Gebelik veya doğumdan ötürü anne vücudunda meydana gelen değişikliklerin kaybolup kadının eski normal haline dönmesine kadar geçen süreye lohusalık denir. Eş'in (plasenta) vücuttan ayrılmasıyla başlayan bu bölüm altı sekiz hafta diye kabul edilir. Bu süre içinde kadının organları eski şekil ve durumlarına dönerler. Lohusalık süresince kadından sulanmış kan pıhtısı gelir. Bu kanama on gün sürerse de rahminin içindeki çocuğun ayrılmasından ötürü yaralı yüzeyin normale dönmesi için dört veya altı hafta geçmesi gereklidir. Eşin yapıştığı rahim kısmının eski normal haline dönebilmesi için ise üç ay gibi uzun sayılabilecek bir zamana ihtiyaç vardır. Lohusa akıntısı tamamen kesildiği zaman banyo yapabilir. Bu da duş almak şeklinde olmalıdır. Aksi halde rahimde iltihaplanmalar ve yüksek ateşli hastalıklar çıkması tehlikesi vardır.

Lohusa üç gün yalnız çocuğunu emzirmek ve yemek yemek için oturmalıdır. Ancak üçüncü günden sonra yatağında yastıklara yaslanarak oturabilir. Beşinci günden sonra kısa müddetlerle odasının içinde dolaşabilir. Hastanede yatıyorsa yedi gün sonra taburcu olabilir. Birinci haftadan sonra evinde dolaşabilir çocuğu ile ilgilenebilir. Lohusalık süresi içinde ağır yük kaldırmak yasaktır. Aksi halde büyük kanamalara yol açabilir. Lohusalık temizliğine de çok dikkat etmesi gereklidir. Temizlenmek için su kullanmamalı antiseptik solüsyonlarla temizlenmelidir. Henüz yüzeyinde yara bulunan ve damarlarının ağzı kapanmamış olan rahime girebilen mikroplar kadının hayatını tehlikeye sokan büyük ateşli hastalıklara sebep olurlar. Göğüslerin de temiz tutulmaları gerekir. Üzerinde çatlaklar bulunmamalıdır. Bu çocukta ağız iltihaplarına sebep olur aynı zamanda annenin memesinin iltihaplanmasına yol açar. Bundan ötürü çocuğu emzirmeden evvel meme başları alkolle silinmelidir.

Cinsi temas ancak rahim normal durumuna geldikten sonra yapılmalıdır. Bu süre iki aydır. Anne yeniden hamile kalmak istiyorsa iki sene beklemek mecburiyetindedir. Ancak bu süre içinde rahim toparlanabilir. Emziren bir kadının gebe kalamayacağı kanısı yanlıştır emzikli kadınlar da gebe kalabilirler. Bundan ötürü tedbirli olmaları gerekir. Gebelik süresince kadının yalnız üreme organlarında değil karın duvarı kaslarında deride çocuğun yaptığı basınçtan ötürü damar çevrelerinde değişiklikler olur. Bu değişiklikler gevşeme şeklindedir. Organizma bu değişikliği gidermek için çalışır fakat lohusanın da yardımcı olması gereklidir. Bu. hem sürenin kısalmasını hem de tamamen eski vaziyete dönülmesini sağlar.