olabilir. Gün içinde sıvı alınamaması annenin kan hacmini azaltacağı için bebeğin idrar çıkışı da azalır ve bebeğin içinde bulunduğu kesenin suyu azalabilir. Oruç tutan annelerde bebek hareketlerinin azaldığı da gözlemlenmiştir
Riskli gebeliklerde oruç sakıncalı

Riskli gebelik durumu tespit edilmiş olan anne adaylarının (diyabet erken doğum riski kanama çoğul gebelik gelişme geriliği gibi); oruç tutmaları sakıncalı olabilir. Gebelikte uzun süre aç kalmadan sık sık ve azar azar yemek yenmesi önerilir.Sütünüz azalabilir

Bebeklerini emziren annelerin özellikle ilk aylarda beslenmelerine dikkat etmeleri ve bol sıvı almaları önemlidir. Oruç tutmak sıvı alımının azalmasına bağlı olarak sütün de azalmasına neden olur. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde oruç tutulması önerilmez. Anne adaylarının veya annelerin riskleri bilerek karar vermeleri mutlaka doktorlarına ve diyetisyenlerine danışmaları gerekmektedir.
Gebelikte oruç tutanlar bunlara dikkat edin

Hamileliğe bağlı tansiyon yüksekliği de oruç için riskli durumlar arasındadır. Oruç tutan gebelerin mümkün olduğu kadar sıcakta kalmamaları sahurda bol sıvı tüketmeleri ve gün içinde istirahat etmeleri önemlidir. İftar ve sahur arasında gıdaları dengeli şekilde dağıtarak sık aralıklar ve küçük porsiyonlarla protein karbonhidrat ve bol sıvı alınması gereklidir. Kızartma çok şekerli tuzlu ve yağlı gıdalardan uzak durulması gerekir. Sahurda az yağlı az tuzlu gıdaları tercih edin. Yemek yedikten sonra ise hemen yatmayın.