Gebelik zehirlenmesine dikkat

Hamilelik sürecinin son 3 ayında ortaya çıkan gebelik zehirlenmesi; düşüğe erken doğuma ve en önemlisi anne bebek ölümlerine neden olabiliyor.Preklampsi (gebelik zehirlenmesi);gebeliğin 20. haftasından sonra tansiyonun 140/90 mmHg üzerinde seyretmesi ve idrarda protein çıkması ile kendini gösterir. Tabloya sıklıkla ödem de eşlik eder. Oluşum mekanizması için damar yatağı bozukluğu denilebilir. Temelde yatan sorun; rahim yatağını döşeyen ince kıvrık arterlerin aşırı daralması ile plesantanın bebeği besleyememesidir. Gebelik takiplerinde tansiyonu normal seyreden annenin 20. gebelik haftasından sonra tansiyonu yükselir buna ödem ve idrarda protein kaçağı eşlik ederse preeklampsi denir. Bu tabloya konvülziyon dediğimiz sara nöbetleri de eklenirse eklampsi denir.
Preeklamsinin sık görüldüğü durumlar

- İlk gebelik
- 18 yaş altı 35 yaş üstü anne adayları
- İkiz gebelikler
- Önceki gebeliğinde hipertansiyonu olan anneler
- Gebelikte gebelik şekeri gizli şeker çıkan anne adayları
- Kronik böbrek hastası olan anneler
- Otoimmün hastalığı (Lupus gibi) olanlar
- Hidrops fetalis denilen bebekte su toplanması olan gebelikler
- Dört ve üzerinde doğum yapan anneler
- Obez anne adayları
Gebelikte fazla kilo alımının ardından ödem ve hipertansiyon gelişir. Vücutta aşırı su tutulumu söz konusudur. Damar yatağının bozulmasından dolayı damar içindeki sıvı damar dışına kaçmaktadır. Preeklampsideki ödem gebeliğin son aylarında el ve ayaklarda oluşan şişlik ile karıştırılmamalıdır. Preeklampside tibia üzerinde (diz ile ayak bileği arasındaki bölge) gode bırakan yani parmak ile bastırınca iz kalan ödem söz konusudur. Rutin gebelik takiplerinde tansiyon ölçümü ve kilo önemlidir ve mutlaka kaydedilmelidir.
Preeklampsi belirtileri

İdrarda protein kaybının artması tansiyonun 160/100 mmHg olması günlük idrar çıkışının azalması görme bozukluğu şiddetli mide ağrısı kanda trombosit sayısının azalması ağır preeklampsi geliştiğinin bulgularıdır. Bu tabloya konvülziyonların (sara nöbetlerinin ) eklenmesine eklampsi denir.
- Yüksek tansiyon
- İdrarda protein kaybı
- Ödem
Artık beyin ödemi gelişmiş ve bu nöbetler başlamıştır. Gebede beyin kanaması kalp yetmezliği pıhtılaşma bozukluğu akciğer ödemi böbrek yetmezliği gelişir. Bebekte gelişme geriliği başlar erken doğum hatta anne karnında bebeğin ölümüne olur.
Hafif preeklampside anne ve bebek çok yakın takibe alınır kan değerleri takip edilirken tansiyon düşürücü başlanır.
Bebeğin dış ortamda yaşayabileceği kanaatine varınca ve belirtiler ağırlaşınca doğum geciktirmeden yapılır. Çünkü bu hastalığın tek tedavisi doğum yani bebeğin anne karnından uzaklaştırılmasıdır. Ağır preeklampsi ve eklampsi gelişmemesi için anneye magnezyum tedavisi başlanır. Doğum sonrasında da annenin yoğun bakım ünitesinde ciddi takibi devam eder. Hafif preeklampsi tedavisi mümkün bir durumken ağır preeklampsi ve eklampsi anne –bebeğin hayatına mal olan ciddi bir sağlık sorunudur.
İşte tüm gebeliklerin %6'sında görülen ve tüm organları etkileyen bu hastalığın habercisi olan bulgular:
- Ani kilo artışı
- Gebenin yüzüğünün dar gelmesi
- Yüzde şişlik ödem
- Halsizlik bilinç bulanıklığı
- Unutkanlık
- Bebek hareketlerinin azalması
- Karın ağrısı
- Ani görme bozukluğu
- Karaciğer bölgesinde ağrı
- Bulantı kusma
- Az idrara çıkma
Trombositler hasar görüyor

Küçük kılcal damarlar dediğimiz kapiller damarlardaki direnç artışı kapiller damardaki hasardan dolayı uteroplasental yatakta ( bebek ile anne arasındaki kan besin alışverişinin yapıldığı yer) yetmezlik gelişir ve bebek için ciddi tehlike yaratır.
Bebeğe az kan az oksijen gider bebeği sıkıntıya sokar. Utero plesantal yatakta basınç artar plesanta erken ayrılır ve bebek anne karnında kaybedilir. Kapiller damardaki bozuklukta trombositler hasar görür kanda trombosit sayısı azalır. Bunun sonucunda vücudun pıhtılaşma faktörleri tükenir DIC (Dissemine İntravasküler Koagülasyon) gelişir ve ölümle sonuçlanır.