Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Sezaryen doğumda dünyayı geride bıraktık

  Sezaryen doğumda dünyayı geride bıraktık

  Sezaryen doğumdaki hızlı artış devam ediyor. 2002 yılında tüm doğumlar içinde yüzde 21’lik paya sahip olan sezaryen doğum oranı 11 yılda yüzde 504’e çıktı.


  Türkiye’de anne sağlığı açısından tıbbi gereklilik olmadığı sürece başvurulmamasına yönelik çalışmalar yürütülen sezaryen doğumdaki hızlı artış sürüyor. Sağlık Bakanlığı'nca her yıl hazırlanan Sağlık İstatistikleri Yıllığı'ndaki verilere göre; tıbbi zorunluluk olmadığı sürece anne adaylarının normal doğuma özendirilmelerine yönelik çalışmalara karşın sezaryen doğum tercihi artarak devam ediyor.
  En çok Akdeniz en az Kuzeydoğu Anadolu

  Bölgelere göre sezaryen doğum sıklığına ilişkin verilerde tüm doğumlar içinde en fazla sezaryen operasyonuna başvurulan bölge yüzde 60 ile Akdeniz Bölgesi olarak öne çıktı. Sezaryen doğum sıklığında Akdeniz’i yine Türkiye ortalamasının üzerinde oranlara sahip yüzde 59 ile Ege yüzde 58 ile Batı Marmara bölgeleri ile yüzde 57 ortalamayla nüfus yoğunluğu bakımından tek başına değerlendirilen İstanbul izledi.
  İstatistiklerde yüzde 55 ortalamayla Doğu Karadeniz yüzde 54 ortalamayla Doğu Marmara Bölgesi yüzde 52 ortalamayla Batı Karadeniz ve yüzde 51 ortalamayla da Batı Anadolu illeri sezaryen doğuma başvurma sıklığında Türkiye ortalamasının üzerinde yer alan bölgeler oldu. Orta Anadolu’da yüzde 49 Güneydoğu Anadolu’da yüzde 38 ölçülen sezaryen doğum oranı Türkiye’de en düşük seviyede çıkan bölge ise yüzde 30’luk ortalamayla Kuzeydoğu Anadolu illeri oldu.

  Dünya ortalamasının 3 katını aştık

  Türkiye sezaryen doğumda ulaştığı yüzde 504’lük oranla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verileriyle kıyaslandığında dünya ortalaması olan yüzde 16’ının 3 katını aşmış oldu. Avrupa bölgesi ortalaması olan yüzde 24’ü de 2 kattan daha fazla aştığı tespit edilen Türkiye’nin sezaryen doğumda yüzde 28 ortalamaya sahip "üst gelir grubu" ile yüzde 32 oranında sezaryen doğuma başvurulduğu ölçülen "orta-üst gelir grubu" ülkelerinin üzerinde yer aldığı görüldü.  100 doğumdan 68'i sezeryan

  Sezaryen doğumda sağlık kuruluşları sınıflandırmasında özel hastaneler bu operasyona en fazla başvurulan yerler oldu. Türkiye’de gerçekleşen her 100 doğumdan 504’ü sezaryen doğumla yapılırken özel hastanelerde bu oran yüzde 679 olarak ölçüldü. Sezaryen doğuma başvurma oranı üniversite hastanelerinde yüzde 63 devlet hastanelerinde ise yüzde 36 olarak belirlendi.
  İlk kez sezeryan yapma sıklığı düşüyor

  Sezaryen doğuma ilişkin istatistiklerde göreceli olarak tek olumlu gelişme ise gereksiz şekilde sezaryen doğumun önüne geçilmesi açısından önemli bir veri konumundaki "primer sezaryen"yüzdesinde ortaya çıktı. Anne adayının kaçıncı doğumu olduğuna bakılmaksızın geçirdiği ilk sezaryen operasyon olduğunu gösterir "pirimer sezaryen" oranı bu istatistiğin tutulmaya başlandığı 2009 yılından 2013 yılına kadar geçen 4 yıllık süreçte yüzde 272’den yüzde 259’a geriledi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sezeryan doğum çok iyi bişiymiş gibi öndeyiz. Normal doğum acısı çekmesinler diye sezeryan istiyorlar.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş