İngiltere 3 ebeveynli bebek dönemini kabul etti

Mitokondrial hastalıkların geçmesini önlemek adına geliştirilen 3 ebeveynli bebek dönemini ilk kabul eden ülke İngiltere oldu.İngiltere yasanın onaylanmasıyla ölümcül "mitokondrial" hastalığının anneden bebeğe geçmesini önleyecek "3 ebeveynli bebek" yöntemine izin veren ilk ülke oldu. Bu yöntemle dünyada her 6 bin 500 bebekten birinde görülen mitokondrial hastalığının yol açtığı beyin hasarı kas atrofisi kalp yetmezliği körlük gibi hastalık ve engellerin de önüne geçilmesi hedefleniyor.
Yeni insan DNA'sı yaratılıyor

Yasa tasarısı İngiltere Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda 3 Şubat'ta tartışmalara yol açmış 128'e karşı 382 milletvekilinin "Evet" oyuyla kabul edilmişti. Kas ve sinir hücreleri gibi enerji ihtiyacı fazla hücrelerde "mitokondri" bulunuyor. Annenin mitokondrisinde bozukluk bulunması durumunda sağlıklı mitokondri donör bir kadından alınarak tüp bebek yöntemi uygulanacak. Böylece tüp bebek için iki kadınla bir erkeğin DNA'sı kullanılmış olacak.
"Genetikle oynanıyor etik değil''

Çeşitli çevreler bu yöntemin "genetikle oynamak" anlamına geldiğini ve etik olmadığını belirtiyor. ABD'li Genetik ve Toplum Merkezi tasarının çocukları biyolojik deneklere dönüştüreceğini kaydederek yasalaşması kararının tarihi bir yanlış olduğunu savundu.