Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Gebelikte Beslenme

  Özellikle sütün protein değeri daha üstündür. Gebe süt içmek istemiyorsa sütten mamül maddeler mesela peynir muhallebi v.b. verilir. Gebe kadının günde 50 gr. yağ alması yeterlidir. Daha fazla yağ alınması karaciğer için bir yük teşkil edecek ve buna bağlı istenmeyen hadiseler ortaya çıkacaktır.

  Gebenin günlük karbonhidrat (Ekmek bütün hamur işleri ve şeker) ihtiyacı 450 gramdır. Günlük kalori ihtiyacının yüzde 60'ı karbonhidrat ile karşılanır. Gebe kadının mineral tuz ihtiyacı özellikle kalsiyum fosfor demir bakır ve magnezyum gibi tuzlar için artmıştır.

  Günde 3 gr. fosfor ihtiyacı olan gebenin (Süt ve yumurta ile karşılanır) kalsiyum ihtiyacı mutad gıda ile temin edilemez. Günde 500 gr. süt veya sütten yapılmış gıda maddeleri bu ihtiyacı karşılar. Günlük kalsiyum ihtiyacı 15 gr'dır.
  Aşk Sancısı, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Gebelikte Beslenme

  Annenin gebelik boyunca yeterli ve dengeli beslenmesi gereklidir. Zaman zaman hastalara verilen "1 avuç ceviz 1 kibrit kutusu peynir 5 tane erik'' gibi katı diyet reçeteleri hiç bir bilimsel fayda sağlamaz. Gerekirse diyetisyenler ; kişiye özel esnek ve rahatlıkla uygulanabilir diyet önerileri yapabilirler. Burada amaç temel kuralları öğretmek ve buna uygun olarak dengeli beslenme alışkanlığını kazandırmaktır.
  Tüm gebelik boyunca alınması gereken kilo 12-14 kg.dır. Bunun üzerinde alınacak kilolar doğum ve loğusalıktan sonra size gebeliğinizin hediyesi olarak kalır. Gebelik sırasında gereksinim duyduğunuz kalori miktarı da bir miktar artar. Gebe olan ile olmayan kadınlar arasındaki kalori gereksinimi farkı sadece 300 kaloridir ve bu her öğünde 1-2 kaşık fazla yenilerek karşılanabilecek bir farktır. Gebelikte ilk üç ayda 05-1 kg sonraki aylarda ise ortalama 1.5-2.0 kg ağırlık kazanması uygundur. Eğer dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığı edinilirse zaten gebelikte alınması gereken kilolar düzenli olarak alınır.
  Gebelikte beslenmenin önemli prensiplerinden birisi günlük öğün alışkanlığının yeniden düzenlenmesidir. Gebelikte önerilen üç ana ve 3 ara öğündür. Bu yaklaşım gebeliğin erken döneminde bulantı ve kusma şikayetlerinin daha az görülmesine yardımcı olur. Öğünlerin bu şekilde ara öğünlerle desteklenerek bölünmesi ilerleyen gebelik haftalarında ise mide yanması ve reflü gibi şikayetleri azaltır.
  Gebelik öncesine göre ek olarak günlük 20 gr. protein 15-20 mg. demir 500 mg. kalsiyum ve ortalama 300 kalorilik enerji alınması gereklidir.
  Hamur işlerini düşük miktarlarda tüketmelisiniz. Buna karşın aşırı kilo almayı önlemek için karbonhidratlı besinleri diyetten tamamen çıkarmak da yanlıştır. Eğer karbonhidratlar yetersiz alınırsa vücudunuz enerji sağlamak için proteinleri ve yağları yakmaya başlar. Böyle bir durumda bebeğinizin beyin ve sinir sistemi gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir. Bu nedenle hamilelikte karbonhidrattan fakir diyet önerilmez. Pirinç un bulgur biri kompleks karbonhidrat kaynakları anne için enerji kaynağı olmanın yanı sıra B grup vitaminleri ve çinko selenyum krom magnezyum gibi eser elementleri bol miktarda ihtiva ederler. Ancak karbonhidratlar fazla miktarda tüketildiğinde ise bebek açısından ekstra bir yarar sağlamadıkları gibi sadece anne adayının aşırı kilo almasına neden olurlar.
  Proteinler saç telinden tırnağa kadar vücutta bulunan tüm hücrelerin yapı taşı oldukları gibi beyin ve sinir sisteminin gelişimi içinde yaşamsal öneme sahiptirler. Bu nedenle hamile kadınların günde 60-80 gram protein almaları önemlidir. Proteinin ana kaynağı hayvansal gıdalardır. Et kümes hayvanları ve balık proteinleri içerirler. Bunun yanı sıra süt ve süt ürünleri de hayvansal protein kaynaklarıdır. Bitkisel ve hayvansal proteinler eşit oranlarda tüketilmelidir. Protein gereksinimi her gün 1 yumurta 2 bardak süt süt ürünleri baklagiller (fasulye mercimek nohut vb) ve et ürünleri ile karşılanabilir. Kırmızı etin yağlı olmamasına dikkat etmek gerekir. Günde içilen 2 bardak süt bebeğe gerekli kalsiyumu karşılamakta da yeterlidir. Laktoz intoleransı nedeniyle süt içemeyenler bunun yerine peynir ya da yoğurt yiyebilir.
  Gebelikte oluşan krampları engellemek için Magnesium takviyesi yapılmalıdır.Gebeliğin başında folik asitli bir multivitamin ve 3. gebelik ayından itibaren demir önerilir. Eğer kansızsanız demir preparatları gebeliğin başından itibaren verilebilir. Siz de gebelikte artan demir gereksinimini karşılamak için pekmez kuru üzüm kırmızı et yumurta kuru baklagillerden zengin gıdaları tükebilirsiniz. Bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için özellikle gebeliğin ilk haftalardan itibaren her gün folik asit alınması çok önemlidir. Taze yeşil sebzeler folik asit kaynağıdır ancak uzun süreli pişirmeler ve uzun süre bekleyen gıdalardaki miktarını azaltır. En çok ıspanak yer fıstığı fındık karnıbahar kepekli ekmekte mevcuttur. Yine annenin kalp damar sağlığı ve bebeğin beyin ve sinir gelişimi için Omega-3 ve 6 yağ asitlerini içeren ; balıkcevizbademfındıksemiz otu gibi besinleri tüketmek te faydalıdır.

  En önemli konulardan biri de gebelik boyunca bol bol sıvı almaktır. Yeterince sıvı almak özellikle gebelikte sık görülen idrar yolu enfeksiyonu erken doğum tehdidi bebeğin içinde bulunduğu sıvının azalması (oligohidramniyoz) gibi durumlarda faydalıdır. Özellikle yaz günlerinde fazladan sıvı kaybı olduğu için yazın sıvı alımını daha da arttırmalısınız ek olarak sade katkısız ve güvenilir olan bir maden suyundan iki şişe kadar tüketmelisiniz. Bol sıvı yanında posalı gıdaların da tüketilmesi gebelikte sık görülen kabızlık şikayetlerini azaltır. Lifli gıdalar kepekli ekmek yulaf ezmesi barbunya kepekli makarnalar kayısı kuru üzüm bezelye pırasa esmer pirinç ahududu ve kuruyemişte bol miktarda vardır.
  • Gebe kalmayı düşündüğünüz aylarda bebeğe zarar verebilecek etkilerden uzak durmalısınız.
  • Tüm gebelik boyunca ve özellikle ilk 3 ayda sigara alkol ve doktorunuzdan habersiz tüm ilaçlardan sakınınız.
  • Tüm gebelik boyunca kedi - köpek dışkısı çiğ etten uzak durunuz.
  • Salata gibi çiğ yenen sebzelerin çok iyi yıkandığından emin olunuz.
  • Toprakla uğraşırken mutlaka eldiven giyiniz.
  • Çiğ olarak ya da tütsülenerek tüketilen deniz ürünlerinden uzak durunuz.
  • Aşırı doz A vitamini bebek için zararlı olabilir. Bu nedenlerle doktorunuzun önermediği vitaminleri kullanmayınız. Ayrıca karaciğerde de yüksek doz A vitamin bulunduğundan fazla tüketmemeye dikkat ediniz.
  • Asla pastörize edilmemiş süt içmeyiniz. Kullandığınız peynir ve diğer süt ürünlerin de pastörize edilmiş sütten yapıldığından emin olunuz.
  • Hazırlanışı ve saklanışı konusunda emin olmadığınız hiçbir besin maddesini yemeyiniz.
  • Aldığınız gıdaların taze olmasına dikkat edin. Konserve beklemiş gıdalar ve içinde katkı maddeleri bulunarak saklanan gıdalar yerine taze ve doğal maddeleri tüketmeye özen gösteriniz.
  • Yediğiniz gıdalarda "çeşitliliğe" önem veriniz.
  • Çay kahve kola gibi kafein içeren içeceklerin tüketimini sınırlayınız. Günde 2-3 fincandan fazlası kullanmayınız.
  • Tuz gereksiniminizi iyotlu tuzla karşılayınız. Şiddetli iyot eksikliği bebekte zeka geriliğine yol açabilir. Aşırı iyot alımı ise fetal tiroid bezini baskılayarak fetusta guatra neden olabilir.
  • Gebelikte rejim yapmak kesinlikle yasaktır!
  • Gebelik süresince sigara ve alkollü içkilerden uzak durunuz!

  Gebelikte kaç kilo almalıyım?
  Genel olarak alınması gebelik boyunca alınması gereken kiloyu 11-13 kg olarak söyleriz. Ancak bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Gebelikteki ideal kilo artışı hamilelik öncesi kilonuzla ve yaşınızla direk ilişkilidir. Zayıf hastalarda daha fazla kilo alımı normal kabul edilirken kilolu hastalarda daha az kilo alımı normaldir. Fazla kilo almak bebeğinizin de kilolu olacağını göstermez.
  Gebelik öncesi kilonuz normal sınırlarda kabul ediliyorsa (vücut kitle indeksi (VKI) 20-25 arasında) gebelik süresince 11.5-16 kilo arasında almış olmanız normaldir. İlk 3 ayda kilo artışı genellikle yavaştır hatta kusmaları olan gebelerde kilo kaybetmek de normal kabul edilebilir.
  Gebelik öncesi vücut kitle indeksiniz 20'nin altındaysa "zayıf" kabul edilirsiniz ve gebelik süresince normal kilolu olanlara göre daha fazla kilo almanız önerilir. Bu durumda tüm hamilelik süresince 13-18 kilo arasında almanız beklenir.
  Gebelik öncesi vücut kitle indeksiniz 26-29 arasında ise "fazla kilolu" grubuna girersiniz. bu durumda tüm hamileliğinizde 7-11.5 kilo arasında almanızı önerilir.
  Vücut kitle indeksi 29'un üzerinde olanlar "aşırı obes" kabul edilir ve gebelik sonunda 7 kilodan az kilo almalıdır.
  Bu anlatılanlar önerilen ideal kilo alımıdır. Ancak unutmamak gerekir ki herkes için standart bir reçete uygulamak mümkün değildir ve ayrıca gerekli de değildir. Doktorunuz takipleriniz sırasında uygun gördüğü şekilde sizi bu konuda yönlendirecektir.
  Gebelikte alınan kiloların ancak üçte biri yağ dokusundaki artışa bağlıdır. Tabloda ideal kilo alan bir gebede alınan kiloların yaklaşık dağılımı gözlenmektedir. Alınan kiloların yaklaşık 6 kilosu bebeğin doğumuyla birlikte kaybedilir. Su kaybı da buna eklendikten sonra ilk hafta sonunda yaklaşık 8 kilo kaybedilir.
  Gebelik boyunca 125 kg alan bir kadın doğumdan 2 hafta sonra gebelik öncesi kilosuna göre yaklaşık 4-45 kg daha fazladır. Daha sonra doğum sonrası 6. aya kadar 25 kg daha verilir. Gebelikte alınan kilo önerilenden ne kadar fazla ise gebeliğin hediyesi olan kilolar o kadar fazla alacaktır. Kalan kiloları egzersiz ve diyet ile verebilirsiniz. Egzersizin bir sakıncası yoktur ama diyet için emzirme dönemi sonrasını en azından bebeğin ek gıdalara başladığı 6. aydan sonrasını bekleyebilirsiniz.
  Aşk Sancısı, Bunu Beğendi.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Konular birleştirilmiştir:gülegüle:
  Bir Yastıkta Aşktaaa..Sonsuza Kadar...Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş