Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Anne olma yaşınızı ertelemeyin

  Anne olma yaşınızı ertelemeyin

  Tüp bebek uygulamalarında hamile kalabilme şansını etkileyen birçok etken bulunmasıyla birlikte tedavi gören kadının yaşı da oldukça önem taşıyor.

  Tüp bebek uygulamalarında hamile olabilme şansını etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Bunlardan en önemli olanı tedavi gören kadının yaşıdır. Hamile olabilme ihtimali 35 yaşından küçük olan kadınlarda en fazla 35 ile 38 yaş arasında kabul edilebilir. 38 ile 40 yaş arasında azalmakta olan 42 ile 44 yaş arasında ise git gide azalmış durumdadır.

  Hangi testler yaptırılmalı

  Fizik muayene kısırlık araştırmalarının en önemli basamaklarından biridir. Kadının jinekolojik muayenesi ve ultrasonografik incelemesinin yapılması rahim ağzından örnek alınarak patolojik inceleme yapılması mikrobiyolojik araştırmalar için örnek alınması ve hormon testlerinin yapılması gerekir. Erkeğin ise spermiyogram testi yapılmalı. Ciddi sperm düşüklüğü varsa veya hiç sperm yoksa hormonal testisleri ve genetik incelemesi muayene edilerek gerektiğinde ultrasonografik incelemesi yapılmalıdır. Bunun dışında gerekli durumlarda rahim filmi histeroskopi laparoskopi gibi ileri teşhis yöntemleri de kullanılabilir.
  Tüp bebek kaç yaşına kadar uygulanabilir

  Tüp bebek 45 yaşına kadar uygulanabilir. Ancak 40 yaşından sonra gebelik şansının azaldığı bilinmelidir. En önemli faktör yaştır. Kadının yaşı arttıkça doğurganlık özelliği azalır. 44 yaşından sonra pratik olarak gebelik şansı çok azdır. Daha önce geçirilmiş cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar yumurtalık ve tüpleri etkileyen enfeksiyonlar da gebelik şansını olumsuz etkiler.
  Teşhis doğru konmalı

  Tüp bebek tedavileri ve çeşitleri tıbbi gelişmelerin geldiği nokta itibariyle farklı kısırlık sebepleri karşısında oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesine olanak sağlamaktadır.
  Tüp bebek tedavisi dört basamaktan oluşur:
  1. Yumurtaların geliştirilmesi: Yumurtalıkların uyarılması için hormon ilaçları kullanılır ve fazla sayıda yumurtanın olgunlaşması sağlanır.
  2. Yumurtaların toplanması: Ultrasonografi eşliğinde ve lokal anestezi ile yumurtalar toplanır.
  3. Yumurtaların laboratuvarda döllenmesi: Elde edilen yumurtalar ile erkek eşten elde edilen sperm laboratuvar koşullarında özel besiyerleri içinde bir araya getirilir.
  4. Embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesi: Oluşan embriyolar ince bir katater aracılığı ile anne adayının rahmine transfer edilir.
  Hekimin başarısı araştırılmalı

  Öncelikle hastanın kendisini rahat ve güvende hissedebileceği bir merkeze başvurması yapılacak tedavinin başarıya ulaşması açısından önemlidir. Çiftlerin başvurdukları merkezin ve hekimin başarısı gebelik oranı ve hasta memnuniyeti açısından ne düzeyde olduğuna dikkat etmek gerekir. Seçilecek olan merkezin tüp bebek tedavisinde yapılacak olan bütün işlemler için donanımlı teknolojik alt yapıya sahip olması da çok önemlidir.
  İkinci deneme için iki regl geçmeli

  Süre yapılacak olan tedavinin çeşidine göre değişebilir fakat ortalama olarak 20-22 gün sürmektedir. Tedavinin denenmesinde üst sınır yoktur. Yumurtalıklarda yumurta gelişimi olduğu sürece deneme yapılabilir. Yapılan tedaviye ve anne adayının yaşına bağlı olarak ikinci bir tedavi için geçmesi gereken süre değişiklik gösterir. Genç anne adaylarında en az iki regl dönemi beklemek gerekmektedir. Fakat ileri yaştaki hastalarda bu süreyi aza indirmek mümkün olabilir.
  Kalan embriyo dondurulabilir

  Başarı kadının yaşına ve embriyo kalitesine bağlıdır. 30 yaşın altında gebelik oranları yüzde 55-60 civarında olup 40 yaşında sonra yüzde 15-20'lere düşer. Kadın yaşı embriyo kalitesi uygulama sayısı ve dondurulacak embriyo varlığına göre seçim yapılır. Transfer sonrası arta kalan kaliteli embriyolar dondurularak saklanabilir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ben kesin evde kaldım da başka bayanlara sözüm yok. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş