Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Menopoza girseniz bile anne olabilirsiniz

  Menopoza girseniz bile anne olabilirsiniz

  Kariyer ya da eğitim gibi nedenlerden dolayı evliliği ve anne olmayı ileri yaşlara erteleyen kadınlar bu haber sizin için!

  Sağlık Bakanlığı yumurta rezervi az olan tüm kadınlara 'yumurtalarını dondurma hakkı' sağlayacak haberinden sonra yumurta rezervi az olan genç evli bekar her kadın yumurtalarını dondurup istediği zaman anne olma şansına yakalamış oldu. Bazı kadınlar 40 yaşından sonra bile anne olabiliyorken bazıları da 30'lu yaşlarda menopoza girebiliyor.
  Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Dr. Serkan Oral "Nasıl olsa tıpta bir sürü gelişme var. Kariyerimi yaparım 40'lara doğru da çocuğumu doğururum ve bu işi bitiririm..."
  diyen kadınların ne kadar erken ve genç yaşta yumurtalık rezervi yaparsa gelecekteki bebek yapma isteklerini şansa bırakmamış olacaklarının altını çiziyor. Çevresel etkenlerle erkek sperm sayısının azaldığını kadının ise kariyer planlaması nedeniyle geç yaşta çocuk sahibi olmak istemesi nedeniyle yumurta sayısının düştüğünü söyleyen Dr. Oral; kısırlığın arttığına tüp bebek oranının giderek yükseldiğine dikkat çekiyor.
  “Rahim yaşlanması değil yumurtanın yaşlanması hamile kalmayı zorlaştırır. 30 yaşındaki bir kadının dondurulan yumurtaları 40 yaşına geldiğinde de aynı kalır dolayısıyla rahmin yaşlanması döllenme işleminin gerçekleşmesini engellemez; döllenme için yumurtanın genç kalması gerekir. İleride anne olma şansını yitirmek istemeyenler kararlarını bugünden vermeliler” diyen Dr. Oral yumurtalık rezervi hakkında şöyle bilgiler veriyor:
  Yumurtalık (over) rezervi nedir

  Kadının doğurganlık potansiyeli hamile kalma kapasitesidir. Yani bir kadının yumurtalıklarında bulunan foliküllerin (yumurtaların) sayısal olarak miktarını ve kalitesini ifade eder. Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde yumurtalık rezervlerinin değerlendirilmesi çok önemlidir. Bu değerlendirmenin sonuçlarına bağlı olarak infertilite (kısırlık) tedavisi için uygulanacak yöntem hakkında ve kişinin hamile kalma şansı hakkında önemli bilgiler elde edilir.
  Yumurtalık rezervinin yüksek olması kadının yumurtalıklarında yumurtalarının fazla kaliteli ve hamile kalma şansının yüksek olduğunun göstergesidir. Kişinin yumurtalığındaki yumurta miktarını yansıtan en önemli faktör kişinin o an ki yaşıdır. Yaş ilerledikçe özellikle de 35 yaşından sonra yumurta sayısı ve kalitesi azalır 40 yaşından sonra bu olay daha da hızlanır. Yumurtalık rezervi azalan kadınında kendiliğinden ya da tedaviyle gebe kalma şansı azalır hatta gebelik olsa bile düşük riski artar.
  Erken yumurtalık yaşlanması nedir

  Yumurtalık yaşlanması ile ifade edilmek istenen yumurta sayısının azalması ile beraber geride kalan yumurtalardaki kalite azalmasıdır. Genç yaşlardaki kadınlarda yumurtalık yaşlanması olduğu zaman gebe kalma potansiyeli düşmektedir.
  Yumurta dondurma nedir

  Yumurta dondurma işlemi kadının yumurtalığından elde edilen yumurtanın (oosit) saklanarak ileride kullanılması amacıyla dondurulması işlemidir. Kadın yumurtalıklarından vajinal ultrasonografi yardımı ile toplanan yumurtaların laboratuvar ortamında vitrifikasyon yöntemi ile dondurulduğu bu yöntem yumurtaların çok uzun bir süre muhafaza edilerek saklanmasını sağlamaktadır.
  Kimler yumurta dondurabilir

  Önceleri yalnızca kanser tedavisi görecek hastalara yumurta dondurma izni veren Sağlık Bakanlığı yasalarda yaptığı son düzenlemelerle yumurta rezervi düşük olan tüm kadınlara “yumurtalarını dondurma hakkı” sağlıyor. Yumurta rezervi az olan genç evli bekar her kadın yumurtalarını dondurup istediği zaman anne olma şansını elde edebiliyor. Daha önce bunun müddeti 5 yıl ile sınırlıydı. Bu süre şimdi 5 yıllık periyodlarda bakılarak limitsiz hale getirildi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Çocukları çok seviyorum. Ama bu gidişle evlenemeyeceğim sanırım.

  Evlenmeden de yumurta bilmemnesi yaptırmaya gerek yok. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kırkından sonra çocuk istemez çoğu kadın diye düşünüyorum yinede güzel bir adım kişiye göre ..
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Dondurma yöntemi güzel ama yaş faktörünü de unutmamak lazım. 30 yaştan sonra yumurta kalitesi düşüyor doğurganlık azalıyor.

  40'dan sonra çocuk sahibi oluyorsunuz; çocuğun ilkokula başlayacak sen elinde bastonlarla ilk okula başladığını göreceksin. Tuhaf yani..

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hı bizde kariyer peşinde koşmaktan evlenemiyoruz. Çok sinir oluyorum kariyer diyenlere yahu. Evliliği düşünen adam kalmadığı için evlenmiyoruz.

  Ben şahsen müzeye koymayı düşünüyorum. Benden bir tarihi eser kalsın zaar.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş