Anne karnında ameliyat edilen bebek yaşama tutundu
İdrar kanalının kapalı olması nedeniyle annesine "gebeliği sonlandırması" tavsiye edilen 27 haftalık bebek anne karnında başarılı bir ameliyat geçirdi.


Antalya'da yaşayan Hanife Sönmez'in (25) bebeğine gebeliğinin 18. haftasında "Posterior üretral valv" tanısı konuldu.
Bebeğin idrar çıkış kanalının kapalı olduğu ve idrarını yapamadığı bu yüzden mesane mesane ve böbrek arasındaki kanallar ile böbreklerinin genişlediği belirlendi.
Aileye "Bebeğin böbrek yetmezliği sorunuyla doğacağı hayatta kalma ihtimalinin çok düşük olduğu" belirtilerek gebeliğin sonlandırılması tavsiyesinde bulunuldu.
Benzer rahatsızlıklarla ilgili araştırma yapan Sönmez ailesi İzmir'de gebelik sırasındaki problemleri teşhis eden ve gerektiğinde tedavi uygulayan perinatoloji uzmanlarından bilgi aldı.
Anne karnında ameliyat oldu

Ailenin kararıyla İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tahliller yaptırıldı. Tahliller sonucunda bebeğin böbrek fonksiyonlarını henüz kaybetmediği tespit edildi. Bunun üzerine bebeğe anne karnında ameliyat yapıldı. Bebeğin ve annenin sağlık durumunun iyi olduğu kaydedildi.
Anne Ayten bebeğini kucağına aldığında çok mutlu olduğunu ifade etti.

Kızının normalden küçük olduğunu görünce tedirginlik yaşadığını aktaran Ayten "Geneli itibarıyla çok şükür kızımızda sıkıntı olmadığı için mutluyuz. Doğduğunda böbreklerinde sıkıntı olmasından hep korkuyordum ancak korkularım şükürler olsun son buldu" diye konuştu.