Bebeklerin sağlıklı gelişimi için anne sütü şart. Peki artırmak için neler yapmalı?

Prof. Dr. Sırrı Bektaş ilk altı ay içinde bebekler için tek temel gıda olan ve hem bebek hem de anne sağlığı için eşsiz yararlar sağlayan anne sütünün artırılabileceğini belirtiyor.

Anne sütü oluşumunda prolaktin ve oksidisin hormonlarının salgılandığını belirten Sırrı Bektaş doğada bu hormonların salgılarının artmasına yardımcı birçok bitki bulunduğunun altını çiziyor.

Bebeklerin sağlığı ve gelişiminde özellikle ilk 6 ayda eşsiz ve mucizevî besin kaynağı olan anne sütünün birçok doğal yöntem ile arttırılabileceğini belirten Prof. Dr. Sırrı Bektaş prolaktin ve oksidosin hormonunun salgılanmasına yardımcı bitkilere galaktogog adı verildiğini belirtiyor.

Prof. Dr. Bektaş bu bitkilerden bazılarını şöyle sıralıyor;

İlk ve tek ürün
"Çemen otu süt bezlerini uyararak prolaktin hormonunun salgılanmasını artırıyor. Bunun yanı sıra sayısız faydaları olan rezene de anne sütünü arttırıcı etkisi bilinen doğal bir galagtogogdur. Emzirme döneminde annelere süt arttırıcı özelliği ile fayda sağlayan bir diğer galagtogog da keçi sedefi otudur.

Doğada bulunan bu bitkilerin aktarlardan alınarak bilinçsizce kullanılması doğru değildir. İyi formüle edilmiş katkı maddeleri içermeyen ve ileri teknoloji ile üretilmiş modern bir ürün olan Still-Tee isimli bitkisel çay bu amaçla Türkiye’de kullanılabilecek ilk ve tek ürün. Bu tür ürünler AB ülkelerinde ve ABD’ de sıklıkla kullanılıyor."

Anne sütünün ilk 6 ayda su da dahil ilave hiçbir ek besine gerek olmadan bebek için yeterli bir besin kaynağı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sırrı Bektaş anne sütü ile beslenen bebeklerin bulaşıcı hastalıklardan korunduğunu sağlıklı bir gelişim gösterdiğini ve zeka seviyelerinin daha yüksek olduğunu hatırlatıyor.

Prof.Dr. Sırrı Bektaş aynı zamanda anneler için de emzirmenin eşsiz bir sağlık kaynağı olduğunu belirtiyor. Emziren kadınlarda kanser riski ve kemik erimesinin daha az görüldüğünü belirtirken "bebeklerin anne sütünden erken mamaya geçmelerinin en büyük nedeninin sütünün yetersiz olduğu ve bebeğinin doymadığını düşünmesidir." diyen Dr. Bektaş bunun için Still-Tee isimli ürünün annelere yardımcı olacağını ve emzirme bilincinin pek de yeterli düzeyde olmadığı ülkemizde tüm annelerin emzirmeyi ısrarla devam ettirmelerini önemle tavsiye ediyor