GEBELİKTE alınan besinin miktarından çok kalitesi önemlidir. Şişmanlatın gıdalar alındığı zaman anne yağlanır ve doğum güç olur. Çocuğun normal kilodan fazla olarak doğması iyi değildir. Normal kiloda doğup sonradan yavaş yavaş kilo alması daha doğrudur. Anne hem çocuğu hem de kendini beslemek zorunluluğunda olduğu için gebelikte önemli rol oynayan gıdaların yeteri kadar alınması gerekir. Bu besinlerin başında proteinli gıdalar gelir. Hamile bir kadının protein ihtiyacı gebe olmayan bir kadının ihtiyacının iki katıdır. Protein miktarı yüksek olan gıdalar et süt ve yumurtadır.

Anne karnında büyümekte olan çocuğun kemiklerinin yapımı için kalsiyum'a ihtiyaç fazladır. Anne yeterli derecede kalsiyumlu gıdalar ile beslenmezse önce vücudundaki kalsiyum sarf edilir. Bu miktar çocuğun gelişmesi için yeterli derecede olmadığı için annenin ve çocuğun kemiklerinde bazı patolojik değişiklikler olur. Genellikle diş çürümeleri kadınlarda gebelik süresinde görülür daha ileri derecelerde pelvis dediğimiz kalça kemiklerinin aralarında meydana getirdiği bölümde kalsiyum eksikliğinden ötürü şekil bozuklukları ortaya çıkar. Kadının sonra yapacağı doğumlarda doğurma güçlükleri veya hiç doğuramama halini meydana getirir. Kadınlar bu bölgedeki ağrılardan yakınır ve uykusuzluk çekerler. Doğan çocuk çarpık bacaklı olur bıngıldak dediğimiz çocuğun kafa kemikleri arasındaki boşluklar geç kapanır.
Kalsiyum süt et yumurta karaciğer ve mevsim sebzelerinden alınır. Gebeliğin son üç ayında annenin demire ihtiyacı çoktur. Çünkü çocuk bu aylarda karaciğerine demir depo eder. Demir bakımından zengin olan besinler karaciğer böbrek yağsız et ve sebzelerdir.

Vitaminlere ihtiyaç da hamilelerde fazladır. A ve D vitaminlerinin eksikliğinden doğan gece körlüğü gebelerde çok görüldüğünden önemlidir. Ayrıca eklampsinin de vitamin eksikliğinden ileri geldiğini savunanlar çoktur. Kadınlar vitamin noksanlarını taze meyve ve sebzelerden giderebilirler. Ayrıca vitamin haplaro da almak yerinde olur.
Eksikliği sinir iltihaplarına ve Pellegra dediğimiz vücutta pigmentasyonlarla kendini gösteren ve bir çeşit ruh hastalığı olan bu hastalıkta B vitamini eksikliği önemli rol oynar. Kabuğu çıkarılmamış pirinçte B vitamini fazladır. C vitamini noksanlığı düşüklere sebep olur. Taze meyvelerde genellikle portakal limon ve yeşil biberde fazla bulunur.
K vitaminin eksikliğinde kanamaya istidat fazladır. Bu vitamin barsak bakterileri tarafından barsakta yapılır ve karaciğere gider. Herhangi bir bozuklukla yapılamaz veya karaciğere ulaşamazsa dışarıdan haplar veya enjeksiyonla telafi edilmelidir.

Gebelerin itina etmesi gereken şeylerden biri de her gün genellikle gebeliğin son aylarında muntazam yürüyüşler yapmasıdır. Bu şekilde yağ bağlamasına engel olabildiği için doğum kolay olur. Gebeler kesinlikle korse kullanmamalıdırlar. Sutyenin dar ve küçük olmamasına dikkat etmelidir. Dar ve yüksek ökçeli ayakkabılar bel ağrıları yapar. Gebelerde deri yalnız annenin değil çocuğun da zararlı yakım maddelerini dışarıya atmakla görevlidir. Bu sebeple devamlı temiz tutulması gerekir. Çok sık banyo yapılmalı su ne sıcak ne de soğuk olmalıdır. Küvet içine girerek banyo yapmak doğru değildir. Kadın mikrop alabilir bu da doğum zamanı enfeksiyonlara sebep olur. Duş veya su dökerek yapılan banyolarla temizlenmeye gebelik sonuna kadar devam edilmelidir.