Bebeğiniz sevmeyi ne zaman öğrenir

Hayata gelişiyle dünyaları size veren minik bebeğinizin duygusal gelişimi doğumdan hemen sonra size güvenmesiyle başlar ilk yılın sonunda ise çoğu duyguyu hissedebilir.Sağlıklı duygular insanların kendilerini ifade etmesine haz ertelemeye ve yıkıcı duygulardan yapıcı çıkarlarda bulunmalarına yarar.
Sağlıklı duygular diğer insanların duygularına saygı duymayı sağlar.
Sağlıklı duygular insanlara sevinç memnuniyet ve eğlence vadeder.
Duygusal gelişimi size güvenmesiyle başlar

Duygusal gelişim bebeklerin doğumdan hemen sonra kendileriyle ilgilenen ebeveynlerine güvenmeleri ile başlar. Şekillenmeye başlayan yaşamları dahilindeki her şeyi yavaş yavaş keşfederken kendi duygularını düzenleyen temelleri de öğrenirler. Bebekler kendileri ve yeni dil becerilerini hissetmeye başladıklarında bunları duyguları ile ilişkilendirmeye ve duygularını etiketlemeye başlarlar. Gün geçtikçe kendi duygularının eylemleri ile bağlantısını ve başkalarının eylemleri ile bağlantısını keşfetmeyi öğrenirler.
İlk günden itibaren yüz ifadelerinizi öğrenmeye başlar

Bebeğiniz ilk günlerinden itibaren yüz ifadeleriniz ve ses tonunuzdaki değişiklikler arasındaki farkları ve hangisine negatif hangisine pozitif duyguların sebep olduğunu öğrenmeye başlar. Bu keskin bağlılık sevginin erken oluşmasına yardımcı olur. Ebeveynleri dışındakilerin yüz ifadelerine dikkat edip onları anlamaya çalışması ise erken bir empati formudur.
İlk yılının sonunda bebeğiniz çoğu duyguyu hissedebilir ve ifade edebilir duruma gelecektir. Nelerin hoşuna gittiği ve nelerden kaçınması gerektiğini yavaş yavaş fark edecek ve davranışlarını da buna göre ayarlayacaktır. Küçük insanlar da kendilerini mutlu hissetmelerine sebep olan uyarıcılara yönelmeyi tercih edecektir; sevgi gibi.